ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

12 Aralık 2019 Perşembe  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 "TARIM’DA YANLIŞLIKLAR YAPILDI” - YENİ GÜNEY

    Yayına Giriş Tarihi: 23.09.2012  Güncellenme Zamanı: 01.10.2012 12:27:56  Yayınlayan Birim: MERSİN ŞUBE  
 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Turhan Tuncer, "Geride bıraktığımız dönem için, keşke tarım ve özlük haklarımız için iyi gelişmeler olmuş olsaydı diyoruz. Tarım sektörünü geriye götürecek yanlışlıklar yapılmıştır. Hem de önemli hak kayıplarına uğradık" dedi.

 

AHMET YİĞİT  

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası 43. Dönem 1. Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda son zamanlarda tarım sektöründe yaşananlar ve ziraat mühendislerinin hakları ele alındı.

"YANLIŞ POLİTİKALAR UYGULANDI"

Sultaşa Otel‘de düzenlenen toplantıya 81 ilden gelen ziraat mühendislerinin yanı sıra Vali Vekili Suphi Olcay, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da katıldı.

Mart ayında Ankara‘da yapılan genel kuruldan bu yana yaşanan gelişmeleri masaya yatırmak için bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyleyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Turhan Tuncer, "Tarım sektörünü geriye götürecek yanlış politikalar uygulanmıştır. Bu uygulamalar, ülke tarımını 10 yıl geriye götürerek, çiftçilerimiz mağdur edilmiştir. Hatta bu yanlış politikalardan dolayı ot ve samanı bile dışarıdan almak zorunda kalan bir ülke haline geldik" dedi.      

Tuncer, "Hayvancılıkta yaşananın krizin ithal hayvan almakla çözülmeyeceğini başından beri söylüyorduk. Bizi dinlemeyenler bu gerçeği acı bir şekilde anlamış durumda" diye konuştu. 

Zirai ilaçların eczanelerde satılması yönündeki karara tepkili olan Tuncer, bunun tarım için çok yanlış bir karar olduğunu söyledi. Tuncer, "Verileri incelediğimiz zaman, 2012 yılı gıda fiyatları ürkütücü bir şekilde artmaya başlamış. Dünyada açlık ve iç savaşların artmasından korkulmaktadır. İklim değişikliklerinin bundan sonra da yaşanacağı kesindir. Bu nedenle tarım topraklarımızı biran önce tarıma yeterli kaynak ayırıp suyla buluşturarak destekleyen ve doğa dostu bir tarım politikasının acil olarak devreye sokulmasına ihtiyaç vardır" şeklinde konuştu.

Tarıma verilen değerin Ak Parti döneminde azalmaya başladığını söyleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, "Daha önce birkaç dönüm arazisi olan çiftçi, bir iki yılda bir daire sahibi olurdu. Son on yıldır çiftinin maddi durumu ileriye değil geriye doğru gitmektedir. Tarımla uğraşan insanlarımızın maddi durumu iyi olmadığı zaman hem ülkenin tarımsal üretimi düşmekte hem de gittikçe dışarıya bağlı olan bir ülke haline gelmekteyiz" ifadelerini kullandı. 

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, Mersin‘in ve Çukurova‘nın Türkiye tarımında önemli bir bölge olduğunu söyleyerek çiftçinin sorunlarının çözülmemesi halinde üretimin düşmeye başlayacağını söyledi.

Türkiye‘de herkesin yanlışlıklardan bahsettiğini fakat yanlışların düzeltilmediğini söyleyen CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, "Bir yanlışı tespit etmek ve söylemek çözüm için yeterli değildir. Türkiye‘de herkes yanlışlıklardan bahsetmektedir ama bu yanlışların düzeltilmeye başlandığını görmedik. Toprak büyük üretim aracıdır. Toprakların ekilemediği ve biçilemediği bir zamandan geçiyoruz. Ekilip biçilse bile ürünler satılamamaktadır. Tarım sektöründeki sorunların çözülmesi gerektiğini söyledik ama bizi dinleyen yok. Çiftçinin üretim yapması için uygun şartların sağlanması gerekmektedir. " diye konuştu.

Mersin‘in önemli konuma sahip olan bir kent olduğunu söyleyen Vali Vekili Suphi Olcay, "Mersin tarımda olduğu kadar lojistik ve turizmde de atağa çıkan bir kenttir. Kazanlı‘da yapılan turizm bölgesinin inşaatının bitmesinin ardından Mersin, önemli bir turizm kenti olacak. Bizim Antalya‘dan fazlamız var eksiğimiz yok. Bizim ayrıca tarihimiz, dini yerlerimiz var. Her şey dahil 50 lira fiyatların verildiği 5 yıldızlı otelleri tercih edenlerin yerine, deniz, kum, tarih ve kültüre önem veren turistler Mersin‘e gelmeye başlayacak. Tarım master planı bitti. Ancak plan yapmak mühim değil. Mühim olan bu planları hayata geçirmek. Aksi halde plan, sadece rafta yer işgal eden bir çalışma olarak kalır. Daha düzenli çalışmalarla tarımsal üretim için de çalışmalarımız olacaktır" ifadelerini kullandı.

Okunma Sayısı: 524

Mersin Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.