“BİYOGÜVENLİK YASA TASARISI HALKIN DEĞİL ŞİRKETLERİN ÇIKARINI KORUYOR”

GENEL MERKEZ
27.01.2005 (Son Güncelleme: 08.07.2008 16:39:28)

HÜKÜMET TARAFINDAN HAZIRLANMAKTA OLAN “ULUSAL BİYOGÜVENLİK YASA TASARISI” HALKIN, TÜKETİCİNİN YARARINA DÜZENLEMELER GETİRMEKTEN ÇOK, GDO ÜRETİCİSİ VE İTHALATÇISI FİRMALARIN LEHİNE, GDO’LU ÜRÜNLER İÇİN AÇILACAK PAZARIN KOŞULLARINI DÜZENLEYEN BİR GÖRÜNÜM ARZ EDİYOR. GDO’YA HAYIR PLATFORMU OLARAK, CANAVAR BALON KAMPANYAMIZ SIRASINDA YETKİLİLERDEN ALMIŞ OLDUĞUMUZ SÖZLERİN TUTULMADIĞINI GÖZLEMLİYORUZ. SÖZ KONUSU YASA TASARISI TASLAĞI, TÜKETİCİNİN KORUNMASI YERİNE ŞİRKETLERİN ÇIKARLARININ KORUNMASI DOĞRULTUSUNDA HAZIRLANMIŞ BİR DÜZENLEMEDİR.

GÜCÜNÜ İÇİNDE BARINDIRDIĞI 100’Ü AŞKIN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ (STK), MESLEK ODASI VE SENDİKA’DAN ALAN GDO’YA HAYIR PLATFORMU, KISA ZAMANDA ÜLKEMİZİN EN GENİŞ KATILIMLI PLATFORMLARINDAN BİRİ OLMAYI BAŞARDI. PLATFORM, YAKLAŞIK BİR YILDIR YÜRÜTMEKTE OLDUĞU ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR. GDO’YA HAYIR PLATFORMU, TOPLADIĞI 100 BİNİ AŞKIN İMZA VE ULAŞTIĞI MİLYONLARCA İNSANDAN ALDIĞI SORUMLULUKLA, HÜKÜMET TARAFINDAN HAZIRLANMAKTA OLAN “ULUSAL BİYOGÜVENLİK YASA TASARISI” HAKKINDA EDİNDİĞİ BİLGİ VE İZLENİMLERİ SİZ DEĞERLİ BASIN ÜYELERİ ARACILIĞIYLA HALKIMIZLA PAYLAŞMA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEKTEDİR.

CANAVAR BALON KAMPANYAMIZ SIRASINDA PLATFORM TEMSİLCİLERİNİ BAKANLIĞA DAVET EDİP GÖRÜŞLERİNİ ALAN, ANKARA’DA CANAVAR BALON’UN ÖNÜNDE BİZZAT TARIM BAKANI SAMİ GÜÇLÜ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMADA TALEPLERİMİZİN HAKLI OLDUĞUNU VE GEREKENLERİN YAPILACAĞINI BELİRTEN, MECLİSTE YİNE BİZZAT BAKANIN YAPTIĞI KONUŞMADA BAĞLAYICI VAADLERDE BULUNAN TARIM BAKANLIĞI, VERİLEN BÜTÜN SÖZLERE VE VAATLERE RAĞMEN YASANIN HAZIRLIK AŞAMASINDA PLATFORM TEMSİLCİLERİNİN GÖRÜŞLERİNİ ALMAMIŞTIR. BU HALKIMIZIN TEPKİSİ VE TEMSİLCİSİNİ HİÇE SAYMAK DEMEKTİR.

AYRICA, 5 OCAK 2005 TARİHİNDE TAGEM’DE (TARIM BAKANLIĞI, TARIMSAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ) YAPILAN TOPLANTIYA, PLATFORMUMUZDAN KİMSE ÇAĞRILMADIĞI HALDE, YASANIN KOYACAĞI HUKUKİ DÜZENLEMELERİN DOĞRUDAN MUHATABI OLACAK ŞİRKETLERDEN BİRİSİ OLAN MONSANTO’NUN BİR YETKİLİSİ VE GDO’LU ÜRÜN İTHAL EDEN ŞİRKETLERİN TEMSİLCİLERİ DE KATILMIŞTIR. BU KATILIMIN HANGİ ETİK ANLAYIŞ İLE BAĞDAŞABİLECEĞİ AÇIK BİR SORUDUR. YASALARIMIZIN HAZIRLANMASINDA NE ZAMANDAN BERİDİR ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER ROL OYNAMAKTADIR?

5 OCAK 2005 TARİHLİ TAGEM TOPLANTISINI, TOPLANTIYA İKİ SAAT KALA SON DERECE DOLAYLI YOLLARDAN ÖĞRENEN PLATFORMUMUZ, NE İLGİNÇTİR Kİ, ÇAĞRILI OLMADIĞI HALDE, TOPLANTIYA HAZIRLIKLI OLARAK KATILAN TEK TARAF OLMUŞTUR. PLATFORMUN TEMSİLCİLERİ TOPLANTIDA GEREKLİ UYARILARI YAPMIŞTIR, GEREKİRSE KAMUOYU ÖNÜNDE DE TEKRARLAYACAKTIR.

BİLİYORUZ Kİ; HER KADEMEDEN YASA HAZIRLAYICILARIMIZIN ÜZERİNDE, ÇOKULUSLU TARIM TEKELLERİNİN SON DERECE BÜYÜK BASKILARI VARDIR. BİZE DÜŞEN GÖREV, BU DURUM KARŞISINDA KAMUOYUNUN TEPKİSİNİ DİLE GETİREREK YASA HAZIRLAYICILARININ ELİNİ GÜÇLENDİRMEKTİR. BUGÜN NE YEDİĞİNİ SORGULAMAK, YARINIMIZI SAĞLIKLI BİR HALE GETİRMENİN TEK YOLUDUR. BİR KEZ DAHA SESLENİYORUZ; ALIŞVERİŞLERİNİZDE GIDA FİRMALARININ GDO POLİTİKALARINI SORGULAYIN, GDO’LU ÜRÜN İTHAL ETTİĞİ BİLİNEN FİRMALARIN ÜRÜNLERİNİ TÜKETMEYİN!

BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ; 1996 YILINDAN BERİ ÜLKEMİZE HUKUK DIŞI BİR ŞEKİLDE GDO’LARIN GİRMESİNİ SAĞLAYANLAR, ŞİMDİ ARKALARINA YASALARI ALMAK ÜZERELER. BUGÜN DÜNYA ÜZERİNDEKİ TOPLAM SOYA EKİM ALANININ %56’SI, PAMUK ALANININ %28’İ, KANOLA ALANININ %19’U VE MISIR ALANININ %14’Ü ÜZERİNDE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜNLER EKİLMEKTEDİR. 2003’TE 7 MİLYON ÇİFTÇİ GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ BİTKİ EKERKEN 2004 YILINDA ÇİFTÇİ SAYISI 2003’E GÖRE YAKLAŞIK %18’LİK BİR ARTIŞLA 8 MİLYON 250 BİNE ÇIKMIŞTIR. BU ÇİFTÇİLERİN %90’I GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE YER ALMAKTADIR. HERKES BİLMELİDİR Kİ, GDO’YA HAYIR PLATFORMU, İDDİA EDİLENİN AKSİNE “AÇLIĞA ÇARE OLMAK” GİBİ BİR TOPLUMSAL AMACI OLMAYAN BU TEKNOLOJİYİ REDDETMEKTEDİR. ÇOKULUSLU TARIM TEKELLERİNİN DAYATMASI OLAN GDO’LARIN, BİZZAT BU ŞİRKETLERDEN BAŞKA KİMSENİN BİR İŞİNE YARAMAYACAĞI, PEK ÇOK BAĞIMSIZ BİLİMİNSANI TARAFINDAN AÇIKÇA ORTAYA KONULMUŞTUR. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TARIM VE GIDA ÖRGÜTÜ FAO’NUN TESPİTLERİNDE BİLE YER ALDIĞI ÜZERE, DÜNYADAKİ AÇLIĞIN SEBEBİ NE YETERSİZ ÜRÜN NE DE YETERSİZ TARIM ALANLARIDIR. HER İKİSİNİN DE FAZLASI MEVCUTTUR. GDO’LAR AÇLIĞA ÇARE OLMAK BİR YANA, DÜNYADA DAHA FAZLA AÇLIĞA YOL AÇMA RİSKİNİ BERABERİNDE GETİRECEKTİR. YARATTIKLARI ADALETSİZLİK İLE KÜRESEL SORUNLAR YARATANLAR, ŞİMDİ DE YAPTIKLARI İŞİN TEMİZE ÇIKARILIP YASA İLE GÜVENCE ALTINA ALINMASINI İSTİYORLAR. GDO’YA KARŞI DURMAK BU OYUNU BOZMAKTIR.

YALANLARA KULAK ASMAYIN! GDO TEKNOLOJİSİ, NE DE ÜLKEMİZİN NE DE DÜNYANIN ÇIKARINA DEĞİL, YALNIZCA YILLIK SATIŞ CİROLARI 200 MİLYAR DOLARI BULAN BİR AVUÇ ÇOK ULUSLU TEKELİN ÇIKARINADIR. HALKIN SESİNE KULAK VERİN VE GDO’YA HAYIR DEYİN! B>

YAŞAM PATENTLENEMEZ!

GDO’YA HAYIR PLATFORMU

Okunma Sayısı: 2182