TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI; KÖY HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN KAPATILMA SÜRECİNDEKİ GELİŞMELERİ İZLİYOR, İZLEYECEK; YANLIŞLARA “DUR” DİYECEK!.. - 17.02.2005

GENEL MERKEZ
17.02.2005 (Son Güncelleme: 08.07.2008 16:38:59)

17 ŞUBAT 2005

BASINA VE KAMUOYUNA


TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI;
KÖY HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN
KAPATILMA SÜRECİNDEKİ GELİŞMELERİ
İZLİYOR, İZLEYECEK;
YANLIŞLARA “DUR” DİYECEK!..

KÖY HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, BİRÇOK MADDESİ 16 MART 2005 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK OLAN 5286 SAYILI “KÖY HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN KALDIRILMASI VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN” İLE KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR.

5286 SAYILI YASANIN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ HALİNDE;

1. KHGM, DEVREDENİ VE DEVRALANI BELLİ VE HAZIR OLMAYAN BİR SÜREÇTE TÜMÜYLE DAĞITILMAKTA,

2. TOPRAKLARIMIZ VE KÜÇÜKSU KAYNAKLARIMIZ SAHİPSİZ BIRAKILMAKTA,

3. KHGM ÇALIŞANLARININ GELECEĞİ BELİRSİZLİĞE İTİLMEKTEDİR.

BUGÜN; 5286 SAYILI YASA İLE HER ŞEYİN BİTTİĞİNİ DÜŞÜNENLERİN YANILDIĞINI GÖSTERME ZAMANIDIR.

ÇÜNKÜ; KHGM’NİN MERKEZ VE TAŞRADAKİ MAL VARLIĞI, PERSONEL VE ARAÇ-GERECİ GERİYE DÖNÜŞÜ OLANAKSIZ BİR SÜREÇTE TASFİYE EDİLMEKTE, “PASTADAN PAY KAPMA YARIŞI” TÜM ACIMASIZLIĞI İLE SÜRMEKTEDİR. BU SÜREÇTE, TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN KENDİ BİNASININ OLMAMASI, GENEL MÜDÜRLÜĞÜN APAR TOPAR BOŞALTILMASININ VE BURAYA YERLEŞMENİN GEREKÇESİ OLAMAZ, OLMAMALIDIR.

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI OLARAK; TOPRAK VE SU KAYNAKLARIMIZA İLİŞKİN GÖREVLERİN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI BÜNYESİNDE, BÖLGESEL ÖRGÜTÜ OLAN, KATMA BÜTÇELİ “TOPRAK KORUMA VE SULAMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ” İLE YERİNE GETİRİLEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİK, SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ. “TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI YASASI”NIN TBMM GÜNDEMİNE GELMESİ, ÖNERİMİZİN HAKLILIĞINI GÖSTERMEKTEDİR. BU NEDENLE; KHGM’NİN MERKEZ VE TAŞRA ÖRGÜTÜNÜN MAL VARLIĞININ, PERSONEL VE ARAÇ-GERECİNİN TÜMÜNÜN HIZLA DAĞITILMASI YANLIŞINDAN VAZGEÇİLMESİNİ İSTİYORUZ.

BUGÜN, 5286 SAYILI YASA İLE HER ŞEYİN BİTTİĞİNİ DÜŞÜNENLERİN YANILDIĞINI GÖSTERME ZAMANIDIR.

ÇÜNKÜ; TEMEL GÖREVLERİNDEN BİRİ TOPRAK VE SU KAYNAKLARIMIZIN İNCELENMESİ, ARAŞTIRILMASI, KORUNMASI, PLANLANMASI VE GELİŞTİRİLMESİ OLAN KHGM’NİN YAPISININ GÖZDEN GEÇİRİLMESİ YERİNE KAPATILMASININ ÜLKEMİZ KAYNAKLARINA GETİRECEĞİ YIKIM, ODA’MIZ TARAFINDAN DA SÜREKLİ VE OLANAK BULUNAN HER ORTAMDA VURGULANMIŞ; İYİ NİYETLİ TÜM GİRİŞİMLERE KARŞIN KHGM’NİN KAYNAK KORUYUCU GÖREVLERİNİ ÜSTLENECEK YENİ BİR KURUMSAL YAPI GELİŞTİRİLMEMİŞTİR. BU SÜREÇTE, TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN OLMAZSA OLMAZ GÖREVLERİNDEN BİRİ OLAN TOPRAK VE SUYA SAHİP ÇIKMAMASI, BU GÖREVLERİ YAPAMAZ DURUMA GELMESİ, “BAŞBAKANLIĞI AŞAMIYORUZ” GEREKÇESİNE SIĞINARAK SOMUT ADIMLAR ATMAMASI KABUL EDİLEMEZ.

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI OLARAK; TOPRAKLARIMIZIN HİÇBİR KOŞUL ALTINDA TALANINA GÖZ YUMMADIK, YUMMAYACAĞIZ. BU NEDENLE; KAMU YARARINA AYKIRI, ÜLKENİN GELECEĞİNİ KARARTACAĞINA İNANDIĞIMIZ, HUKUK DIŞI BU UYGULAMANIN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN VERİLECEK HER SAVAŞIMIN HER SÜRECİNİN DESTEKÇİSİ OLACAĞIMIZI BİR KEZ DAHA VURGULUYORUZ.

BUGÜN, 5286 SAYILI YASA İLE HER ŞEYİN BİTTİĞİNİ DÜŞÜNENLERİN YANILDIĞINI GÖSTERME ZAMANIDIR.

ÇÜNKÜ; SİYASİ İKTİDARIN “KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ” SÖZÜNE KARŞIN, KHGM ÇALIŞANLARININ GELECEKLERİ BELİRSİZLİĞİNİ KORUMAKTADIR. BU SÜREÇTE, SİYASİ İKTİDARIN HİÇBİR KAMU GÖREVLİSİNİ TEDİRGİN ETMEYE VEYA MAĞDUR ETMEYE, BİLİMSEL KARARLARI YEREL SİYASİ ÇIKARLARA MAHKUM ETMEYE HAKKI YOKTUR, OLMAMALIDIR.

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI OLARAK; GELİŞMELERİ SÜREKLİ VE YAKINDAN İZLEYEREK, UZMAN MESLEKTAŞLARIMIZ BAŞTA OLMAK ÜZERE KHGM ÇALIŞANLARININ HAKLARINI SONUNA DEĞİN KORUMANIN ORTAK GÖREVİMİZ OLDUĞUNU VE BU SÜRECİN GÜCÜ VE YAKLAŞIMI NE OLURSA OLSUN SİYASAL İKTİDARIN İNSAFINA TERK EDİLEMEYECEĞİ KONUSUNDAKİ KARARLILIĞIMIZI YENİDEN BİLDİRİYORUZ. BU NEDENLE; KHGM ÇALIŞANLARININ HER TÜRLÜ SORUNUYLA HER SÜREÇTE İLGİLENECEĞİMİZİ KAMUOYUNA DUYURUYORUZ.

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI OLARAK; GÖZÜMÜZ SÜREKLİ UYGULAMALARDA OLACAK, DOĞAL KAYNAKLARIMIZ VE KHGM ÇALIŞANLARINA İLİŞKİN ATILACAK HER YANLIŞ ADIMIN KAMUOYUNDA VE YASAL ZEMİNLERDE TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ.

BU SÜREÇTE, TOPLUMU, KAYNAKLARIMIZIN KUTSALLIĞINA VE ÇALIŞANLARIMIZIN HAKLARINA SAYGI DİRENİŞİMİZE OMUZ VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ.

SAYGILARIMIZLA.

GÖKHAN GÜNAYDIN
BAŞKAN

YÖNETİM KURULU ADINA

Okunma Sayısı: 1688