ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

06 Aralık 2019 Cuma  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 EKMEĞİMİZDEKİ GDO!

    Yayına Giriş Tarihi: 20.03.2017  Güncellenme Zamanı: 20.03.2017 16:13:17  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

EKMEĞİMİZDEKİ GDO! 

20 Mart 2017

 

Halkımızın GDO‘lu gıdalar konusundaki hassasiyeti son derece yüksektir ve bu gıdaları istememektedir. 

GDO‘lu ürünlerin insan sağlığı üzerine etkileri kesin olarak bilinmemektedir, çünkü bu konuda çalışma ve izleme yoktur. Ancak, hayvanlar üzerinde yapılan pek çok çalışma GDO‘lu ürünlerin böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını bozduğunu, kısırlığa yol açtığını, kandaki şeker ve trigliserid miktarını arttırdığını göstermektedir. 

Alanı düzenleyen Biyogüvenlik Kanunu‘na göre ülkemizde GDO‘lu bitki ve hayvan üretimi ile GDO‘lu ürünlerin çocuk ve bebek gıdalarında kullanılması yasaktır. Ancak, Biyogüvenlik Kurulu bugüne kadar GDO‘lu 25 mısır ile GDO‘lu 7 soya çeşidinin ithalatına sadece yem amaçlı kullanılmak üzere izin vermiştir. 

Ülkemizde mısır üretimi 6 milyon tonun biraz üzerine çıkmış olsa da hala 1-1,5 milyon ton civarında mısır dış alımı yapılmaktadır. Soya üretimimiz son yıllarda verilen teşviklerle 30-40 bin ton mertebesinden 150-160 bin tonlara ancak çıkarılabilmiştir ve her yıl 2 milyon tonun üzerinde soya dış alımı yapılmaktadır. 

Dünyada soyanın %83‘ü GDO‘lu tohumlardan üretilmektedir. Mısırda ise bu oran %29‘dur. Dünya ticaretine konu olan soyanın GDO‘suzunu bulmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Soya dış alımımızın %55 ile %70‘i GDO‘lu soya üreten ülkelerden yapılmaktadır. 

Biyogüvenlik Kurulu gıda amaçlı kullanılmak üzere hiçbir GDO‘lu ürüne henüz izin vermiş değildir. Bu nedenle yapılan denetim ve analizlerde gıda maddelerinde GDO çıkmaması gerekmektedir. 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası ve GDO‘ya Hayır Platformu yıllardır GDO gerçeklerini halkımıza ve yetkililere anlatmak konusunda ciddi mücadele vermiştir. Sınırlarımızdan her ne amaçlı olursa olsun GDO‘lu ürünlerin girişine izin verilmesi halinde bu ürünlerin nerelerde kullanıldıklarının takibinin yapılamayacağı yetkililere defalarca iletilmiştir. 

Sonuçta, sadece yem amaçlı izin verilmiş olsa da GDO‘lu soya ekmeğimizin içine kadar girdi. Adana‘da bir firmanın ürettiği ekmek katkı maddesinin içinde GDO‘lu soya bulundu. Bu haberleri ne yazık ki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üzerinden duyamıyor, bu konuda halkımızın korunup korunmadığını da bilemiyoruz. 

Ülkemizde üretim, satış ve toplu tüketim yeri olarak toplam 621 bin gıda işletmesi mevcuttur. Tüm bu işletmeler, tarım ve gıda eğitimi almış sadece 6.600 denetçi tarafından denetlenmektedir. GDO, çocuklar dahil halkımızın temel gıdası ekmeğin içine kadar girdiğine göre gıda denetim işinin gerektiği gibi yapılamadığı açıktır. 

Halkın sağlığı konusunda tasarruf yapılmamalıdır. Bu kapsamda gıda denetçilerinin sayısı artırılmalı, denetimde sayıya değil kaliteye önem verilmelidir. 

Çiftçimizin üretemeyeceği hiçbir ürün, altından kalkamayacağı hiçbir iş yoktur. Yeter ki ürettiğini pazarlayabilsin. Devlet politikası olarak pazarlama sorununa çözüm getirilmesi halinde çiftçimiz yapacağı üretimle bizleri GDO‘lu ürünlerden kurtaracaktır. Belçika büyüklüğünde tarım arazimiz, Hollanda kadar nadas alanımız tarımsal üretimde kullanılmamakta, bu iki ülkenin toplam yüzölçümü kadar tarım alanımız hala suya kavuşmayı beklemektedir. 

GDO‘lu ürünlere mahkumiyetimizin nedenleri bellidir. Çözüm yolları da açıktır. Buna rağmen ekmeğimizin içine kadar GDO giriyorsa nedeni tarım politikaları ve bu politikaları üretenlerdir.

 

Ahmet ATALIK

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 86

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.