BİLİMSEL TEMELİ OLMAYAN GIDA TARTIŞMALARI, KAMUOYUNU YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR… - 31.01.2005

GENEL MERKEZ
31.01.2005 (Son Güncelleme: 08.07.2008 16:39:20)

- BASIN BİLDİRİSİ -

BİLİMSEL TEMELİ OLMAYAN GIDA TARTIŞMALARI, KAMUOYUNU YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR…

31 OCAK 2005

GIDA SEKTÖRÜ, ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE KADAR OLAN ZİNCİRDE YER ALAN TÜM KESİMLER İÇİN ARTAN BİR DUYARLILIK ALANI OLUŞTURMAKTADIR.

100 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE YILLIK CİROYA SAHİP SEKTÖRÜN; ÜRETİM CEPHESİ YANINDA İÇ VE DIŞ PAZARLAMA, İŞLEME, GIDA SANAYİİ GİBİ DİĞER ALANLARI DA, TÜKETİCİNİN TEMİZ VE SAĞLIKLI GIDAYA ERİŞME HAKKINA YÖNELİK ARTAN İSTEMLERİ İLE KARŞI KARŞIYADIR.

BU DUYARLILIK ARTIŞININ, SEKTÖRDE OLUMLU BİR DEĞİŞİM YARATABİLMESİNİN ÖN KOŞULU, KUŞKUSUZ, GIDA ALANINDAKİ TARTIŞMALARIN BİLİMSEL TEMELLİ OLARAK YÜRÜTÜLMESİ VE TARTIŞMACILARIN YANSIZ – DOĞRU BİLGİLERİ KAMUOYUNA SUNMALARIDIR…

BUNA KARŞIN, ÜZÜLEREK GÖRÜLMEKTEDİR Kİ, BASINIMIZIN BİR BÖLÜMÜNÜN “DUYARLILIĞI REYTİNGE TAHVİL ETME” KAYGISI, KAMUOYUNUN AYDINLATILMASI YERİNE TAM BİR KARGAŞA YARATILMASINA NEDEN OLMAKTA VE BU KARMAŞA İÇİNDE KİMİ ÇEVRELER HAKSIZ KAZANÇ ELDE ETMEKTEDİRLER.

HORMON VE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALARI BİRARADA TARTIŞAN, HORMON KULLANIMININ SÖZKONUSU OLMADIĞI SALATALIK ÜRÜNÜNDE STÜDYODA CETVEL ÖLÇÜMÜ İLE BİR ŞEYLER “KANITLAMAYA” UĞRAŞAN, UZMANLIK ALANI OLMAYAN KİŞİLERE EKRANLARI KENDİ MÜLKİYET ALANLARI İMİŞÇESİNE KULLANDIRAN BASIN ANLAYIŞININ, KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ AMACINA HİZMET ETMEDİĞİ AÇIKTIR.

BU ÇERÇEVEDE, BASINIMIZI DAHA SORUMLULUK SAHİBİ BİR YAYIN ANLAYIŞINA, TÜKETİCİLERİMİZİ DE GIDA ALANINDA YAPILAN BİLİMSEL TOPLANTILARA VE YAYIMLARA DAHA FAZLA İLGİ GÖSTERMEYE DAVET EDİYORUZ.

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

GÖKHAN GÜNAYDIN

BAŞKAN

Okunma Sayısı: 1578