TMMOB İZMİR İKK BASIN AÇIKLAMASI

İZMİR ŞUBE ( )
27.12.2011 (Son Güncelleme: 28.12.2011 14:37:24)

HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SELÇUK SAVCI BAŞTA OLMAK ÜZERE ÜYELERİMİZ MİMAR VE MÜHENDİSLERİN YANINDAYIZ…

 

Değerli Basın Mensupları,

Hepinizin bildiği üzere 22 Kasım Salı günü İzmir Büyükşehir Belediyesi`ne yönelik olarak sabahın erken saatlerinde yapılan operasyon ile evlerinden gözaltına alınanlar arasında TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanımız Selçuk SAVCI, üyelerimiz mimar ve mühendisler de vardı. 3 gün boyunca gözaltında tutulan ve 25 Kasım Cuma günü Savcılığa ifade vermek üzere Adliyeye götürülen Sayın Selçuk SAVCI ve beraberindeki 12 kişi, Savcılık tarafından Nöbetçi Mahkemeye sevk edilmişler ve 26 Kasım Cumartesi sabaha karşı saat 02:00 civarında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

İlk gözaltının olduğu süreçte TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu olarak 25 Kasım Cuma günü yapılan basın açıklamasında da belirttiğimiz üzere meslek çevresinde, işyerinde tanınan, yaptıkları çalışmalarında kamu yararını ve kamu malını korumayı görev edinen arkadaşlarımıza yapılan bu uygulamaların takipçisi olacağımızı vurgulamıştık.

Ancak Özel Yetkili Savcılar tarafından karara itiraz edilmesi sonucunda, itirazı görüşen 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 13 gün sonra 9 Aralık Cuma akşamı aralarında HKMO Şube Başkanımız Selçuk SAVCI ve üyelerimizin de bulunduğu 13 kişi için tutuklama kararı çıkarıldı. Avukatlar dahil kimseye duyurulmayan kararın ardından ise 10 Aralık Cumartesi günü Selçuk SAVCI gözaltına alındı. Nöbetçi Hakimin tutuklu yargılama kararını yüzlerine okumalarından sonra tutuklanarak Buca Cezaevine gönderildiler.

10 Aralık Cumartesi günü Şube başkanımız ve beraberinde tutuklananların tutuklanma gerekçesi ise delilleri karartma ve kaçma ihtimali.

Yıllardır birlikte çalıştığımız, kurumsal yapılarda bulunduğu görevlerde amacı kamu yararını-kamu malını korumak olan ve toplumdan-insandan-emekten yana tavırlarıyla tanınan, çevresi tarafından dürüstlüğü-çalışkanlığı-iyiliği ile örnek insan olarak bilinen, yaşadığı yer her zaman belli olan Şube Başkanımız Selçuk SAVCI 26 Kasım Cumartesi günü gözaltından çıktıktan sonra 28 Kasım Pazartesi görevine başlamıştı.

Gözaltından çıktıktan hemen sonra büyük bir özgüven ile görevine bıraktığı yerden devam eden, toplum ve insanlık için çalışan, mütevazi ve örnek kişiliği ile tanınan Şube Başkanımız ve üyelerimiz mimar ve mühendislerin bu gerekçe ile tutuklu olarak yargılanması tamamen hukuka aykırı ve keyfidir.

Aslında bu günlerin gelişinin ipuçları önceden belliydi.

Son yıllarda ‘ileri demokrasi` derken, en geri demokrasilerde dahi olmayan uygulamalarla karşılaşmaktayız. Kendinden olmayan herkesi şüpheli gören bir anlayış Ülkemizi sardı.

Türkiye bir açık hava cezaevine dönüşüyor. Her yeni gün tutuklama haberleriyle başlıyor. İnsanca yaşamak isteyen işçiler, suyunu ve toprağını korumak isteyen köylüler, parasız eğitim isteyen öğrenciler, ülkemizde füze kalkanı istemeyenler, gerçeğin peşindeki gazeteciler… yani haklarını arayan herkes tutuklanıyor. Tutuklamalar, seçilmiş Milletvekillerine ve Belediye Başkanlarına kadar uzanıyor.

Askeri ve sıkıyönetim Mahkemelerinin yerine kurulan DGM‘ler eskilerini arattı. DGM‘lerin yerine kurulan Özel Yetkili Mahkemeler ise DGM‘leri de aratır oldu. Daha operasyon yapılmadan  ‘bazı medyada` operasyon bilgileri yer alıyor, kişiler hedef gösteriliyor. Avukatların bile görmediği, görmesi yasaklanan dosyalar bu ‘bazı medyada` yayınlanıyor. Yargı hiçbir dönemde olmadığı kadar, siyasi iktidarın yönlendirmesi ve etkisi altında kalıyor. Hükümete halel gelecek bir konuda (Deniz feneri vb.) soruşturma açan savcı ya da hakimler ya görevden alınıyor, ya da görev yerleri değiştiriliyor. Hükümetin politikalarına uygun hareket edenler ise terfi ettirilerek ödüllendiriliyor.

Kısaca ‘baskı toplumu` kurumsallaşıyor. Toplumsal muhalefet ve İktidardan olmayan herkes tehditle, soruşturmalarla, sürgünlerle, copla, biber gazıyla  terbiye edilmeye çalışılıyor. Bu da yetmez ise, gözaltılar ve tutuklamalar geliyor.

Yıllarca alanlarda "Susma, sustukça sıra sana gelecek" diye haykırdık! Maalesef öngörümüz gerçekleşiyor. Bu gidişat durdurulmazsa sıra herkese gelecek!

Bizler öncelikle Şube Başkanımız Selçuk SAVCI ve üyelerimiz mimar ve mühendislerin yanında olduğumuzu ve sonuna kadar bu sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz. Haksız gözaltıların ve tutuklamaların biran önce sona erdirilmesini istiyoruz. Başta Özel Yetkili Mahkemeler olmak üzere tüm hukuksuz uygulamaların kaldırılması için kararlı mücadelemizi tüm sonuna kadar sürdüreceğiz.

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz..

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB İZMİR İL KOORDİNASYON KURULU

Okunma Sayısı: 732