5. ZİRAAT BAYİLERİ ZİRVESİ`NE KATILDIK

SAMSUN ŞUBE
06.03.2017 (Son Güncelleme: 06.03.2017 16:22:01)

Ülkemizin tarımsal üretiminin artırılması ve öncelikle ülke insanımızın kaliteli, yeterli ve sağlıklı gıda gereksiniminin karşılanması, sonrasında da uluslararası tarım ticaretin de etkin olabilmek için vazgeçilmez olan üretimi, tüketimi ve pazarlanmasına yönelik olarak oluşan sorunların ve bu sorunlara ilişkin çözüm yollarının ortaya çıkarılması amacıyla, konunun bütün paydaşlarının bir araya getirildiği Ziraat Bayileri Zirvesi‘ nin beşincisi 17-19 Şubat 2017 tarihlerinde ZMO Bursa Şubemizin ev sahipliğinde Bursa‘ da gerçekleştirildi.

5. Ziraat Bayileri Zirvesine; Genel Başkanımız ve Genel Merkez Yöneticilerimiz, Adana, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ Şube Başkanları, Isparta ve Sakarya Şube Başkanları ve İl Temsilcileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Zirai Karantina Müdürlüğü, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı, Fide Üreticileri Birliği, TÜRKTED, TODAB, GÜİD, TİSİT, ZİMİD temsilcileri ve ülkemizin değişik bölgelerinden gelen 1502‘ ye yakın Ziraat Bayisi katıldı.

5. Ziraat Bayileri Zirvesine Şubemizi temsilen Şube Başkanımız Hayati TOSUN ve II. Başkanımız Doç.Dr.Tekin KARA katıldı.

Türkiye‘ de 6 bin 912 Bitki Koruma Ürün Bayii, 2500 Tohumluk Bayii, 8000‘ e yakın Gübre Bayisi bulunmaktadır. Toplamda sayıları 16 bini aşan bayiler, varoluş amaçlarına ilişkin çalışmaları, tüm bürokratik iş yoğunluklarına, denetleme ve üretim süreçlerindeki zorluklara rağmen üreticilere aynı zamanda tarım danışmanlığı hizmeti de götürmektedir.

Zirvede "Bitki Koruma Ürün Bayileri, Sektörde Yaşanan Sorunlar ve Çözümleri", "Tohum ve Bitki Besleme Ürün Bayileri, Sektörde Yaşanan Sorunlar ve Çözümleri" konulu panellerde tarım kimyasalları, gübre, tohum, fide ve fidan sektöründeki sorunlarının yanı sıra bu girdileri satan Ziraat Mühendislerinin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Yapılan tartışmalar sonucunda hazırlanan 5. Ziraat Bayileri Zirvesi sonuç bildirgesi kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Okunma Sayısı: 49
Fotoğraf Galerisi