ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

17 Temmuz 2018 Salı  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 HUKUKSUZ BİÇİMDE AÇIĞA ALMALAR, TBMM`DE YAPILAN AÇIKLAMAYLA PROTESTO EDİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 08.01.2017  Güncellenme Zamanı: 09.01.2017 12:09:05  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 08.01.2017 19:09:29

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nın hukuksuz bir biçimde görevden aldığı kamu emekçilerinin haklarını savunmak için; Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası, Tarım Orkam-Sen ve Ziraatçılar Derneği yöneticileri 6 Ocak 2017 tarihinde TBMM`de basın açıklaması yaptılar.  

Açıklamaya; CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Bursa Millet Vekili Orhan Sarıbal, CHP Sıvas Milletvekili Ali Akyıldız, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, Tarım Orkam-Sen Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Kurt, Tarım Orkam-Sen Genel Tis ve Hukuk Sekreteri Ali Kılıç, Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkan Yardımcısı Veyis Çalışkan, ZMO İstanbul Şubeden Gürol Şimşek, Şenay Elhüseyni, Nadir Şimşek, Selma Babaoğlu Duman,  Teknisyen Halis Demir Araz, Veteriner Savaş Koçyiğit katıldı.

İlk konuşmayı CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu gerçekleştirdi.  Her zaman TMMOB`nin, haksız yere ezilen halkın yanında olduklarını belirtti.

Ardından söz alan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz; "Ülkemizde son 14 yılın en karanlık zamanlarını yaşıyoruz. 15 Temmuzdan bu yana devam eden Olağanüstü Hal uygulamaları çığırından çıkmış durumda. Ülkemizde demokrasiye, insan haklarına dönük bir kıyım uygulanıyor.

Her yanda patlayan bombalar; insanların sosyal hayat ve çalışma yaşamlarında maruz kaldıkları şiddet her gün katlanarak artıyor. Halkımızın temel yaşam hakkı güvence altında değil, çalışma yaşamı güvence altında değil. Ülkemizin yanlış iç ve dış politikalarla yönetilmesi hepimizi savaş atmosferi içine çekiyor. Eleştiri ve farklı görüş teröristlikle, teröre destek olmakla yaftalanarak herkesin biat etmesi isteniyor; etmeyenlerin payına soruşturma, gözaltı, tutuklamalar düşüyor. Milletvekilleri, belediye başkanları, öğretmenler, akademisyenler, memurlar ve toplumun muhalif kesimlerinin tümü gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, işsizlikle ve açlıkla yıldırılmaya çalışılıyor. Bu karanlık girdapta arkadaşlarımızın, üyelerimizin payına düşen, FETÖ/PDY ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı, irtibatlı ya da müzahir oldukları iddiasıyla başlatıldığı belirtilen inceleme ve soruşturma gerekçe gösterilerek görevlerinden uzaklaştırılmaları / açığa alınmaları oldu. Türkiye genelinde görevden uzaklaştırılan ve aralarında ZMO yönetici ve üyelerinin de bulunduğu kamu emekçilerinin, FETÖ/PDY ve diğer terör örgütleri yapılanması ile ilişkilendirilmesi akıl tutulmasıdır. Arkadaşlarımız ile hangi terör örgütleri arasında ve nasıl bir bağ kurulmuştur?" diye konuştu.

Koramaz; "Hiçbir üyemizin terör ile bağı olamayacağını bizim kadar Bakanlık yetkililerinin de bildiğine eminiz. İşimiz, ekmeğimiz, geleceğimiz, diplomalarımız, kazanılmış haklarımız, sendikal haklarımız hukuk tanımaz bir keyfiliğin saldırısı altındadır. Ancak haklılığımız ve örgütlüğümüzden, birlikteliğimizden aldığımız gücümüzle bu hukuksuz görevden uzaklaştırma kararlarına karşı mücadele ve dayanışma içinde olacağız. Görevden uzaklaştırılan üyelerimiz, arkadaşlarımız derhal görevlerinin başına döndürülmeli, bu haksız ithamları yapanlar soruşturulmalıdır." dedi.

Son olarak Koramaz; "Şu an açığa alınan yöneticilerimizin suçu halkın yanında olmak, Anayasayla kendisine verilen görevleri yapmaktır. Görünen o ki iktidarın, aykırı hiçbir sese tahammülü yok. Tasarladığı tek adam, tek parti rejimine karşı çıkan bu ülkenin demokrat unsurlarını susturmaya çalışıyor. Örgütlü üyelerimizle beraber bu haksız hukuksuz tutuma karşı çıkacağız. Şu ana kadar açığa alınan 55 Tarım Orkam-Sen üyesi ve aralarında meslektaşlarımızın da bulunduğu kamu emekçisi var. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nı bir an önce bu yanlıştan geri dönmeye çağırıyoruz. Bunlar ivedilikle görevlerine iade edilmelidir. TMMOB, her türlü baskıya, engellemeye rağmen herkese güvenceli iş güvenli gelecek talebinden taviz vermeyen bir mücadele örgütüdür. Sürecin takipçisi olacağız, üyelerimizin haklarının elinden alınmasına karşı mücadeleyi sürdüreceğiz!" diye konuştu.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör ise; "İçinde ZMO üyesi meslektaşlarımızın da yer aldığı GTHB`nın büyük kısmı İstanbul Tarım İl Müdürlüğü`nden olmak üzere, çok sayıda personeli, somut hiçbir gerekçe gösterilmeden, özlük hakları ve iş güvenceleri göz ardı edilerek görevden uzaklaştırılmıştır. Hiçbir yasal soruşturma yapılmaksızın görevden uzaklaştırmalar, işsizlik, yoksulluk ve kişilerin mağduriyete itilmesidir. Kabul edilemez! Derhal görevlerine iade edilmelilerdir. ZMO olarak, destek ve dayanışma anlayışı ile mağdur edilen arkadaşlarımızın yanındayız ve göreve iadelerine ilişkin hukuki süreçleri titizlikle takip edeceğiz." Diye konuştu.

Tarım Orkam-Sen Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Kurt; kendi üzerlerine düşen görevi yerine getirerek üyelerinin mağdur edilmesi hususunda hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini dile getirdi. Tarım Orkam-Sen İstanbul Şubesi YK Başkanı Şenay Elhüseyni de; " Açığa alınan arkadaşlarımızın tüm özelliklerinin yanında kapı kulu olmayan; kamu hizmeti gördüğünün bilincinde olan kamu emekçilerinin bu yöntemlerle bezdirilmeye çalışılması akıl almaz bir durumdur. Üyelerimizi itibarsızlaştırmayı ve çalışanlara korku salmayı amaçlayan bir algı operasyonu yapıyorlar. İzin vermeyeceğiz!" diye konuştu.

CHP Bursa Millet Vekili Orhan Sarıbal ise, "Böyle dayanaksız gerekçelerle görevinden uzaklaştırılmış ya da ihraç edilmiş her arkadaşımız onurumuzdur, gururumuzdur. Yaratmaya çalıştığınız bu mağduriyet bizi dayanışmamızı güçlendirir. Yapılan bu yanlıştan ivedilikle geri dönülmelidir." diye konuştu.

 

 

 

 

 

Güncellenme Zamanı: 08.01.2017 19:10:05

Okunma Sayısı: 271

Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2018 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.