DANIŞTAY, TARIM ALANLARININ KORUNMASI YÖNETMELİĞİNİN KİMİ HÜKÜMLERİNİN YÜRÜTMESİNİ DURDURDU

GENEL MERKEZ ( )
13.04.2004 (Son Güncelleme: 13.04.2004 10:12:55)

“DANIŞTAY, TARIM ALANLARININ KORUNMASI YÖNETMELİĞİNİN
KİMİ HÜKÜMLERİNİN YÜRÜTMESİNİ DURDURDU”

DANIŞTAY ONUNCU DAİRESİ, TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN 13.6.2003 GÜN, 25137 SAYILI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE SOKULAN VE ODA’MIZ TARAFINDAN KİMİ HÜKÜMLERİNİN İPTALİ VE ÖNCELİKLE YÜRÜTMELERİNİN DURDURULMASI İSTEMİ İLE DAVA KONUSU EDİLEN “TARIM ARAZİLERİNİN KORUNMASI VE KULLANILMASINA DAİR YÖNETMELİK” İÇİN ARA KARARINI VERDİ VE YÖNETMELİĞİN ÖNEMLİ HÜKÜMLERİNİN YÜRÜTMESİNİ DURDURDU.

TARIM ARAZİLERİNİN KORUNMASI AMACINI TAŞIMASINA KARŞIN, İÇERDİĞİ HÜKÜMLERLE TARIM ARAZİLERİNİN AMAÇ DIŞI KULLANILMASINA YOL AÇAN SÖZKONUSU YÖNETMELİK, DAHA EVVEL İKİ KEZ ODA’MIZCA İPTAL ETTİRİLMİŞTİ. ARADAN GEÇEN SÜRE VE ELDE EDİLEN YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI, İDARENİN VE ODA’MIZIN TUTUMUNUN DEĞİŞMEDİĞİNİ GÖSTERİYOR...

YARGI KARARI DERS VERİCİ NİTELİKTEDİR :

”MUTLAK TARIM ARAZİLERİNİN KORUNMASI AMACINA UYGUN OLARAK, İSTİSNALARI DEĞERLENDİRME KONUSUNDA İL MÜDÜRLÜKLERİNE DEĞERLENDİRME YETKİSİ VERİLMESİ, DAVALI İDARE’YE ANAYASA VE YASA İLE VERİLEN GÖREVİN AMAÇ VE KAPSAMI İLE BAĞDAŞMAMAKTADIR”, (YAPILAN DÜZENLEMEDE) “KAMU YARARI VE HUKUKA UYGUNLUK BULUNMAMAKTADIR”.

“TARIM DIŞI MAKSATLA ARAZİ KULLANMAK İÇİN YAPILAN İZİN TALEPLERİNE KONU ARAZİNİN DOĞAL DURUMUNUN TAHRİP EDİLMESİNE HERHANGİ BİR İSTİSNA GETİRİLMEDEN HER NE SEBEPLE OLURSA OLSUN TAHRİP EDİLEN BU ARAZİLERİN TARIM DIŞI AMAÇLA KULLANILABİLMESİNE İMKAN TANIYAN DÜZENLEMEDE KAMU YARARINA, YUKARIDA BELİRTİLEN YASAL DÜZENLEMELERE VE YÖNETMELİĞİN AMACINA UYGUNLUK BULUNMAMAKTADIR”.

YÜRÜTMESİ DURDURULAN HÜKÜMLERDE BEŞ SAYIN MAHKEME ÜYESİNİN OYBİRLİĞİ, REDDEDİLEN HÜKÜMLERDE İSE İKİ SAYIN ÜYENİN KARŞI OYU BULUNMAKTADIR.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARLARI SONRASINDA;

• İSTİSNALARI DEĞERLENDİRME KONUSUNDA YEREL BASKILARLA KARŞI KARŞIYA BULUNAN TARIM İL MÜDÜRLÜKLERİ BU DURUMDAN KURTULMAKTA, TARIM ALANLARI YEREL GÜÇ ODAKLARININ RANT ÇERÇEVELERİNİN DIŞINA ÇIKARILMAKTADIR..

• ARAZİYİ ÖNCE TAHRİP ETMEK SURETİYLE TARIM DIŞINA ÇIKARMA “YÖNTEMLERİ”, SONA ERMİŞTİR.

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI, YUKARIDA BELİRTİLEN YARGI KARARLARINA UYARLI DÜZENLEMELERİ DERHAL YAPARAK, TARIM ALANLARINI KORUMA GÖREVİNİ YERİNE GETİRMELİDİR.

ANAYASAL VE YASAL HÜKÜMLER, DOĞAL KAYNAKLARIMIZ VE ULUSAL VARLIKLARIMIZ İÇİN BİR KORUMA ŞEMSİYESİ SAĞLAMAKTA; İKTİSADİ – SİYASİ RANTLAR UĞRUNA, KAMU YARARINA AYKIRI KULLANIMLARI YASAKLAMAKTADIR.

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, BU YASAL ÇERÇEVEYE DAYANARAK, TARIM ALANLARININ AMACINA UYGUN KULLANILMASINA YÖNELİK HAKLI İSTEMLERİMİZİN TÜMÜNÜN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAKTIR.

TARIM ARAZİLERİ YİTİRİLDİĞİNDE YENİDEN KAZANILMASI OLANAKSIZ OLAN ULUSAL VARLIĞIMIZDIR. ALTERNATİF ALANLAR DURURKEN, NİTELİKLİ TARIM TOPRAKLARININ, GÜNLÜK – GEÇİCİ ÇIKARLAR İÇİN YAPILAŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ !..

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

GÖKHAN GÜNAYDIN
BAŞKAN
(YÖNETİM KURULU ADINA)

Okunma Sayısı: 1584