HAYVANCILIK DA SIKINTIDA

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
14.05.2008 (Son Güncelleme: 09.07.2008 16:59:34)

Şube Başkanımız Abdullah MELİK, 14 Mayıs 2008‘de TRT Diyarbakır Radyosu‘nun canlı yayınına katıldı.

Şube Başkanımız Abdullah MELİK, 14 Mayıs 2008‘de TRT Diyarbakır Radyosu‘nun canlı yayınına katılarak, şu görüşleri dile getirdi:

"Kuraklığın hububatta, baklağil de yaşattığı olumsuz etkiler hayvancılıkta da yaşatmaktadır. Tarım ve hayvancılık bir bütün olarak ele almak gerekmektedir.  Kuraklık sonucu  köylerdeki otlak ve meralar kurumuş, yem ve yem bitkilerinin fiyatı % 100 varan artışlar yaşanmıştır.

Yakın zamana kadar besiciler başka yerlerden bölgemize besi ve süt hayvanı getirip üretim faaliyetlerinde bulunurken  , şimdi bu durum tam tersine dönüşmüştür. Hayvancılıkla uğraşan üreticilerimiz hayvanlarını ya satıyorlar yada başka yerlere göç etmek zorunda kalıyorlar . bu durum hayvancılık sektörüne büyük darbe vuracaktır. Dolayısıyla et ve et ürünleri süt ve süt ürünleri tüketen vatandaşımıza da yansıyacaktır. Bu ürünlerde ciddi bir fiyat artışı yaşanacaktır. Hayvancılığa verilen desteklemeler üreticilere yeterince katkıda bulunmuyor. Bu sektöre desteklemenin artırılması, hayvancılığında kuraklık kapsamında doğal afet içine alınması gerekiyor."

Okunma Sayısı: 1247