BTC’DEN YALNIZCA PETROL AKMIYOR; TOPRAĞIMIZ – MERALARIMIZ – BİTKİ VE HAYVAN ÇEŞİTLİLİĞİMİZ TEHDİT ALTINDA ! - 09.06.2005

GENEL MERKEZ
09.06.2005 (Son Güncelleme: 08.07.2008 16:37:37)

BTC’DEN YALNIZCA PETROL AKMIYOR; TOPRAĞIMIZ – MERALARIMIZ – BİTKİ VE HAYVAN ÇEŞİTLİLİĞİMİZ TEHDİT ALTINDA !

9 HAZİRAN 2005

25 MAYIS 2005 TARİHİNDE BAKÜ TİFLİS CEYHAN (BTC) HAM PETROL BORU HATTINA İLK PETROL VERİLDİ.

TOPLAM MALİYETİ 3 MİLYAR 200 MİLYON DOLAR OLARAK BELİRTİLEN BORU HATTINDA, BORULARIN DÖŞENMESİ, KAYNAKLAMASI VE DENEMELERİ AŞAMALARINDAN SONRA PETROL AKMAYA BAŞLADI. BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE, BORU HATTININ ÜZERİ TAMAMEN KAPATILACAK VE ÜZERİNDE GEREKLİ ONARIM ÇALIŞMALARI YAPILACAK…

BORU HATTININ ÜLKEMİZDE KALAN KISMI BOTAŞ ANA MÜTEAHHİTLİĞİNDE YAPILIYOR. TOPLAM 1774 KM OLAN BORU HATTININ TÜRKİYE SINIRLARINDA KALAN 1070 KM’Sİ NİN % 29’U ÇAYIR VE MERALARDAN GEÇİYOR…

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, TOPRAK AKIŞI İÇİN ADETA BİR YATAK OLUŞTURAN BORU HATTININ GEÇTİĞİ ALANLARDAKİ EROZYON TEHLİKESİNE KARŞI ALINAN ÖNLEMLERİN VE MERALARIN NİTELİĞİNİN KORUNMASINA YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALARIN YETERSİZLİĞİ KONUSUNDA KAMUOYUNUN DİKKATİNİ ÇEKMEYİ ÖDEV SAYMAKTADIR.

BTC VE BU HATTIN ASIL ORTAĞI OLARAK BİLİNEN BP’NİN YAYINLADIĞI RAPORLARDA, DÜNYA BANKASI VE DİĞER KURUMLARLA YAPILAN KREDİ ANLAŞMALARINDA, ÇALIŞMALARIN ÇEVRESEL DEĞERLERE SAYGI GÖSTERİLEREK YÜRÜTÜLECEĞİ, ISO 14001 NORMLARINA UYULACAĞI VE EN UYGUN YÖNTEMLERİN KULLANILACAĞI BELİRTİLMİŞTİ.

BU ÇERÇEVEDE, BAŞTA BOTAŞ OLMAK ÜZERE, BTC VE BP’YE SORUYORUZ:

- YERYÜZÜNDE YAPILAN HER BORU HATTI, ARDINDA ÇEVRE SORUNLARI BIRAKIP KULLANIMA GEÇİRİLMİŞTİR. ÜLKEMİZDE DE, DAHA ÖNCE YAPILMIŞ BULUNAN NGPL (DOĞAL GAZ BORU HATTI) GİBİ BTC DE KENDİ HALİNE BIRAKILIP, ÇEKİLİP GİDİLECEK MİDİR?

- EROZYONA AÇIK BİR ŞEKİLDE BIRAKILACAK 1070 KM’LİK HATTIN SORUMLUSU KİM OLACAKTIR?

- BORU HATTININ GEÇTİĞİ YERLERDEKİ ÇAYIR VE MERALARIN YENİDEN CANLANDIRILMASI İÇİN NE YAPILMIŞTIR ? NE YAPILACAKTIR ?

- ALINMASI DÜŞÜNÜLEN ÖNLEMLER NELERDİR?

- ÇAYIR MERA ISLAHI VE TÜM BORU HATTININ YENİDEN YEŞİL HALE GETİRİLMESİ, BÖYLECE EROZYONUN ENGELLENMESİ İÇİN HANGİ YÖNTEMLER KULLANILMAKTADIR?

- TOPRAĞI, YÜZEY VE DERİN SULARIMIZI, ÇEVREYİ KİRLETİCİ UYGULAMALAR YAPILMIŞ MIDIR VE BUNDAN SONRA YAPILACAK ONARIM ÇALIŞMALARINDA KİRLETİCİLİK SÖZ KONUSU MUDUR?

- ÇEVRE KORUMA, MERA ISLAHI VB. DUYARLI ALANLAR İÇİN BİR BÜTÇE AYRILMIŞ MIDIR, AYRILMIŞSA PARASAL BÜYÜKLÜĞÜ NEDİR, TOPLAM İHALE BEDELİNE ORANI NE KADARDIR ?

BOTAŞ, BTC VE BP’Yİ, BORU HATTININ GEÇTİĞİ BÖLGELERDE YİTİRİLME TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA OLAN ÇEVRE – TOPRAK – SU – BİTKİ VE HAYVAN ÇEŞİTLİLİĞİMİZİ KORUMAYA YÖNELİK BİR İŞ PROGRAMI VARSA AÇIKLAMAYA, YOKSA SÜRATLE OLUŞTURMAYA DAVET EDİYORUZ.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, 1070 KİLOMETRELİK BORU HATTININ KAPANMAYACAK BİR YARA İZİNE DÖNÜŞMESİNE ENGEL OLMAK ÜZERE; EROZYONA AÇIK BORU HATTININ ESKİ HALİNE GETİRİLMESİ, TOPRAKLARIMIZIN VE SULARIN KİMYASAL ZEHİRLERDEN UZAK TUTULMASI, MERALARIMIZIN YOK OLMASININ ENGELLENMESİ, BİTKİ VE HAYVAN ÇEŞİTLİLİĞİMİZİN KORUNMASI KONULARININ İZLEYİCİSİ OLACAK VE BULGULARINI KAMUOYU İLE PAYLAŞACAKTIR.

BTC BORU HATTI, 1070 KM UZUNLUĞUNDA, ALTINDAN PETROL AKAN AMA ÜSTÜ EROZYONDAN KANAYAN, KANAMAYA DEVAM EDECEK BİR YARA OLARAK KALMAMALIDIR.

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

GÖKHAN GÜNAYDIN

BAŞKAN

Okunma Sayısı: 2307