ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

17 Şubat 2020 Pazartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 SÖZCÜ GAZETESİ: OCAKTA FİYATI EN ÇOK ARTAN 15 ÜRÜNDEN 12’Sİ SEBZE- 3 ŞUBAT 2020

    Yayına Giriş Tarihi: 03.02.2020  Güncellenme Zamanı: 03.02.2020 13:45:29  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

"Ocakta fiyatı en çok artan 15 üründen 12`sini sebze ürünleri oluşturdu. Patlıcan yüzde 81.46 ile zam şampiyonu olurken, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör üretim maliyetleri artışları, kış koşulları ile Sera AŞ`nın süper marketleri kollamasına dikkat çekti. Hükümetin geçen sene seçim öncesinde büyük illerde başlattığı tanzim satışlar hafızalardaki yerini korurken, sebze fiyatlarının tekrar yükselişe geçmesi kaygıları artırdı."

 

Ocakta tüketici fiyatları endeksi yıllık yüzde 12,15, aylık yüzde 1,35 ile beklentilerin üzerinde artarken, sebze fiyatlarındaki sert yükseliş dikkat çekti.

Ana harcama grupları arasında aylık bazda fiyatı en çok artan grup yüzde 4.88’le “çeşitli mal ve hizmetler” olurken, ikinci sırada yüzde 4,65’lik artışla “gıda ve alkolsüz içecekler” oldu.

Nitekim, ocakta fiyatı en çok artan 15 üründen 12’sini sebze ürünleri oluşturdu. Patlıcan yüzde 81.46’lık artışla listede ilk sırayı alırken, fiyatı en çok artan 15 ürün arasında sebze olmayanlar yüzde 22,38’le ulaşım araçları ile ilgili hizmet ücreti, yüzde 21,63’le resmi evraklarla ilgili hizmet ücreti ve yüzde 10,53’le artışla doğalgaz abonman ücreti oldu.

Son iki yılda en çok konuşulan ürünlerden patates yüzde 10,67, kuru soğan yüzde 20.04’lük fiyat artışlarıyla ocak zam şampiyonları listesinde yer aldı.

‘HAVA KOŞULLAR ETKİLEDİ’

Sozcu.com.tr’ye konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, kışın piyasaya sera ürünlerinin sürüldüğünü, sera ürünlerinin maliyetinin ve fiyatının da yazlık ürünlerden daha fazla olduğunu söyledi. Seracılıkta girdi maliyetlerinin son yıllarda çok fazla arttığına dikkat çeken Güngör, son bir yılda gübrede yüzde 100 ile yüzde 120, tarım ilaçlarında yüzde 70 ile yüzde 90, tohumda yüzde 40 ile yüzde 60 arasında zam olduğunu hatırlattı.

Çiftçinin maliyetleri karşılamadığını vurgulayan Güngör, hükümetin “tarım ürünlerinde aracıları azaltma” vaadiyle Tarım Kredi Kooperatifleri’ne bağlı olarak kurduğu ve iki aydır devrede olan Sera AŞ’nin üreticiyi değil süper market zincirlerini koruduğunu söyledi.

‘SERA AŞ MARKETLERİ KOLLUYOR’

Sozcu.com.tr’ye konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin de hava koşulları ve yaza kıyasla düşen bitki performansları nedeniyle kışın sebze fiyatlarının arttığına dikkat çekti. Şahin de Sera AŞ’nin üreticileri sözleşmeli üretime zorladığını ancak çiftçiyi korumayı değil süper market zincirlerine ucuz sebze-meyve tedarik etmeyi amaçladığını dile getirdi.

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Okunma Sayısı: 817

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2020 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.