ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

22 Eylül 2019 Pazar  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 GIDA TEKNOLOJİSİ DERGİSİ: TÜRKİYE`DE GIDA SEKTÖRÜNÜN GÖRÜNÜMÜ- ŞUBAT 2019

    Yayına Giriş Tarihi: 19.02.2019  Güncellenme Zamanı: 19.02.2019 15:47:59  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

 

TÜRKİYE`DE  GIDA SEKTÖRÜNÜN GÖRÜNÜMÜ

Tarım ülkelerin beslenmesi için stratejik bir öneme sahiptir. Dünya nüfusu her geçen gün artarken, artan nüfusun yeterli ve dengeli beslenebilmesi tarımsal üretime bağlıdır. Bu anlamda gelişmiş ülkeler tarım sektörlerini,  gelişmekte olan ülkelere karşı her zaman daha fazla oranda korumaktadır. Yeterli ve güvenilir gıdaya ulaşmak en temel insanlık hakkıdır, ancak araştırma sonuçları hiç iç açıcı durumda olmadığımızı gösteriyor. FAO’nun açıklamaları, Dünya genelinde açlığın arttığına işaret etmekte ve açlık seviyesinin yine yükselişe geçtiğini göstermektedir. 2017 yılında dünya çapında yetersiz beslenen kişi sayısı yaklaşık 821 milyon olarak hesaplanmıştır. Diğer bir deyişle, dünya üzerindeki her dokuz kişiden biri açtır. Beslenme yetersizliği ve gıda güvensizliği Afrika’nın neredeyse tüm bölgelerinde ve Güney Amerika’da artış göstermekte, buna karşın Asya’nın birçok bölgesinde beslenme yetersizliği yaygınlığı durağan bir görünüm sergilemektedir. Talepleri karşılamak için tarım 2050’de 2012’ye göre %50 daha fazla gıda, yem ve biyogaz üretmelidir.

Türkiye`de neler oluyor diye bakacak olursak, ülkemizde ki aç ve yoksul insan sayısının ne kadar olduğuna dair sağlıklı bir veriye ulaşmak kolay değildir. Bu konuda yetkili kurumların yeterince şeffaf olmadıklarını söyleyebiliriz. Ancak bazı veriler bu konuda bazı yorumlar yapmak için yeterli ipuçları vermektedir. Örneğin önlenemeyen bir işsizliğimiz var. Son istatistikler %11’in üzerinde üç milyon sekizyüzbin civarında bir işsizimiz var. Bir başka örnek ise asgari ücretin yoksulluk sınırının altında bir gelir getirmesi. Ülkemiz açısından bir diğer olumsuzluğu oluşturan değerlendirme ise OECD ülkeleri arasında gelir eşitsizliği açısından en sonlarda olması. Yani zenginimiz çok zengin-yoksulumuz çok yoksul.  

1980 sonrası uygulanan neo-liberal politikaların etkisiyle kamunun küçültülmesi ve özelleştirmeler nedeniyle kamusal istihdamın daralması, tarımın öneminin ve değerinin toplumsal algı olarak gözden düşmesi, gelir getiren bir ekonomik faaliyet haline gelememesi nedeniyle özel sektörde istihdam olanaklarının yavaş gelişmesi Ziraat Mühendislerinin kamuda ve özel sektörde istihdam olanaklarını olumsuz yönde etkilemiştir. Ziraat Mühendislerinin istihdamına ilişkin genel bir değerlendirme yapacak olursak;  Tarım ve Orman Bakanlığı’nda 16 bin kişi, belediyeler ve diğer kamu kuruluşlarında 6 bin kişi, fakültelerde 3 bin kişi,  zirai ilaç bayilerinde 10 bin  kişi,  tarımla ilgili firma ve bayilerde 5 bin kişi olmak üzere toplam 40 bin  kişi istihdam edilirken, 25 bin  kişi işsizdir ve her yıl yeni açılan ziraat fakülteleri ile işsiz ziraat mühendisi sayısı artmaktadır. Yetkililer istihdama yönelik bir çalışma yapmaz iken var olan yönetmeliklerde ki değişiklikler ise istihdamda azalmalara yol açmaktadır. 

GIDA DENETİMİ YAPAN ELEMEN SAYISI ARTTIRILMALI

Türkiye’de yaklaşık 650 bin gıda işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmeleri denetleyen Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan teknik eleman sayısı ise yaklaşık 5 bin 500-6 bin civarındadır. Bakanlıktaki bu sayıdaki eleman yalnızca işletme denetiminde görev yapmayıp, ithalat-ihracat ve yem denetimlerini de gerçekleştiriliyor olduğu düşünülürse bu sayı çok yetersizdir. Bu durumda uygun şekilde ve yeterli sayıda denetim söz konusu değildir. Bu sebepten dolayı bal, sucuk, salam, yağ, peynir vs. gibi birçok gıda maddesinin üretiminde sahtecilik artmaktadır. Sahte gıda üretimi tüketicilerimizin sağlığını tehdit etmektedir. Bunun ise tek çözümü Tarım ve Orman Bakanlığı’nın teknik personel (Ziraat Mühendisi-Gıda Mühendisi-Kimya Mühendisi ve Veteriner Hekimler) istihdam etmek suretiyle gıda denetim elemanı sayısını artırmasıdır.

TÜKETİCİ GIDA DENETİMLERİNİN MERKEZİNDE OLMALI

Bakanlıkça taklit ve tahşiş yapan firmalar kamuoyuna ifşa ediliyor olsa da yapılan değerlendirmelerde görülmektedir ki bu uygulama yeterince caydırıcı olmamaktadır. Bunda tüketicinin resmi kurumlara olan güvenlerinin tam olmamasının büyük etkisi vardır. Bu güvenin sağlanması çok önemlidir ve bakanlığın bu konuda gıda denetim hizmetlerine ilişkin tüketicinin olayın merkezine koyması büyük gereklilik hissettirmektedir. Tarım ürünlerimizin ise ne ölçüde sağlıklı olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Biyogüvenlik Kurulu, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) başvurusu üzerine genetiği değiştirilmiş (GDO) üç soya ve bir mısır çeşidinin daha hayvan yemlerinde kullanılmasına onay verdi. Kurul daha önce 7 soya ve 25 mısır geni olmak üzere toplam 32 genetiği değiştirilmiş ürünün ithalatına izin vermişti. Alınan son karar ile birlikte bu sayı toplamda 36 oldu. Türkiye ise mısır ve soya ithalatında rekor kırarak; 2017 yılında 2.055 milyon ton- 2018 yılında 1.998 milyon ton mısır,  2017 yılında 3.101 milyon ton- 2018 yılında 2.956 milyon ton mısır ithal etti.

Ziraat Mühendisleri Odası olarak “Kurbanlıklarınız Hangi Ülkeden Olsun?” başlıklı basın açıklamamızın hemen akabinde, kurban bayramında yaşanan şarbon hastalığı ise gıda sektöründe denetimde yaşanan zafiyetin ve ithalatın sonuçlarını gözler önüne serdi. Bugün hayvanlara verdiğimiz soyanın sadece 180 bin tonunu kendimiz üretiyoruz.  Oysa 2 milyar 800 bin ton soyaya ihtiyaç var. Üretemediğimizi ithal ediyoruz ama bu soya yüzde yüz GDO’lu. Yine her sene mısır ithal ediyoruz. Mısırın da yüzde yüzü GDO’lu. Tarım alanlarını ve mera alanlarını amacı dışına çıkarırsan, ithalata sürekli kapıları açarsak tarımın ve hayvancılığın bu noktaya gelmesi de hastalıklar da kaçınılmaz olur.

Sonuç olarak gıda güvencesi güvenilir gıdayı temin etmek öncelikle kamusal bir hizmettir. Kamu idaresini bu hususlara ilişkin kendini meselenin dışında tutup yalnızca düzenleyici bir rol kabul ediyor olması, bizim gibi iktisadi ve örgütlülük anlamında birçok problemi çözemeyen ülkeler için hiçbir sorunu çözememiştir.

Güvenilir ve yeterli gıdaya ulaşmanın tek yolu bilimsel- teknik ve milli tarım politikalarıyla üreticinin desteklenerek yerli üretimin artırılmasına, gerekli istihdamın sağlanarak bir kamu hizmeti anlayışı ile ürünlerin şeffaf ve tarafsız bir anlayışla kontrol ve denetimlerinin yapılmasına bağlıdır.

 

 

—Dosyalar

(895 KB) (19.02.2019 15:40:07)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 559

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.