ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

19 Ekim 2018 Cuma  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 FARKINI VERELİM SUSUN - ULUSAL KANAL

    Yayına Giriş Tarihi: 11.08.2015  Güncellenme Zamanı: 12.08.2015 16:50:17  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

 

Çetin ÜNSALAN / http://www.ulusalkanal.com.tr/farkini-verelim-susun-makale,4589.html

Ülkede bir et fiyatı tartışmasıdır gidiyor. Olay sadece ette bitmiyor; hatırlayacaksınız gıda fiyatlarının enflasyona olan etkisi karşısında da bir komite kurulmuş ve dev önlem olarak gıda ithalatını masaya koymuştu.

Şimdi Et ve Süt Kurumu, et fiyatlarındaki sıkıntıyı gidermek üzere mağazalarında yüzde 5‘lik indirime gitti. Yine ithalat da elbette gündemdeki çözümlerin içerisinde bulunuyor. Yüzde 5‘lik indirim vatandaşla dalga geçmektir.

Öncelikle bir ürünün ucuz ya da pahalı olması, onun ederiyle değil, kişinin cebinde kaç para olduğuyla doğru orantılıdır. Bu her sektör için geçerlidir. Yani 50 TL‘lik bir ürün, cebinde 10 bin TL olan insan için ucuz, bin TL asgari ücretle geçinen insan için çok pahalıdır.

Bu nedenle kuruşluk indirimlerle bu işin içinden çıkılabileceği sanılıyorsa, büyük bir yanılgı var. Oysa ilk ithalatın gündeme geldiği dönemi hatırlıyorum. Çok büyük bir vurgun peşine düşülmüştü ve bu operasyonu yapan 10 firmanın en az ilk üçü hükümete çok yakın isimlerden oluşuyordu. 

O zaman denilen şuydu: Vurgunu önlemek için devlet eliyle anlık ithalat yapılsın, sonra da işin uzmanları ile bir komisyon oluşturularak, ülkedeki hayvancılığın yeniden ayağa kaldırılması için bir politika uygulansın. Gerekirse doğru hayvanlar, üretim için ithal de edilebilirdi.

Fakat iş o kadar çığırından çıktı ki, karkas et ithalatına bile izin verildi; hatta ithalat yetkisi kamunun elinden alınıp, özel sektöre de olanak açıldı. Bu zaten yoğun bakımda makinelere bağlı bir hayvancılık endüstrisinin fişinin çekilmesi anlamına geliyordu.

Daha öncesine gidilirse, uygulanan hayvancılık politikaları, ithal ikameci politikalar konuşulmadan, hayvancılık yapan insanların yerinden yurdundan nasıl göçe zorlandığı masaya yatırılmadan bu sorunla yüzleşemeyiz. 

Bu konudaki en iyi analizi Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Atalık yapıyor. Hem fiyatla sorunun çözülemeyeceğini vurguluyor; hem de yıllar içinde nasıl hatalar yapıldığını ve bu duruma gelindiğini anlatıyor. 

Açıkçası bu basın açıklamasının dışında ele avuca gelir, yetkili makamlardan gerçekçi bir tespit duymadım. Mesela üreticiye destek isteyen var. Ortada üretici mi kaldı; gerçekçi bir hayvancılık, et ve süt politikası uygulamadan günübirlik verilecek destekler, ancak Et ve Süt Kurumu‘nun yüzde 5‘lik indirimi kadar gerçekçi.

Karnınızdan konuşmayı bırakın. Bu ülkenin tarım, hayvancılık, hatta perspektifi daha da büyütürsek, sanayi ve hatta üretim adına yaptığı her faaliyet engellendi; piyasa ithalata teslim edildi. 

Çözüm arıyorsanız mesela Koçata Çiftliği Projesi‘ni inceleyin; yine mesela Tokat‘taki kamu - özel sektör ortaklığıyla yaratılan Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi‘nin neden bir tane olduğunu sorgulayın. Neden kooperatifçiliğin geliştirilmediğine; hatta istismar edilerek öldürüldüğüne bakın.

Bunun dışında gerçek sorumlularını göstermeden, hatayı dürüstçe ortaya koymadan ve çözüm önermeden, tek çareniz ithalat ve yüzde 5‘lik indirimse; farkını verelim susun. 

 

Okunma Sayısı: 39

İstanbul Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2018 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.