GIDA KONTROLÜ MESLEKİ BİLGİSİ OLMAYAN DİN ADAMLARINA MI TERK EDİLİYOR? 21.11.2005

GENEL MERKEZ
21.11.2005 (Son Güncelleme: 22.10.2008 15:25:16)

BASIN AÇIKLAMASI

SON GÜNLERDE BASINDA, TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜ (TSE) BAŞKANI KENAN MALATYALI‘NIN TSE TARAFINDAN İSLAMİ USULLERE UYGUN GIDA TÜKETMEK İSTEYENLERİN İHTİYACINI KARŞILAMAK AMACIYLA, "HELAL GIDA" ADI ALTINDA YENİ BİR STANDART HAZIRLANDIĞI YÖNÜNDE AÇIKLAMALARI YER ALMIŞTIR. MALATYALI‘NIN AÇIKLAMALARINDA, BU STANDARDA UYGUN ÜRETİM YAPACAĞINA DAİR BELGE ALACAK KİŞİ VE İŞLETMELERİN DENETİMİ SIRASINDA, GEREKTİĞİNDE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI BÜNYESİNDE ÇALIŞAN BİR DİN ADAMININ DA HAZIR BULUNACAĞI BELİRTİLMEKTEDİR.

HELAL GIDA SERTİFİKASI, DIŞ TİCARET ALANINDA ÖZELLİKLE İSLAM ÜLKELERİ TARAFINDAN İSTENMEKTEDİR. İHRAÇ ETTİĞİMİZ ÜRÜNLERDE BÖYLE BİR TALEP OLDUĞUNDA, KODEKS ALİMENTARİUS KOMİSYONU‘NUN BU KONUDA HAZIRLADIĞI KILAVUZA UYGUN BİÇİMDE TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI‘NCA BELGE DÜZENLENMEKTEDİR. DURUM BÖYLEYKEN, HAZIRLANMAKTA OLAN STANDARDIN NASIL BİR EKSİKLİĞİ GİDERECEĞİ ANLAŞILAMAMIŞTIR.

HER NE KADAR BU STANDARDIN ZORUNLU OLMAYACAĞI AÇIKLANSA DA, AYNI RAFTA ETİKETİNDE "HELAL" YAZAN BİR ÜRÜNÜN BELİRLİ HASSASİYETTEKİ GRUPLAR ARASINDA FARKLI ALGILAMAYA YOL AÇACAĞI AÇIKTIR. KALDI Kİ NÜFUSUNUN BÜYÜK BÖLÜMÜ MÜSLÜMAN OLAN ÜLKEMİZDE HELAL OLMAYAN ÜRETİM DE YAPILMAMAKTADIR. KESİMHANELERİMİZDE HALEN UYGULANMAKTA OLAN KESİM YÖNTEMLERİ İSLAM‘A UYGUNDUR. DOMUZ VE DOMUZ BİLEŞENİ İÇEREN ÜRÜNLER; ETİKETTE BELİRTİLMESİ BİR YANA, SATIŞ NOKTALARINDA FARKLI REYONLARDA SATILMAKTADIR. DİĞER BİR DEYİŞLE GEREKLİ HASSASİYET YILLARDIR GÖSTERİLMEKTEDİR. BU KONUDA VE UYGULAMADA BİR EKSİKLİK YOKKEN, AYRI BİR STANDART ÇIKARILMASI; BUGÜNE KADAR TÜKETMEKTE OLDUĞUMUZ GIDALARIN İSLAMî USULLERE AYKIRI VE HARAM OLDUĞU İMAJI VERECEKTİR.

TÜM BUNLARA KARŞIN YENİ ARAYIŞLAR İÇİNE GİREREK, İHTİYARİ DE OLSA BU KONUDA BİR STANDART HAZIRLAMANIN VE HELAL GIDA SERTİFİKASI TAŞIYAN ÜRÜNLERİN DENETİMİNDE DİN ADAMLARININ DEVREYE KONULMASININ, BİLİM, TEKNOLOJİ VE HATTA DİN İLE İLGİSİ OLMADIĞI AÇIKTIR. İLGİLİ BELGEYİ TAŞIYAN ÜRÜNLERİN DENETİMİNDE BÜTÜN DÜNYADA GENEL GEÇER STANDARTLAR; HELAL VE KOŞER KRİTERLERİ VARKEN, SADECE YURT İÇİNDE UYGULANACAK BİR STANDART VE ANLAYIŞ GELİŞTİRİLMESİ VE VATANDAŞLARIMIZ ARASINDA LAİKLİK ANLAYIŞIMIZI ZEDELEYECEK BAZI KRİTERLERİN DE STANDART ÇERÇEVESİNE ALINMA GAYRETİ, SİYASAL ENDİŞE VE ÇIKAR AMACIYLA DÜZENLEME YAPILDIĞI KANISINI UYANDIRMAKTADIR. BÖYLESİ BİR STANDART, ZAMAN İÇERİSİNDE BU KONUDA BELGE DÜZENLEME VE YETKİ ALMA ÇABASI İÇİNDE OLAN BİRTAKIM ÖZEL KURULUŞLARA RANT SAĞLAMAK VE YILLARDIR PİYASADA, ÇOĞUNLUĞU MÜSLÜMAN OLAN TÜKETİCİLERİMİZCE RAHATLIKLA TÜKETİLMEKTE OLAN ÜRÜNLER ÜZERİNDE ŞÜPHE YARATMAKTAN ÖTEYE GEÇMEYECEK, SEKTÖRDE ÇALIŞAN GIDA, KİMYA, ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN, VETERİNER HEKİMLERİN, BİYOLOG VE KİMYAGERLERİN KONTROLLERDE YETERSİZ KALDIĞI İZLENİMİ YARATACAKTIR. BU KONUDA YAPILAN DENETİMLERDE YER ALMASI ÖNGÖRÜLEN DİN ADAMLARININ, GIDA KONTROLÜ SIRASINDA DİNİ BİR GÖREVLERİ BULUNMADIĞI GİBİ, BU KONUDA MESLEKİ BİLGİ BİRİKİMLERİNİN DE OLMADIĞI AÇIKTIR.

BU ÇERÇEVEDE; HELAL GIDA UYGULAMASININ HALEN VAR OLAN İHRACATA YÖNELİK BELGELEME DIŞINDA, YURT İÇİNDE İHTİYARİ DE OLSA UYGULAMAYA GİRMESİ; YILLARDIR HELAL KOŞULLARINA UYGUN ÜRETİLEN ANCAK SERTİFİKASIZ OLAN ÜRÜNLERLE, SERTİFİKALI ÜRÜNLER ARASINDA HAKSIZ REKABETE YOL AÇACAK VE YETKİ KARGAŞASINA NEDEN OLACAKTIR. İNANÇLAR ÜZERİNDE YARATILAN AYRIMLAR, KURUMLAR DÜZEYİNE TAŞINACAKTIR. GIDA DENETİMİNDE OLUMLU BİR ADIM ATILAMAZKEN, SADECE BİR TAKIM DİN ADAMLARININ İSTİHDAMINDAN BAŞKA BİR İŞE DE YARAMAYACAKTIR.

BİZLER, BU KONUDA GÖREV YAPMAKTA OLAN MESLEK MENSUPLARININ TEMSİLCİLERİ OLARAK, TSE BAŞTA OLMAK ÜZERE KAMU GÜCÜNÜ; SONUÇ VERMEYECEK BU TİP UYGULAMALARA KAYNAK AKTARMAK YERİNE, GIDA GÜVENLİĞİ VE GÜVENCESİNİ SAĞLAMAK, TÜKETİCİYE EKONOMİK, BESİN DÜZEYİ YÜKSEK VE KALİTELİ ÜRÜN SUNMAK VE TÜKETİCİ BİLİNCİNİ YÜKSELTMEK İÇİN ÇALIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

                          PETEK ATAMAN                                       ERELİ ÖZBOZKURT  

          GIDA MÜHENLİSLERİ ODASI BAŞKANI       KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI

 

                      GÖKHAN GÜNAYDIN                                 PROF. DR. AYHAN FİLAZİ

         ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI                     ANKARA BÖLGESİ

                                                                             VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI 

 

              PROF.DR.ŞAHİN DOĞAN TUNCER                               TURHAN ÇAKAR

         VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ BAŞKANI    TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI

Okunma Sayısı: 1816