“GIDA GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKTAN SORUMLU BAKANLIK, UYGULAMALARIYLA, GIDA GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATIYOR !..”

GENEL MERKEZ
16.09.2005 (Son Güncelleme: 08.07.2008 16:36:50)

- BASIN AÇIKLAMASI -

16 EYLÜL 2005

YAYIMLADIĞI YÖNETMELİKLERDEKİ YETKİLERİN BİR KISMININ ASLINDA KENDİNDE OLMADIĞINI, MAYIS 2005 TARİHLİ DANIŞTAY KARARI İLE ÖĞRENEN VE GIDA İŞYERLERİNİN RUHSATLANDIRILMASI VE DENETLENMESİNDE YETKİLERİNİ BELEDİYELERE DEVRETMEK ZORUNDA KALAN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI, ŞİMDİ DE, GIDA GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAYA YÖNELİK MESLEKİ ÇALIŞMA YÜRÜTEN GIDA, KİMYA, ZİRAAT MÜHENDİSİ VE VETERİNER HEKİM İSTİHDAMI KONUSUNDA GERİ ADIM ATIYOR.

10.09.2005 GÜN, 25932 SAYILI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN “GIDA VE GIDA İLE TEMAS EDEN MADDE VE MALZEMELERİ ÜRETEN İŞ YERLERİNİN ÇALIŞMA İZNİ VE GIDA SİCİLİ VE ÜRETİM İZNİ İŞLEMLERİ İLE SORUMLU YÖNETİCİ İSTİHDAMI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK”İN İSTİHDAM MADDESİ, MESLEK ODALARININ GÖRÜŞLERİ ALINMADAN DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.

YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE GIDA GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASINDA ÖNEMLİ GERİ ADIMLAR ATILMIŞ VE;

• SÜT ÜRÜNLERİ GİBİ SON DERECE RİSKLİ GIDA MADDELERİNİ ÜRETEN İŞYERLERİNİN 1 MÜHENDİS VEYA VETERİNER HEKİM İSTİHDAM ETME ZORUNLULUĞU KALDIRILARAK, 60 BEYGİR GÜCÜ’NDEN DÜŞÜK MOTORGÜCÜ BULUNAN VEYA 10 KİŞİNİN ALTINDA ÇALIŞANI OLAN İŞLETMELERDE 5 İŞYERİNE BİR SORUMLU YÖNETİCİNİN BAKABİLMESİ SAĞLANMIŞTIR. BÖYLECE, BAKANLIK, BİR KEZ DAHA, ÜRETİM YAPARKEN KAR ETMEK DIŞINDA BİR İLKESİ OLMAYAN 3-5 İŞLETMENİN BASKISINA BOYUN EĞMİŞTİR.

• BUNUNLA DA KALINMAMIŞ; KURUYEMİŞ VE BAHARAT AMBALAJLAYAN, BİTKİSEL SIVI YAĞ ÜRETEN/AMBALAJLAYAN, UN – BULGUR ÜRETEN, HUBUBAT VE BAKLİYAT İŞLEYEN/AMBALAJLAYAN, TAZE – KURU MEYVE SEBZE AMBALAJLAYAN İŞYERLERİNDE; BU ÜRÜNLERİN İNSAN SAĞLIĞINA UYGUN ÜRETİLMESİNDEN SORUMLU OLACAK MESLEK GURUPLARI ARASINA, AYNI YÖNETMELİĞİN 29 UNCU MADDESİ İLE ÇELİŞMESİNA BAKILMAKSIZIN, TARIM MESLEK LİSESİ MEZUNLARI LABORANTLAR DA İLAVE EDİLMİŞTİR. TARIM MESLEK LİSESİ MEZUNU LABORANTAR DA TÜM MESLEK ADAMLARI GİBİ SAYGIN BİR MESLEĞİ İCRA ETMEKLE BİRLİKTE, GIDA GÜVENLİĞİ VE AMBALAJLAMA SÜRECİ İLE UZAKTAN YAKINDAN BİR İLGİLERİ BULUNMAMAKTADIR.

ANAYASA’NIN 135 İNCİ MADDESİ ANLAMINDA “KAMU KURUMU NİTELİĞİNDE MESLEK KURULUŞU” OLAN ODA’LARIN GÖRÜŞÜNÜ ALMADAN, YANGINDAN MAL KAÇIRMA ANLAYIŞI” İLE DÜZENLEMELER YAPAN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI’NI, İNSAN SAĞLIĞINI DOĞRUDAN İLGİLENDİREN GIDA GÜVENLİĞİ ALANINDA DÜZENLEMELER YAPARKEN CİDDİYETE DAVET EDİYOR, YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINDAN GÖRÜŞ ALIP ALMADIĞINI KAMUOYUNA AÇIKLAMAYA DAVET EDİYORUZ.

SEKTÖRDE ÇALIŞAN İŞYERLERİNİN KARLILIĞINI, KAMU YARARINA TERCİH EDEN BU TÜR YAKLAŞIMLARIN FATURASI DAİMA AĞIR OLMAKTADIR, OLACAKTIR.

HEDEFİMİZ İNSANIMIZA GÜVENLİ GIDA SUNMAK, DIŞ PAZARLARDA PAY SAHİBİ OLMAK İSE MESLEKTAŞLARIMIZ VE TÜKETİCİLERİMİZ ADINA TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI’NI UYARIYOR VE;

- BİLİMSEL GERÇEKLERDEN TAVİZ VERMEMEYE,

- İNSAN SAĞLIĞINI DOĞRUDAN İLGİLENDİREN KONULARDA KAMU YARARI DOĞURMAYACAK UYGULAMALARDAN UZAK DURMAYA,

- UZMANLIĞA VE MESLEKİ YÜKSEKÖĞRETİME ÖNEM VERMEYE, İŞİNİN UZMANI OLMAYANLARIN SEKTÖRDE ÇALIŞMALARI İLE YARATACAKLARI OLUMSUZLUKLAR KONUSUNDA DUYARLI OLMAYA,

- KADROLARINI NİTEL VE NİCEL OLARAK ARTIRARAK GIDA DENETİMLERİNİ ETKİNLEŞTİRMEYE,

- SÖZDE DEĞİL; UYGULAMADA “KATILIMCI YÖNETİM” İLKESİNİ YAŞAMA GEÇİRMEYE

DAVET EDİYORUZ.

UNUTULMAMALIDIR Kİ, SEKTÖRÜN GÜNÜ KURTARMAYA YÖNELİK YANLIŞ UYGULAMALARA TAHAMMÜLÜ KALMAMIŞTIR.

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...

PETEK ATAMAN                                           GÖKHAN GÜNAYDIN   
GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI                           ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANI                            YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Okunma Sayısı: 1861