“KONYA OVASI’ NDA ÜRÜNLERİ DON VURDU”

KONYA ŞUBE ( )
06.10.2009 (Son Güncelleme: 06.10.2009 17:55:33)

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin MOTUK, Konya Ovası’nda ikinci mahsul olarak ekilen fasulye, domates, biber ve patlıcan gibi ürünleri don vurduğunu söyledi

   Dondan etkilenen kuru fasulye tarlasında açıklama yapan Hasan Hüseyin MOTUK, geçen 3- 4 gün içerisinde gece hava sıcaklıklarının eksi 1‘lere kadar düştüğünü ifade etti.

   Başkan MOTUK, "Konya çiftçisinin yüzde 20‘si ikinci mahsul ekti. Ancak bu yıl don erken geldi. 3- 4 gün önce sıcaklıkların eksi 1 ile artı 1 arasında oynaması özellikle tarladaki fasulyeyi vurdu. Bu mahsulü tamamen ortadan kaldırdı. 10 bin dekardan fazla bir alan bu şekilde zarar gördü. Bununla birlikte domates, biber ve patlıcan ekenlerin ürünleri de erken dondan zarar gördü. Bu beklenen bir olay değildi" dedi.

   İç Anadolu Bölgesi‘nde 6 yıldır ikinci mahsul olarak fasulye ekimi yapıldığına dikkat çeken Başkan MOTUK, "Konya Ovası‘nda en erken arpa hasadı yapıldığı için çiftçilerimiz ikinci ürün olarak fasulyeyi tercih ediyor. Bu ekim Haziran ayının 10‘u ile 20‘si arasında gerçekleştiriliyor. Bu yıl çiftçimiz fasulyeye büyük bir umut bağlamıştı. Fasulye ilk defa kilosu 1.6 veya 1.7 TL ile alıcı bulmaktaydı. Çiftçinin umutlandığı bir üründü. Ama bu sene don vurduğu için çiftçinin belini büktü. Daha erken kaldıranlar bu dondan etkilenmedi" diye konuştu.
   Başkan MOTUK, "Tarım sigortaları sel ve afet de meydana gelen zararları karşılıyor. Ama dona karşı olan zararları karşılamıyor. Bu noktada düzenleme yapılması ve hükümetin destek vermesi lazım" dedi.

Okunma Sayısı: 1523
Fotoğraf Galerisi