ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

24 Şubat 2020 Pazartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 “BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN REÇETELİ SATIŞI, UYGULANMASI VE KAYIT İŞLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI”NA İLİŞKİN TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN GÖRÜŞÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 13.01.2014  Güncellenme Zamanı: 13.01.2014 10:54:56  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

"BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN REÇETELİ SATIŞI, UYGULANMASI VE KAYIT İŞLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI"NA İLİŞKİN TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI`NIN GÖRÜŞÜ

 

Yönetmelik taslağının son şekli mesleki haklarımız açısından bir önceki taslakla aynı hükümleri taşımaktadır. Sadece yetkili bayi olmak için 5 yıllık bayilik yapma koşulu 4 yıla idare yaptırımsızlık süresi de 5 yıldan 3 yıla indirilmiştir. Daha önce detaylı olarak ifade ettiğimiz gibi sorun yetkili bayi olunması noktasında değil, sorun yetkili bayilik sisteminin sektöre uygun olup olmaması bağlamında düğümlenmektedir. Bakanlığın ihracatçının, üreticinin, reçete yazanın sorumluluklarının tamamının yetkili bayilerde toplanmasına dönük böyle bir yapı oluşumuna gitmesi Türkiye`deki küçük sermayeli zirai ilaç bayilerinin kapanması ile sonuçlanacaktır. Küçük sermayeli bayilerin önemli bir bölümünün ziraat mühendisi olması bu olumsuzluktan en çok etkilenecek kesimin meslektaşlarımız olacağını ortaya net olarak koymaktadır.

Yetkili bayilik koşulları, zirai ilaç bayilerine alt yapı yatırımları hariç aylık asgari 4 bin TL`lik ek bir yük getirecektir. Tahsilat sıkıntısı nedeni ile ayakta durması zorlanan meslektaşlarımızın bu yükü kaldırması mümkün değildir.

Unutulmamalıdır ki zirai ilaç bayi meslektaşlarımız üreticilere girdi temin ederken aynı zamanda mühendislik hizmeti de vermektedirler. Zirai ilaç bayilerini sadece ticari işletme olarak görüp batan batsın kalan sağlar bizimdir anlayışı ile tekelci bir yapının oluşturulması meslektaşlarımızın işsiz kalmasının yanı sıra üreticilere götürülecek bilginin ticarileştirilmesinin önünü açacaktır.

Üreticiye en yakın kesim olan zirai ilaç bayilerine bitki koruma ürünleri ile ilgili her aşamada sorumlu kalınması ve bakanlığın bütün sorumluluğu bayilere yüklemesi kabul edilemez. Kalıcı ve doğru çözüm daha önce defalarca ifade ettiğimiz gibi reçete yönetmeliğinin uygulanabilir hale getirilmesinden geçmektedir.

Her yerde uygulanan önce satış sonra reçete formülüyle işleyen bu yapının yetkilendirilmiş bayilerin devreye girmesiyle değişmesi mümkün değildir, Gerçek anlamda uygulanabilir reçeteli satış sistemi öncelik insan ve çevre sağlığı açısından risk oluşturan pestisitlerin reçete ile satışının sağlanması ve diğer alanlardaki reçeteli satışın kaldırılması ile mümkündür. Bu yapılabildiği takdirde danışman danışmanlığını, zirai ilaç bayileri de bayilik görevini yapabilecektir.

Son yıllarda yapboz tahtasına dönen yönetmelik değişiklikleri ile ihracatta sorun olan ilaç kalıntıları sorunu çözülemez.

Yapılması gereken basit kolay bir izlenebilirlik programını devreye sokmaktır. Bunun içinde bayilerimizde kullanılan barkod programlarında küçük bir değişiklik yeterli olacaktır.

Zirai ilaç kalıntı sorunu reçetesiz satıştan çok kullanılan ilaçlarda ortaya çıkan direnç sorunu ve bazı ürünlerde önerilebilecek ruhsatlı ilaçların bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

Bakanlığın, bu şekilde direnç kazanmış ve pratikte resmi dozunun 2-3 katı dozda kullanılan ilaçların etkinlik denemelerini yaparak, ruhsatlarını gözden geçirmesi sorunu büyük ölçüde çözecektir. Yine üreticiler, odamız ihracatçılar tarafından sık sık gündeme getirilen ve tavsiye dışı ilaç kullanılan alanlarda, ruhsatlı ilaç kullanılması sorunun çözümüne ciddi şekilde fayda sağlayacaktır.

Bakanlığın bu yapı içerisinde yetki ve sorumluluklarını bayilere devretmek yerine bu saydığımız konularda çalışmaya ve soruna ilişkin gerçekçi çözümler üretmeye davet ediyoruz.

Diğer taraftan, meslektaşların özlük haklarının savunucusu konumunda olan Ziraat Mühendisleri Odası yönetmelik taslağında yok sayılmıştır. ODA`nın yasal yetkileri yine görmezden gelinmiş, mesleğimiz diğer meslek gruplarının saldırısına açık hale getirilmiştir.

Yönetmelik taslağının yasal dayanağı kısmında 7472 sayılı Ziraat Yüksek Mühendisliği Hakkında Kanun‘un bulunmaması, tanımlar arasında Odamıza yer verilmemesi, reçete yazma yetkisine sahip olacak serbest ziraat mühendisleri ile profesyonel uygulayıcı ziraat mühendislerinin Odaya kayıtlı olma zorunluluğu bulunduğunun görmezden gelinmesi, Bakanlığın serbest ziraat mühendislerine eğitim verme görev ve yetkisi bulunmadığı hususunun göz ardı edilmesi manidardır.

Görüşlerin net bir biçimde ortaya konulması için, yönetmelik taslaklarının kamu dışından uzman kuruluşların da katılımına açık demokratik bir ortamda görüşülerek olgunlaştırılmasının gerekli olduğunu birçok ortamda paylaşmış olmamıza karşın bakanlığın bunu bir formalite olarak algıladığını sanıyoruz. Yasal yetkilerimiz göz önüne alınmadığı gibi, teknik anlamdaki değerlendirmelerimizin dahi dikkate alınmamış olması bu algımızda yanılgıya düşmediğimizin en büyük kanıtıdır.

Unutulmamalı ki güçlü bir meslek grubu, güçlü bir meslek örgütlenmesinden geçer. Bakanlığın, ODA`yı yok sayarak bir yere varamayacağını, bundan en çok mesleğimizin zarar göreceğini bir kez daha yinelemekte yarar görüyoruz.

 

 

—Dosyalar

(2536 KB) (13.01.2014 10:57:56)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 2198

Tüm Oda Görüşleri »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2020 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.