TİGEM GM

GENEL MERKEZ ( )
06.09.2008 (Son Güncelleme: 06.09.2008 11:38:03)

MİMAR‘IN YÖNETTİĞİ TARIM İŞLETMELERİ

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü‘nü, 9 Mayıs 2008 tarihinden bu yana mimar olduğu belirtilen Mehmet Halis BİLDEN yürütüyor.

Tarım İşletmeleri, Osmanlı‘dan devralınan haralar yanında, Genç Cumhuriyet‘in ülkeyi doyurmak ve bitkisel - hayvansal üretim materyalini üretip uygun fiyatla ve zamanında üreticiye ulaştırmak üzere oluşturduğu organizasyonun bugünkü adı. Zirai Kombinalar, Devlet Üretme Çiftlikleri ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü zinciri içinde, sözü edilen çalışmalar bugüne kadar taşınmış durumda...  

2007 yılı verilerine göre, TİGEM‘e bağlı 24 Tarım İşletmesi ve Genel Müdürlük‘te  268 ziraat mühendisi görev yapıyor.  1013‘ü memur ve sözleşmeli, 3256‘sı işçi olmak üzere toplam 4269 TİGEM çalışanı, 3.5 milyon dekar arazi üzerinde TİGEM faaliyetlerini yürütüyorlar.

İşte böylesine zorlu ve teknik görev alanına sahip bir İktisadi Devlet teşekkülü olan TİGEM‘e, 9 Mayıs 2008 tarihinde, uzmanlık alanı ile hiçbir ilgisi olmayan bir Genel Müdür atandı: Mehmet Halis BİLDEN.

Aslında Sayın BİLDEN‘in Tarım ve Köyişleri Bakanlığı‘na atanması ve hızlı yükselişi, bir kamu yönetimi örnek olayı olarak işlenebilecek cinsten...

Mehmet Halis BİLDEN öncelikle, 3 Mayıs 2006 tarihinde 1 inci derece kadrolu ve 3600 ek göstergeli Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı olarak atanıyor.  

İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı mimar Mehmet Halis BİLDEN, bu görevi yanında, 22 Mart 2007 tarihinde Et ve Balık Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğini de üstleniyor. Bununla da kalmıyor, Et ve Balık Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hasan ATAGÜN‘ün istifasının ardından, 15 Nisan 2008 tarihinde, EBK Yönetim Kurulu Başkanlığı‘na ve Genel Müdürlüğe vekaleten atanıyor.

Üzerinden 20 gün geçmeden de, 9 Mayıs 2008 tarihinde, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak TİGEM‘de göreve başlıyor.

Aslen mimar olan, ancak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı‘nda İdari ve Mali İşler Daire Başkanı, Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü, Tarım İşletmeleri Genel Müdürü olarak görev yapan Sayın Mehmet Halis BİLDEN‘in bu hızlı yükselişinin merak konusu olması çok doğal.

Bakanlıkta yıllarını vererek deneyim kazanmış ziraat mühendisleri ve diğer ilgili meslek mensupları varken, bir mimar nasıl oluyor da bu denli uzmanlık isteyen kritik görevlere atanabiliyor.

Kısa bir araştırma bizlere bazı ipuçları sağlayabiliyor. Sayın BİLDEN Diyarbakır Tarih Kültür ve Turizm Derneği kurucularından. Zaten Bakanlıktaki yükselişi, Sayın Sami GÜÇLÜ‘nün Haziran 2005‘teki istifasının ardından, Diyarbakır milletvekili Sayın Mehmet Mehdi EKER‘in Tarım ve Köyişleri Bakanı olması ile başlıyor...İdari Mali İşler Daire Başkanı, Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü, Tarım İşletmeleri Genel Müdürü olarak görev yapan Mimar Mehmet Halis BİLDEN‘in aynı zamanda at yarışlarıyla ilgili Yüksek Komiserler Kurulu üyesi olmak suretiyle, Bakanlık çalışmalarına sağladığı katkıyı daha da artırdığını da (!) eklemek gerekiyor...    

 

 

Okunma Sayısı: 2860