MAHMUT KARAKEÇİLİ'NİN VEFATI

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
21.04.2008 (Son Güncelleme: 10.07.2008 12:29:26)

MESLEKTAŞIMIZI KAYBETTİK

BASINA VE KAMUOYUNA
                                 YEREL BASIN VE ANADOLU AJANSI (21.04.2008)
17.04.2008 tarihinde aynı aile fertleri arasında çıkan arazi sulama tartışması  sonucunda aralarında Ziraat Mühendisleri Odasının değerli üyesi ve meslektaşımız Mahmut Karakeçili‘nin de bulunduğu 5 kişi çıkan çatışmada vefat etmiştir.
Telafisi mümkün olmayan  sonuçlar doğuran, kan davasına dönüşen bu ve benzeri olayların ne dinle, ne gelenekle, ne de örf ve adetlerimizle ile yakından uzaktan ilişkisi bulunmamaktadır. Hiç bir mantık, insan öldürmeyi teşvik edemez. Bu bir vahşettir.    
İnsanlığa, bölgemize ve topraklarımıza bereket getirmesi gereken suyun veya toprağın bu tür olaylara sebebiyet vermesi son derece üzücüdür. Maalesef Şanlıurfa feodallik ve aşiretçilik ile sürekli gündemde tutulmakta ve desteklenmektedir, bunun en bariz örneği ise ilimizde çok sayıda aşiret derneklerinin bulunmasıdır, bizim umudumuz Şanlıurfa Valiliğinin bir an önce bu aşiret derneklerini kapatmasıdır. Ayrıca güvenlik güçlerimizin de daha önce de aralarında husumet bulunan bu köylerde yeterli tedbirler almaması bir handikaptır.
Bölge insanlarımız töre cinayetleri, kan davaları ve aşiret ile anılmaktan rahatsızdır. Bölgemiz bilimle, sanayiyle, kültür ve hoşgörü ile anılmalıdır.  Öldürmek kesinlikle bir çözüm değildir aksine insanlığa indirilmiş bir darbedir.
Her iki köydeki vatandaşlarımızı sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Olayda vefat eden başta ZMO üyesi ve meslektaşımız Mahmut Karakeçili ve diğer kardeşlerine Allahtan rahmet, yakınlarına sabır dileklerimizi sunarken böyle bir vahşetin utancı içinde olduğumuzu belirmek isteriz. Hepimizin başı sağ olsun.
                                            TMMOB
                                            ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
                                                    ŞANLIURFA ŞUBESİ VE DİYARBAKIR ŞUBESİ

Okunma Sayısı: 2057
Fotoğraf Galerisi