KON TV - ANA HABER BÜLTENİ

KONYA ŞUBE ( )
10.03.2011 (Son Güncelleme: 11.03.2011 11:54:11)

Başkanımız Özkan TAŞPINAR KON TV “ANA HABER BÜLTENİ” nde bütün ülkeyi etkisi altına alan kar yağışlarının ardından hububatta kalite ve verimi arttırmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, KON TV "ANA HABER BÜLTENİ"nde bütün ülkeyi etkisi altına alan ve toprağı yorgan gibi örten kar yağışlarının ardından hububatta kalite ve verimi arttırmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Başkanımız Özkan TAŞPINAR şunları kaydetti;

Bütün ülkede etkisini gösteren kar yağışları en çok hububat üreticisi olan çiftçinin yüzünü güldürdü. Ekili alanlar, kar yağışları ile kelimenin tam anlamıyla mahsulün üzerine yorgan çekti. Bugüne kadar azotlu gübre kullanmayan hububat üreten çiftçilerimiz acele ederek karın üstüne de olsa gübre atabilirler.

Konya Ovası‘nda hububatta septorya, kök ve kök boğazı çürüklüğü ve pas diye tabir ettiğimiz hastalıklar da üç yıldan beri bir bir görülmektedir. Çiftçilerimiz bu hastalıklarla mücadelede hastalık olsun veya olmasın ot ilacı sezonunda yani 3. ayın sonu 4. ayın başında mutlaka koruyucu ve önleyici ilaçları kullanarak önlemlerini almalıdırlar.

Petrol fiyatlarının artmasından dolayı genel manada gıda fiyatlarında da bir artış beklenmektedir. Çiftçilerimizin kalite ve verimdeki artışa önem vererek, gübre kullanır ve hastalıklarla mücadelede önlemlerini alırlarsa, 2011 yılı içinde çiftçilerimizin çok güzel paralar kazanacağını tahmin ediyorum.

Okunma Sayısı: 1306
Fotoğraf Galerisi