CNN TÜRK YAYINI

KONYA ŞUBE ( )
05.12.2014 (Son Güncelleme: 09.12.2014 10:27:43)

Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, CNN Türk Ana Haber Bülteni’nde BDUTAE’nün arazisi üzerine inşa edilmesi planlanan Konya Şehir Hastanesi için karardan geri adım atılmasını, 5403 Sayılı Toprak ve Arazi Kullanımı Kanunu‘na uygun hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

CNN Türk Ana Haber Bülteni‘ne konuk olan ZMO Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, birinci derece tarım arazilerinin kanunla korunduğuna dikkat çekerek, arazinin hastane yapımına uygun olmadığını, yetkililerin yanlışta ısrar etmesine anlam veremediğini söyledi.

ÇALIŞ, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘na bağlı Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü‘nde yaklaşık 100 yıldır ıslah çalışmaları yapılıyor. Bitki ve hayvanlar üzerine projeler geliştiriliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü kullanımında olan arazinin 965 dekarlık kısmını 13.06.2014 tarih ve 329 sayılı Makam Oluru ile Sağlık Bakanlığına tahsis etmiştir. Kurumlar 5018 sayılı yasanın 45. ve devamı maddeleri gereğince kendi aralarında tahsis yapabilirler. Ancak tahsis edilen bu taşınmazlar 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu gereği amaç dışı kullanılamaz. Bu kanunda şahıs veya Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki araziler arasında bir ayrım bulunmamaktadır. Tahsisin kaldırılmasına muvafakat veren Bakanlık, tarım dışı kullanım kararlarının da en üst merciidir.

Enstitünün bulunduğu araziye kurulması düşünülen Şehir Hastanesi için birçok nedenle uygun olmayan bir yerdir. Hastane yapımı için talep edilen arazi; 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu‘nun 3. maddesi j bendinde belirtildiği gibi, birinci sınıf sulu mutlak tarım arazisi olup Enstitünün en verimli arazisidir. Herkes 5403 Sayılı Toprak ve Arazi Kullanımı Kanunu‘na uygun hareket etmeli. Yasa, verimli bir tarım arazisinin hastane için tahsis edilmesine müsaade etmeyecektir.

Okunma Sayısı: 77
Fotoğraf Galerisi