“BUĞDAYDA REKOLTE YÜKSEK, KALİTE DÜŞÜK OLACAK”- REFERANS GAZETESİ

KONYA ŞUBE ( )
14.05.2009 (Son Güncelleme: 14.05.2009 10:49:10)

ZMO Konya Şube Başkanımız Hasan Hüseyin MOTUK, bu sene yağışların iyi olduğunu ancak gerekli destekleri alamayan çiftçinin gübresiz ekim yaptığını, bunun sonucu olarak ta buğdayda rekoltenin yüksek ancak kalitenin düşük olacağını ifade etti.

   ZMO Konya Şube Başkanımız Hasan Hüseyin MOTUK, Referans Gazetesine yaptığı açıklamada, bu sezon, son 10 yılın en iyi yağışının alındığını belirterek, buğdayda verimin yüksek olduğunu söyledi. Başkan MOTUK, Türkiye‘de geçen yıl 17.8 milyon ton olan buğday rekoltesinin, bu yıl 21.5 milyon tona ulaşacağını belirtti. Gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı çiftçilerin yüzde 50‘sinin tarlasına gübre atamadığını belirten Başkan MOTUK, bunun için buğdayın kalitesinin ise düşük olacağını vurguladı.

   Başkan MOTUK, yağışların, uzun yıllar ortalamasının çok üzerine çıktığını belirterek "Bu, çok sevindirici bir haber. Araziye inildiği zaman kıraça ekim yapan çiftçilerimizin tamamının hububattaki durumu çok iyi. 2005‘te yakaladığı 21.5 milyon ton olan Türkiye rekoltesini çok rahat yakalayabiliriz. Hububat ekiminde geçen seneye oranla yüzde 20 artış oldu. TÜİK‘in rakamlarına göre yağışı orantılayarak verimin ne kadar olacağını söylüyoruz. Rekolte 2008‘de 17.8 milyon ton civarındaydı. Yağışlar bu şekilde giderse ve mayıs ayından sonra afaki bir şekilde dolu, sel ve fırtınalı yağışlar olmadığı müddetçe 20 milyon tonun üzerine çok rahat bir şekilde çıkarız."

   Birçoğu Gübresiz Ekim Yaptı

   Çiftçinin gerekli destekleri alamadığını anlatan Başkan MOTUK, "Çiftçimiz eylül ayında gerekli destekleri alamadı. Gübre fiyatlarında sübvansiyon yapılmadı ve taban gübre fiyatları anormal yükseldi. Bunun için çiftçimizin yüzde 50‘si gübre alamadı ve gübresiz ekim yaptı. Bu sene yağış iyi ama verimde kalitemiz çok düşük olacak" dedi.

Okunma Sayısı: 1122
Fotoğraf Galerisi