GAZİANTEP GRT TV'YE 2008 YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ

GAZİANTEP ŞUBE
18.10.2008 (Son Güncelleme: 22.10.2008 17:24:45)

Şube Başkanımız ; Ahmet Faruk DEMİR , GRT TV'ye 2008 yılını tarımsal olarak değerlendirdi.

Bir bölgede tarımsal çalışmalara etki yapan en önemli faktör, iklim faktörleridir. Yetiştiriciliği yapılacak ürünlerin  tür ve çeşitlerinin seçiminde iklim faktörleri önemli rol oynar. Bu faktörler içerisinde ışık, sıcaklık ve yağış en önemlileridir.

Gaziantep Meteoroloji Müdürlüğünden alınan verilere göre 2007 yılı Eylül ayında yağış hiç olmazken,  2008 yılı Eylül ayında ise 54,7 kğ/m2 yağış düşmüştür.

Bölgemizde görülen yağışlar toprakta nem oranının artışına, ekim ve Kasım aylarında yapılan hububat ekimleri sonrasında tohumların çimlenmesine,  ekimle beraber kullanılan  gübrelerin toprakta çözülmesine yardımcı olacaktır. 

2007-2008 yılı ekim sezonunda ilimizde yaşanan kuraklık sonrasında  bu yağışların görülmesi,  hububat ekim dönemi öncesi çiftçilerimize moral olmuştur.

Hububat fiyatlarının düşük kalması, girdi maliyetlerinin yüksek oluşu ve toprakta yeterli oranda nemin olmaması nedeniyle,  bu yıl ekim yapmayı dahi düşünmeyen pek çok çiftçimizin,  son yağışlarla fikrini değiştirmesine sebep olmuştur.

Bu durum,  her yıl düşük rekolte sorunu yaşayan Türkiye için sevindiricidir.  Bu yağışlar çiftçiye moral verdiği gibi,  hasat dönemi öncesi çiftçilerimizin beklentilerini artıracağı için piyasada da canlanma sağlayacaktır.  

Okunma Sayısı: 2015
Fotoğraf Galerisi