YÜRÜTMENİN DURDURULMASININ REDDİ KARARININ TEMYİZİ

GENEL MERKEZ
07.07.2004 (Son Güncelleme: 07.07.2004 18:13:20)

DANIŞTAY DAVA DAİRELERİ GENEL KURULU’NA

SUNULMAK ÜZERE

DANIŞTAY 10. DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NA
 

DOSYA NO: E. 2003/5732

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İSTEMİNİN REDDİNE

İLİŞKİN KARARA İTİRAZ EDEN (DAVACILAR) :

GÖKHAN GÜNAYDIN
TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI
KARANFİL SOKAK 28 / 12
06640 KIZILAY / ANKARA

E. BAŞAK KAYA
TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI
SÜMER 2. SOKAK, 36/15
YENİŞEHİR / ANKARA

SAMİ CAN
TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI
KARANFİL SOKAK 19/5
YENİŞEHİR / ANKARA

EMİN KORAMAZ
TMMOB MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI
SÜMER SOKAK 36 / 1A
YENİŞEHİR / ANKARA

METE TOPGÜDER
TMMOB PETROL MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI
NECATİBEY CADDESİ 36/26
SIHHİYE / ANKARA

DAVALI : TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI
MİLLİ MÜDAFAA CADDESİ NO:20
06100 KIZILAY/ANKARA

T.TARİHİ : 06.07.2004

KONUSU : DANIŞTAY 10. DAİRESİ’NİN, 28.5.2004 TARİH, 2003/5732 ESAS NO’LU YÜRÜTMENİN DURUDURULMASI İSTEMİNİN REDDİNE İLİŞKİN KARARIN KALDIRILMASI İSTEMİNDEN İBARETTİR.

İTİRAZ NEDENLERİ :

İTİRAZA KONU KARARDA, 2577 SAYILI YASA’NIN 27. MADDESİNDE ÖNGÖRÜLEN KOŞULLARIN GERÇEKLEŞMEDİĞİ GEREKÇE OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR.

OYSA, 27. MADDE KOŞULLARI, DAVA KONUSU OLAYDA GERÇEKLEŞMİŞTİR. İPTALİNİ İSTEDİĞİMİZ YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ HÜKMÜ, İPTAL DİLEKÇEMİZDE DE AYRINTISI İLE BELİRTTİĞİMİZ ÜZERE, AÇIKÇA HUKUKA AYKIRIDIR.

BUNUN YANINDA, TELAFİSİ GÜÇ VE İMKANSIZ ZARARLAR DA SÖZ KONUSUDUR. ÇÜNKÜ, DAVA KONUSU YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ, 20 BEYGİR GÜCÜ VE ALTINDA MOTOR GÜCÜ BULUNAN EKMEK VE EKMEK ÇEŞİTLERİ ÜRETEN İŞYERLERİNDE, USTALARIN SORUMLU YÖNETİCİ OLABİLECEĞİNİ HÜKME BAĞLAMAKTADIR.

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GIDA KONUSUNDAKİ MÜKTESEBATINA UYUM ÇERÇEVESİNDE ÇIKARILAN 560 SAYILI “GIDALARIN ÜRETİMİ, TÜKETİMİ VE DENETLENMESİNE DAİR KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME”NİN AMACI, GIDA İŞYERLERİNDE ÇALIŞTIRILAN, GIDA KONUSUNDA YÜKSEKÖĞRETİM GÖRMÜŞ SORUMLU YÖNETİCİLER ARACILIĞIYLA, TEKNİK VE HİJYEN STANDARTLARINA UYGUN GIDA ÜRETİM – AMBALAJLANMASI VE SATIŞININ SAĞLANMASI VE BU ŞEKİLDE HALK SAĞLIĞININ KORUNMASIDIR.

SORUMLU YÖNETİCİNİN GÖREV ALANINA GİREN KRİTİK KONTROL NOKTALARININ BELİRLENMESİ, GIDA BİLİMİNDE, HACCP (HAZARD ANALYZES AT CRİTİCAL CONTROL POİNT) OLARAK TANIMLANMAKTADIR. BU VE BENZERİ SÜREÇLER, ANCAK GIDA BİLİMİ KONUSUNDA YÜKSEK ÖĞRENİM GÖRMÜŞ MÜHENDİSLER TARAFINDAN YÖNETİLEBİLİR.

DAVALI BAKANLIĞIN, BU ALANDA USTALARIN SORUMLU YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞABİLECEKLERİNE YÖNELİK YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ, UYGULAMAYA GİRDİĞİ GÜNDEN BU YANA, HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN SON DERECEDE OLUMSUZ SONUÇLAR ÜRETMEKTEDİR.

EKTE SUNULAN GAZETE HABERLERİNDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ, İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN DENETİMİNİ YAPTIĞI 1611 FIRINDAN SADECE 446’SI UYGUN BULUNMUŞ, İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDECEK BOYUTTA UYGUNSUZ GÖRÜLEN 71 FIRIN İSE KAPATILMIŞTIR. DİĞERLERİNE, SÜRE VERİLEREK, HALK SAĞLIĞINA AYKIRI ÜRETİMİN ÖNÜNE GEÇİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR. İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜR YARDIMCISI; “UYGUN OLMAYAN FIRIN SAYISINI DOĞRUSU BU KADAR BEKLEMİYORDUM” DEMİŞTİR (CUMHURİYET, 21 ŞUBAT 2004).

KONU, YAZILI GÖRSEL MEDYADA YER ALMIŞ; DENETİMİN YETERSİZ OLDUĞU ORTAMDA, GIDA TERÖRÜNÜN HALK SAĞLIĞINI NE DENLİ TEHDİT EDER BOYUTLARA ULAŞTIĞI GÖZLER ÖNÜNE SERİLMİŞTİR.

OYSA, GIDA BİLİMİ KONUSUNDA YÜKSEKÖĞRENİM GÖRMÜŞ VE YÖNETMELİĞİN YETKİLENDİRDİĞİ ZİRAAT – GIDA – KİMYA MÜHENDİSLERİ VE AMBALAJ / MAKİNE İŞİNDE ÇALIŞACAK PETROL – MAKİNE MÜHENDİSLERİ, DIŞSAL DENETİM ÖNCESİ, İŞLETME İÇİNDE YAPTIKLARI DENETİM VE ÇALIŞMALARLA, İŞYERİNİN, HİJYEN VE SAĞLIK KURALLARINA UYGUN ÇALIŞMASININ GARANTİSİNİ OLUŞTURMAKTA İDİLER.

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ, DAVA KONUSU OLAYDA, YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İSTEMİMİZ, İYUK’UN ÖNGÖRDÜĞÜ KOŞULLARI KARŞILAMAKTADIR. AYRICA, İYUK 27. MADDESİNİN, YÜRÜTMENİN DURUDRULMASI KARARLARININ GEREKÇELİ OLMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTİR HÜKMÜNE KARŞIN, İTİRAZA KONU KARARDA, HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERİLMEMİŞTİR.

SONUÇ VE İSTEM :

İTİRAZ KONUSU YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İSTEMİNİN REDDİNE İLİŞKİN KARARIN, KALDIRILMASINA KARAR VERİLMESİNİ SAYGI İLE TALEP EDERİZ.

GÖKHAN GÜNAYDIN
TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ
ODASI BAŞKANI

EK 1 – GAZETE HABERİ

Okunma Sayısı: 2716