BASIN AÇIKLAMASI: GÜBRE FİYATLARINA MÜDAHALE EDİLMELİ

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
26.02.2008 (Son Güncelleme: 11.07.2008 14:53:19)

GÜBREDE FİYAT ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

          GÜBREDE FİYAT ARTIŞI ÖNLENEMİYOR  

        BASIN AÇIKLAMASI

                                                                         26.02.2008                                                                        

Tarımsal üretimin en önemli girdileri arasında yer alan gübrede fiyat artışı bir türlü önlenemiyor. 2007 ve 2008 yılları içinde gübreye yapılan zamların ortalamasının yüzde 60-65‘şi geçmiştir bu nedenle son 4-5 yılda gübre fiyatları yüzde 120‘nin de üzerinde artış göstermiştir.

Gübre fiyatlarının özellikle son aylarda düzenli bir şekilde artış göstermesinden dolayı, Yapılan insafsız zamlar üreticilerimizi büsbütün gübre kullanamaz duruma getirmiştir. Enflasyonda ve dövizde herhangi bir artışın olmadığı bu dönemlerde söz konusu zammı keyfi olarak görüyoruz".

Artan gübre fiyatları nedeniyle üretim düşecek, dolayısıyla daha çok tarım ürününün ithal edilecektir. Daha fazla zaman kaybetmeden bu haksızlık ortadan kaldırılmalı ve suni fiyat artışının önüne geçilmelidir. Rekolte kaybı ve verimsizliğin önüne geçmek için mutlaka gübre kullanılmalıdır. Bilimsel araştırmalar göre gübre kullanımı verimi yüzde 20-80 oranında arttırıyor. Dolayısıyla bir yandan fiyat artışı öbür taraftan spekülatörlerin iş başında olması nedeniyle gübre bulamayan üretici, rekolte kaybı ve verimsizlikle karşı karşıya kalabiliyor. Bu da milli ekonomiye ciddi zarardır.

Bunun en büyük nedenlerinden biride Hükümetin Gübre fabrikalarının tümünü özelleştirmesidir.

Türkiye‘de yıllık 5 milyon ton gübre tüketiliyor, bunun 2-2.2 milyon tonunun ithalat yoluyla geri kalanının da iç piyasadan karşılanıyor.

Hükümet bir an önce gübre artış fiyatlarına müdahale etmelidir.

Yıl başında 0,55 YKr olan üre gübresinin fiyatının 0,75 YKr‘ye, 15-15-15 kompoze taban gübresinin fiyatının 0,45 YKr‘den 0,84 YKr‘ye, halk arasında şeker gübre olarak bilinen amonyum sülfatın ise 0,27 YKr‘den 0,55 YKr‘ye çıktığı kaydedildi.

 

                                                                                                 Abdullah MELİK

                                                                                   ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

                                                                                      ŞANLIURFA ŞUBE BAŞKANI

Okunma Sayısı: 1308
Fotoğraf Galerisi