KON TV “ANA HABER BÜLTENİ”

KONYA ŞUBE ( )
25.11.2010 (Son Güncelleme: 25.11.2010 16:34:54)

Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR KON TV “ANA HABER BÜLTENİ”nde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarından dolayı meyve ağaçlarının çiçek açması ve tohumculukta neden hala ithalatın olduğu konularında açıklamalarda bulundu.

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, KON TV "Ana Haber Bülteni" ne mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarından dolayı meyve ağaçlarının çiçek açması ve tohumculukta neden hala ithalatın olduğu hakkında açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda küresel ısınmadan kaynaklanan bir kısım iklim değişikliklerinin yaşandığını söyleyen Başkanımız Özkan TAŞPINAR, "2008 güz mevsiminden sonra Ülkemizde ve Konya‘da farklı iklim yaşanmaktadır. Önceki yıllarda Kasım başında don ve kar yağışı başlarken, 2008‘den bu yana Aralık ayına kadar daha önceki yıllardaki gibi soğuk hava ve kar yağışı ancak başlamaktadır" dedi. Bu nedenle özellikle hububatta ekilecek olan tohum çeşitlerine ve ekim zamanlarına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkanımız Özkan TAŞPINAR, "Ayrıca bir kısım meyve ağaçlarında da bahar gelmiş gibi erken dönemde çiçek açmalara rastlanmaktadır. Bu çiçek açmaları çok yoğun olmamakla birlikte, yoğunluğun artması halinde meyve ağaçlarında çiçek açan bu gözlerin yeniden açmayacağı için verim kayıpları meydana gelebilir. Çiçek açmalarının önlenmesi mümkün değildir" dedi.  Başkanımız Özkan TAŞPINAR, kimyasallarla yapılan uygulamalarda 1 °C deki sıcaklığın düşürülüp artırılamadığını, ancak ağaçların kök ve gövdelerinin sulanmasının çok az da olsa fayda sağlayabileceğini belirtti.

Başkanımız Özkan TAŞPINAR, tohumculukta da son yıllarda ithal edilen tohum çeşitlerinde ve miktarlarında azalma olduğunu, ancak tamamen ithalatın kesilmesi için tohumculuk yapan üretici firmaların ve ıslahçı kuruluşların desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Okunma Sayısı: 1267
Fotoğraf Galerisi