“BU SENE DE OLMADI” –KONYA POSTASI

KONYA ŞUBE ( )
06.07.2010 (Son Güncelleme: 06.07.2010 16:59:00)

Başkanımız Özkan TAŞPINAR, "Haziran ayı boyunca etkili olan yağışlar, kıraç alanlarda yetişen buğdaylarda protein kaybına neden oldu” dedi

   Basın mensuplarının, "Konya Bölgesi‘nde Haziran ayı boyunca etkili olan aşırı yağışların 2010 yılı için hububat verim ve kalitesini nasıl etkilediği" hakkında görüşüne başvurduğu ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR şunları kaydetti;

   "Bu yıl hububatın görmediği sıkıntı kalmadı. Kuraklık olmadı, ancak yağışlar tahmin edilenin üstünde seyretti. Konya Ovası önemli oranda dolu gördü, sel gördü. Ne kadar hastalık varsa tamamını gördü. Süne kıskacına tutuldu. Dolayısıyla yürütmüş olduğumuz tahminler yanılgıya uğradı"

   Kıraç alanlarda yetişen hububatın biçilme aşamasına geldiğinde beklenmedik yağmurla karşılaşıldığını belirten Başkan TAŞPINAR, "Yağmurla birlikte kıraç buğdaylarda protein ve yumuşama meydana geldi. Tam kurumayan hububatta yağıştan dolayı kayıp ve kalite düşüklüğü olmaz. Kuru alanlarda yetişen olgunlaşmış hububat varsa protein kaybı mutlaka olur" dedi.

   Hububattaki verim ile ilgili tahminlerde yanılmadıklarını, fakat kalite sıkıntısıyla karşı karşıya kalındığını söyleyen TAŞPINAR, Kıraç alanlarda hasada başlanan buğdaylara bakıyorsunuz, dekar başına 400-450 kilogram verim alınıyor. Bu rakamlar memnuniyet veriyor. Çiftçinin elinden gelen mücadeleyi verdiğini biliyoruz. Hava şartlarına karışmak gibi bir lüksümüz yok. Bunlara engel olamayız. Dolayısıyla kalite düşüklüğü olsa bile yapacak bir şey yok" şeklinde konuştu.

 

Okunma Sayısı: 1096
Fotoğraf Galerisi