1000 KÖYE 1000 TARIMCI PROJESİNDE SORUNLAR BÜYÜYOR (BAKAN DEĞİŞTİ, “POLİTİKA” DA DEĞİŞTİ Mİ ?) - 15.10.2005

GENEL MERKEZ
14.10.2005 (Son Güncelleme: 08.07.2008 16:36:04)

- BASIN AÇIKLAMASI -

1000 KÖYE 1000 TARIMCI PROJESİNDE SORUNLAR BÜYÜYOR

(BAKAN DEĞİŞTİ, “POLİTİKA” DA DEĞİŞTİ Mİ ?)

15 EKİM 2005

“KÖY MERKEZLİ TARIMSAL ÜRETİME DESTEK PROJESİ” 2004 YILI BAŞINDAN BERİ YÜRÜRLÜKTE. DÖNEMİN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI SN. SAMİ GÜÇLÜ TARAFINDAN YÜRÜRLÜĞE SOKULAN PROJE, GEREK PROJE’NİN TÜRKİYE’NİN GERÇEKLERİYLE TAM OLARAK ÖRTÜŞMEMESİ, GEREKSE UYGULAMADA YAPILAN YANLIŞLIKLAR NEDENİYLE OLDUKÇA SORUNLU BİR GELİŞİM İZLEMİŞTİR.

BÜTÜN BUNLARA KARŞIN, PROJE’DE GÖREV ALAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN ÖZVERİLİ TUTUM VE ÇALIŞMALARI İLE KİMİ YÖRELERDE BAŞARILI SONUÇLARIN ORTAYA ÇIKTIĞI DA SAPTANMALIDIR. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, GÖREVLİ MESLEKTAŞLARINA YÖNELİK TAMAMLAYICI EĞİTİM ÇALIŞMALARINI YÖRELER İTİBARİYLE YERİNE GETİRMİŞ, OLUMLU SONUÇLARIN ORTAYA ÇIKMASI İÇİN KATKI SAĞLAMIŞTIR.

ANCAK, İKİNCİ YILINI DOLDURMAKTA OLAN PROJE KAPSAMINDA, TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN, MEVCUT SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ANLAMLI BİR ÇALIŞMA ÜRETİLEMEMİŞ, TAM TERSİNE SORUNLAR YUMAĞI GİDEREK KARMAŞIK BİR NİTELİK KAZANMIŞTIR. BU ÇERÇEVEDE;

1- PROJEDE GÖREV ALAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ, OLUŞTURULAN BÜROKRASİ NEDENİYLE, ZAMANLARININ ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ “YARARSIZ İŞLER” YAPARAK GEÇİRMEK ZORUNDA BIRAKILMAKTADIRLAR.

2 – BU BAĞLAMDA, “ŞARTA BAĞLI SÖZLEŞMELİ” OLARAK ÇALIŞAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ, BAĞKUR PRİMLERİNİ VE GELİR VERGİLERİNİ ÖDEMEK İÇİN MUHASEBECİ TUTMAK DURUMUNDA BIRAKILMAKTA; ZATEN DÜŞÜK OLAN VE ZAMANINDA ÖDENMEYEN MAAŞLARINDAN, VERGİ VE PRİM DIŞINDA BİR DE “MUHASEBECİ ÜCRETİ” ÖDEMEK ZORUNDA KALMAKTADIRLAR.

3 – PROJE’YE GÖRE, PROJE’NİN İKİNCİ YILINDA % 5, ÜÇÜNCÜ YILINDA % 10 ORANINDA “KÖY KATKI PAYI” ÖDENMESİ GEREKMEKTEDİR. ANCAK ZATEN GEÇİM SIKINTISI İÇİNDE OLAN KÖYLER, BÖYLE BİR ÖDEME İÇİN İSTEKLİ DAVRANMAMAKTADIR. BAKANLIĞIN, “KÖY KATKI PAYI” NIN ÖDENMESİNİ ZORUNLU TUTMASI NEDENİYLE, ÇOĞU DANIŞMAN KATKI PAYINI DA KENDİ ÜCRETİNDEN ÖDEMEYE BAŞLAMIŞTIR. 2006 YILINDA YAPILACAK ÖDEMENİN % 10 ORANINA YÜKSELMESİ, ÇOĞU DANIŞMANIN MALİ EDİNİMİ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNİN DA ALTINA İTECEKTİR.

4 – BÜTÜN YIL KÖYDE İKAMET EDEN DANIŞMANLARA YILIK İZİN DAHİ VERİLMEMEKTE, KİMİ İLLERDE, ZORUNLU NEDENLERLE KÖYDEN AYRI KALAN DANIŞMANLARIN ÜCRETİNDEN KESİNTİ YAPILMAKTADIR.

5 - TÜM BU YAPI ALTINDA, GÜNÜ KURTARMAYA YÖNELİK “POLİTKALARA” ÇÖKÜŞ İÇİNDE OLAN TARIM SEKTÖRÜNDE, DANIŞMANLARIN ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARI ANLAMLI BİR KATKI NİTELİĞİNE DÖNÜŞEMEMEKTE; MÜHENDİS KİMLİĞİNİ YAŞAMA YANSITAMAYAN DANIŞMANLAR YAŞADIKLARI EKONOMİK- SOSYAL SIKINTILARLA BAŞ BAŞA KALMAKTADIRLAR…

BÜTÜN BU GERÇEKLERİN IŞIĞI ALTINDA, SORUYORUZ;

1 – ŞUBAT AYI’NDA BİZZAT SN. BAŞBAKAN’IN AĞZINDAN, “1000 YA DA 2000 İLAVE TARIM DANIŞMANI ALINACAĞI” KAMUOYUNA DUYURULMUŞTU. ARADAN GEÇEN ZAMAN DİLİMİNDE, KONU İLE İLGİLİ HİÇBİR GELİŞME OLMAMIŞTIR. BUGÜN TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN “PROJE”YE BAKIŞI NASILDIR ? BAKAN’IN DEĞİŞİMİ, POLİTİKANIN DA DEĞİŞİMİNE NEDEN OLMUŞ MUDUR ?

2 – MEVCUT TARIM DANIŞMANLARININ YAŞADIKLARI SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK OLARAK YAŞANAN EYLEMSİZLİK NEREYE KADAR DEVAM EDECEKTİR ? DANIŞMANLARIN ÜCRETLERİNİ İNSANCA YAŞANIR BİR DÜZEYE YÜKSELTMEYİ, MERKEZİ BİR SİSTEMLE VERGİ VE PRİM SORUNLARINI ÇÖZEREK DANIŞMANI MUHASEBECİYE MAHKUM OLMAKTAN KURTARMAYI, YILDA YİRMİ GÜN RESMİ İZİN KULLANABİLECEK BİR HUKUKİ STATÜ OLUŞTURMAYI, PRATİKTE ALINAMAYAN “KÖY KATKI PAYI” UYGULAMASINDAN VAZGEÇMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

3 – “PROJE” SÜRESİNİN 2006 YILI SONUNDA BİTECEĞİ HESABA KATILDIĞINDA, DANIŞMANLARIN “AKIBETİ” KONUSUNDA BAKANLIĞIN PLANI NEDİR ? “KÖY KATKI PAYI” NIN DAHİ ALINAMADIĞI BİR ORTAMDA, BAKANLIK, “DANIŞMANLARI GELECEKTE KÖYLÜLER İSTİHDAM EDECEK” SAVINDAN VAZGEÇMİŞ MİDİR?

4 – 1989 YILINDAN BU YANA, OLAĞAN YOLLARDAN ZİRAAT MÜHENDİSİ ALIMI YAPMAYAN, KADROLARI GİDEREK YETERSİZ DURUMDA KALAN, ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİ DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ HESAPLAMALARI İÇİN MASA BAŞINA MAHKUM EDEN BAKANLIK, KADROLARINI, DENEYİM KAZANMIŞ DANIŞMANLARLA TAKVİYE ETMEYİ NEDEN DÜŞÜNMEMEKTEDİR ?

BAKANLIĞI, YUKARIDA ÇERÇEVESİ ÇİZİLEN KONULARDA YAPICI TUTUM ALMAYA, TARIMIN VE TARIMCININ SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK SONUÇ ALICI POLİTİKALARI YAŞAMA GEÇİRMEYE DAVET EDİYORUZ.

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

GÖKHAN GÜNAYDIN

BAŞKAN

(YÖNETİM KURULU ADINA)

Okunma Sayısı: 4573