41. DÖNEM II. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI - 24-26 EKİM 2008 - ESKİŞEHİR

ESKİŞEHİR ŞUBE ( )
27.10.2008 (Son Güncelleme: 07.01.2011 12:33:02)

ODA’mızın 41. Dönem II. Danışma Kurulu Toplantısı 24-26 Ekim 2008 tarihlerinde Eskişehir’de yapıldı.

ODA‘mızın 41. Dönem II. Danışma Kurulu Toplantısı 24-26 Ekim 2008 tarihlerinde Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Onur Kurulu Üyelerimiz, Denetleme Kurulu Üyelerimiz, TMMOB temsilcimiz, önceki dönem yöneticilerimiz, şube yöneticilerimiz ve bazı il temsilcilerimizin katılımıyla Eskişehir‘de yapıldı.

Danışma Kurulumuzun 24 Ekim 2008 Cuma günü yapılan ilk gün çalışmaları kapsamında; Yeni Özelleştirme Sürecinin Değerlendirilmesi: TİGEM‘ler, TŞFAŞ ve Çaykur; Bilirkişilik Uygulamaları; Asgari Ücret Çalışmaları; Toprak Koruma Kurulları ve tarım - çevre - su sorunları ele alındı.

Danışma Kurulu‘nun resmi açılışı 25 Ekim 2008 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Eskişehir Şube Başkanımız Yusuf KIZILDAĞ, açılış konuşmasında Eskişehir‘in tarım potansiyeli, sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin bir sunum yaptı.

ODA Başkanımız Dr. Gökhan GÜNAYDIN, bu yıl arpa üretiminin 7.3 milyon tondan, 5.9 milyon tona, mercimek üretiminin 508 bin tondan 110 bin tona düşmesinin beklendiğini, buğday üretiminin ise 17.8 milyon ton düzeyinde olacağının hesaplandığını anımsattı. GÜNAYDIN, "Tarımda kendi kendine yeterliliği, nüfus artış hızına paralel üretim artışını yakalama hedefini bir tarafa bırakın, bitkisel üretimde önemli oranda gerileme var. Bu iyi bir tablo değil. Hayvansal üretimde de durum aynı. Nüfus artıyor ama büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığımız radikal olarak geriliyor" diye konuştu.

4.5 milyon hektar alanın su beklediğine işaret eden GÜNAYDIN, tarım alanlarının bir an önce sulamaya açılması gerektiğini söyledi.

Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil ÜNAL, Türkiye‘de tarımın yeniden yapılandırılması gerektiğini vurguladı.

Eskişehir Tarım İl Müdürü Mevlüt GÜMÜŞ, doğayla uyumlu çağdaş teknolojilerin kullanılarak üretim yapılması gerektiğini belirtirken, çiftçinin eğitilmesine yönelik çalışmaların da etkinlikle sürdürülmesinin önemine işaret etti.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin KINACI, Eskişehir‘in büyük bir tarım potansiyeline sahip olduğunu ama bunun yatırımla taçlandırılması gerektiğini söyledi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN, dünyada müthiş bir açlık bulunduğunu, Türkiye‘de de köylünün aç, yorgun, bıkkın ve ümitsiz olduğunu kaydetti. BÜYÜKERŞEN, Türkiye‘nin kalkınabilmesi için köylünün köyünde üretim yapacağı, karnını doyurabileceği ve yaşamını sürdürebileceği koşulların oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Eskişehir Vali Yardımcısı Ekrem BALLI, Türk tarımı ve çiftçisinin daha iyi noktalara gelebilmesi için, en başta Ziraat Mühendisleri Odası‘nın görüşlerinin devlet için son derece önem taşıdığını söyledi. BALLI, Danışma Kurulu Toplantımızda ortaya çıkacak görüşlerin, Türk tarımına yön verenlere faydalı olmasını diledi.

Danışma Kurulu‘nda daha sonra, "41. Dönem I. Danışma Kurulu Kararlarının İrdelenmesi; Özlük Haklarına İlişkin Çalışmalar, Yeni Açılımlar; Meslek İçi Eğitim Merkezi Çalışmaları; Gıda Sektöründe Yaşanan Gelişmeler; Hukuki Çalışmalar, Yasal Düzenlemeler; Oda Örgütlülüğü, Şube - İl Temsilciliği - Üye İlişkileri; Yönetim - Mali İşler" konuları değerlendirildi.

Ayrıca Onur Kurulu Toplantısı ile Saymanlar Toplantısı yapıldı.

Danışma Kurulu kapsamında, 26 Ekim 2008 Pazar günü; Porsukta Gondol Gezisi gerçekleştirildi. Ayrıca Kentpark, Odunpazar Evleri, Cam Müzesi ve Kültür Park ziyaret edildi.

Okunma Sayısı: 1847
Fotoğraf Galerisi