HORMONLU ÇİLEK VE SALATALIK OLUR MU?

ADANA ŞUBE ( )
03.01.2005 (Son Güncelleme: 03.01.2005 16:48:46)

HÜRRİYET ÇUKUROVA BÖLGE GAZETESİ 2 OCAK 2005

(Y. SİNAN TANYILDIZ)

HORMONLU ÇİLEK VE SALATALIK OLUR MU?

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ADANA ŞUBE BAŞKANI AYHAN BARUT, YÖNETİM KURULU ÜYELERİ SAİM İNCE VE SEDAT SOYKAN’LA ŞÖYLEŞİ YAPMA FIRSATI BULDUM. MERAK ETTİĞİM TÜM SORULARI KENDİLERİNE YÖNETTİM… DÜŞÜNCELERİMİ DE AKTARDIM. BANA KALIRSA ZİRAAT FAKÜLTESİ, EN ÖNEMLİ FAKÜLTELERİMİZDEN BİRİDİR. BUNA RAĞMEN, BU FAKÜLTEDEN MEZUN OLAN GENÇLER BİR TÜRLÜ İŞ BULAMIYOR.

-MANAVLARIN ZİRAAT FAKÜLTESİ MEZUNU OLMALARI GEREKMİYOR MU?

SORULARIMDAN BİRİ BUYDU.

-ASLINDA İŞİ BAŞINDAN ÇÖZMEK GEREKİYOR, DEDİ SAYIN AYHAN BARUT. ZİRAİ İLAÇ SATAN TİCARETHANEDEN TUTUN, UYGULAMAYI YAPAN HERKESİN ZİRAAT FAKÜLTESİ MEZUNU OLMASI GEREKİYOR. MANAVLAR DA ZİRAAT FAKÜLTESİ MEZUNU OLURSA BUNA HAYIR DEMEYİZ.

ÜLKEMİZ TARIM KONUSUNDA HER GEÇEN GÜN KAN KAYBEDİYOR. ELİMİZDE MÜMBİT TOPRAKLARIMIZ VAR. GELİN GÖRÜN Kİ HALA BİR TARIM POLİTİKAMIZ YOK. BUNLAR BİLİNEN CÜMLELER…

-ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI NE İŞ YAPAR DEDİM? DEDİM VE EKLEDİM. ÖRNEĞİN BİR ÇİFTÇİ 500 DÖNÜM ARAZİSİNE KARPUZ EKECEKSE, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASINA BAŞVURUP BUNU BELGELİYOR MU? YANİ KAŞELİ İZİN BELGESİ ALIYOR MU?

-HAYIR, DEDİ BAŞKAN. NE YAZIK Kİ HAYIR. AMA BUNA BENZER SAYISIZ ÇALIŞMAYI HÜKÜMET ERKANINA İLETTİK. ZİRAAT MÜHENDİSLER ODASI’NIN DAHA ETKİN OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ GİRİŞİMDE BULUNDUK. ÇALIŞMALARIMIZI DAHA YOĞUN BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜYORUZ.

YETKİLİ KİŞİLERİ YAKALADIM YA AKLIMA TAKILAN NE VARSA ORTAYA KOYDUM…

-HORMONLU ÇİLEK VE SALATALIK VAR MI? DEDİM…

SEDAT SOYKAN SORUMA YANIT VERDİ:

-HAYIR, DEDİ. ÇİLEK VE SALATALIK KESİNLİKLE HORMONU KABUL ETMEZ. YANİ RAHATÇA YİYEBİLİRSİNİZ.

ŞAŞIRDIM TABİİ…

-İYİ DE MİNİCİK ÇİLEKLER BÜYÜDÜ ELMA GİBİ OLDU. SALATALIĞIN ŞEKLİ BİLE DEĞİŞTİ. HORMONSUZ ÇİLEK VE SALATALIK BÖYLE OLUR MU?

SEDAT BEY ÖRNEK VERDİ:

-YEDİĞİNİZ ÇİLEK VE SALATALIKLARIN BÜYÜK VEYA KÜÇÜK OLMASI O MEYVENİN CİNSİNDENDİR. BU İKİ BİTKİDE KESİNLİKLE HORMON OLMAZ.

-PEKİ DOMATESTE? VATANDAŞ DOMATESLERİN HORMONLU OLDUĞUNU SÖYLÜYOR…

-BİLDİĞİNİZ GİBİ DOMATES VE PATLICANLAR KIŞIN SERALARDA YETİŞİR. HORMON VERMEZSENİZ BU MEYVEYİ ELDE ETMENİZ MÜMKÜN DEĞİL ANCAK HORMONUN DOZU ÇOK ÖNEMLİDİR. İŞTE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BUNU ÇOK İYİ BİLİR VE HİÇBİR MÜHENDİS BU DOZU FAZLA KULLANMAZ. BURADA KANSER TEHLİKESİ HORMONDAN DEĞİL AŞIRI İLAÇLAMADAN DA KAYNAKLANIYOR OLABİLİR. BİZLER İLACIMIZI ECZANEDEN ALIYORUZ VE ECZANELER, İLAÇ FİRMALARI DENETLENİYOR. YETKİLİ MERCİLERİ VAR, YAPTIRIMLARI VAR. GELİN GÖRÜN Kİ SAĞLIĞIMIZI DİREKT İLGİLENDİREN TARIM KONUSUNDA ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ ARZU EDİLEN YAPTIRIMI YOK.

BU SÖYLEŞİDEN ŞUNU ANLADIM Kİ BİZLER HALA İŞİN EHLİNE VERMEMEKTE ISRAR VE İNAT EDİYORUZ. MİLYONLARCA GENCİMİZ BÖYLE GÜZİDE BİR OKULU BİTİRDİKLERİ HALDE İŞSİZ GEZİYOR. EĞER BU GENÇLERİ İŞBAŞINA GETİRİYOR OLSAYDIK BUGÜN TOHUM DA, ZİRAİ İLAÇLAR DA DOZUNDA KULLANIR VE ÇİFTÇİLERİMİZİN ACISI OLMAZDI…

ALDIĞIM NOTLAR BİR HAYLİ FAZLA… AMA ZİRAAT İŞİNİ SEVDİM. ZAMAN ZAMAN EDİNDİĞİM BİLGİLERİ SİZLERLE PAYLAŞACAĞIM. HER ŞEYDEN ÖNCE ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİM Kİ BİZDE DALINDA ÇÜRÜYEN NARENCİYENİN KİLOSU UKRAYNA’DA 4 DOLARDAN SATILIYOR…

VARLIK İÇİNDE YOKLUK ÇEKİYORUZ… ÇÜNKÜ İŞİ EHLİNE TESLİM ETMEYİ SEVMİYORUZ.

Okunma Sayısı: 45812