VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ’NE YAPILAN “MEVCUTLULUK” MUAMELESİ, KAMUOYU VİCDANINI DERİNDEN YARALAMIŞTIR... - 20.10.2005

GENEL MERKEZ
20.10.2005 (Son Güncelleme: 22.10.2008 15:27:18)

- BASIN AÇIKLAMASI -

 

VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ'NE YAPILAN "MEVCUTLULUK" MUAMELESİ, KAMUOYU VİCDANINI DERİNDEN YARALAMIŞTIR...

20 EKİM 2005

 

VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. YÜCEL AŞKIN, 35 YILI AŞKIN SÜREDİR AKADEMİK DÜNYANIN ÇEŞİTLİ KADEMELERİNDE ÜSTÜN BİR BAŞARIYLA HİZMET VERMİŞ, ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ ALANINDA BİNLERCE ÖĞRENCİ MEZUN ETMİŞ, ANA BİLİM DALI BAŞKANLIĞI - DEKANLIK – REKTÖRLÜK AŞAMALARINDA YÖNETİCİLİK YAPMIŞ, ZİRAAT – ORMAN - SU ÜRÜNLERİ KONSEYİ BAŞKANLIĞI GÖREVİNDE BULUNMUŞ SAYGIN BİR BİLİM ADAMI, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI'NIN DEĞERLİ BİR ÜYESİDİR.

1995 – 1999 YILLARI ARASINDA YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ DEKANLIĞI GÖREVİNİ YAPTIKTAN SONRA, 1999 YILINDAN BU YANA AYNI ÜNİVERSİTE'NİN REKTÖRLÜĞÜ'NÜ İKİNCİ DÖNEMDİR YÜRÜTMEKTE OLAN AŞKIN, GÖREV SÜRESİ BOYUNCA, DEMOKRATİK – LAİK - SOSYAL HUKUK DEVLETİ İLKELERİ ÇERÇEVESİNDE CUMHURİYET DEĞERLERİNİ KORUMAK VE GELİŞTİRMEK KONUSUNDA ÖDÜNSÜZ BİR TAVIR SERGİLEMİŞTİR.

KUŞKUSUZ, AKADEMİK DÜNYA DA DAHİL OLMAK ÜZERE, TÜRKİYE'DE KAMU YÖNETİCİLİĞİ GÖREVİNDE BULUNANLAR HAKKINDA İLERİ SÜRÜLEN İDDİALAR, HUKUK DEVLETİ İLKE VE KURALLARI UYARINCA SORUŞTURULMALI, YETKİNİN USULÜNE UYGUN KULLANIMI KONUSUNDAKİ ADLİ – İDARİ – SİYASİ DENETİM YETKİLERİ EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE YERİNE GETİRİLMELİDİR.

BUNA KARŞIN, SAYIN AŞKIN HAKKINDA YÜRÜTÜLMEKTE OLAN SORUŞTURMA, BAŞLANGICINDAN BU YANA, "OLAĞAN DIŞI" GÖRÜNÜMLER SERGİLEMİŞTİR. REKTÖRÜN YURTDIŞINDA BULUNDUĞU BİR ANDA, 14 TEMMUZ 2005 GÜNÜ LOJMANININ KAMERALAR EŞLİĞİNDE ARANMASI, GİZLİ BİR İÇERİK TAŞIMASI GEREKEN SORUŞTURMA HAKKINDA SAVCI'NIN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEMESİ, REKTÖR'ÜN "DIŞ KREDİ İLE İLGİLİ GÖREVİNİ TAM OLARAK YAPMAMASI" GEREKÇESİYLE GÖREVDEN ALDIĞI KİŞİLERİN SORUŞTURMA KAPSAMINDA BİLİRKİŞİ OLARAK SEÇİLMESİ, İLK ARAMANIN YAPILDIĞI VE TÜM DELİLLERİN TOPLANDIĞI GÜNDEN TAM ÜÇ AY SONRA, 14 EKİM 2005 GÜNÜ "ÇIKAR AMAÇLI SUÇ ÖRGÜTÜ OLUŞTURMAK", "TEHDİT VE BASKI İLE İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAK", "DELİLLERİN YOK EDİLMESİ, GİZLENMESİ VE DEĞİŞTİRİLMESİ" SUÇLAMALARIYLA REKTÖR'ÜN MEVCUTLU OLARAK TUTUKLANARAK CEZAEVİNE KONULMASI, SUÇLAMANIN YÖK'TEN İZİN ALINMASI SÜRECİNİ BY-PASS EDİCİ NİTELİKTE OLUŞTURULMASI, BU OLAĞAN DIŞI GÖRÜNÜMLERİN SATIR BAŞLARI OLARAK ÖNE ÇIKMAKTADIR.

SAYIN AŞKIN'IN 10 YILI AŞKIN SÜREDİR VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ'NDEKİ GÖREVİNİN BAŞINDA OLMASI VE TEMMUZ AYINDA YAPILAN ARAMALARLA İLGİLİ EVRAKLARA EL KONULMUŞ OLMASI DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE, "DELİLLERİN KARARTILMASI" VE "SANIĞIN KAÇMASI" OLASILIĞI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ İLERİ SÜRÜLEN TUTUKLAMAYI ANLAMAK GÜÇLEŞMEKTEDİR.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN BİR HUKUK DEVLETİ OLMASININ OLAĞAN GÖRÜNÜMLERİ OLARAK, ADLİ – İDARİ KOLLUK GÖREVLERİ YASALARIN LAFZINA VE RUHUNA UYGUN OLARAK YÜRÜTÜLMELİDİR

BUNA KARŞIN, BİR REKTÖR'ÜN GECE YARISI "AMACINI AŞAN BİR MEVCUTLULUK HALİ" MUAMELESİNE TABİ TUTULMASI, KAMUOYU VİCDANINI DERİNDEN YARALAMIŞ, TARIM CAMİASI İÇERİSİNDE BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜ YARATMIŞTIR.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI OLARAK, SORUŞTURMANIN TÜM AŞAMALARINDA, ÜYEMİZ SAYIN AŞKIN'IN YANINDA OLDUĞUMUZ – OLACAĞIMIZI, KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURURUZ…

GÖKHAN GÜNAYDIN

BAŞKAN

(YÖNETİM KURULU ADINA)

 

Okunma Sayısı: 4602