"ÜZÜMÜN KURTULUŞU VEKİLLERDE"-MANİSA OLAY G.-19.08.2016

MANİSA ŞUBE ( )
25.08.2016 (Son Güncelleme: 26.08.2016 20:07:11)

Manisa ZMO Şube Başkanı İbrahim Demran, 80 kuruşa düşen üzümde üreticinin de tüccarın da kazanması için ortak eylemin şart olduğuna dikkat çekti.

 Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, yaptığı açıklamada üzümün kurtuluş reçetesini sundu. 1 lira 50 kuruştan açılan sofralık üzüm fiyatının şu günlerde 80 kuruşa kadar düştüğünü hatırlatan Demran, "Tarlada 80 kuruş olan üzüm marketlerde 3 liralara kadar çıkıyor. Bu farkın önüne geçilmelidir. Şuanda 1 lira 50 kuruştan açılan yaş üzüm fiyatı 80 kuruşlara kadar geriledi. Geçen yıl fiyatlar 1 lira 50 kuruştan aşağıya düşmemişti. Bunun ana nedeni Rusya‘ya ihracatın başlamamasıdır. İhracatın 30-40 TIR‘a gerilemesidir. Geçen yıl günde 100 TIR gönderiliyordu. Rusya‘ya direk ihracatta yapılmıyor. Belarus üzerinden Rusya‘ya gönderiliyor" diye konuştu. 
Üzüm fiyatlarının var yılında dip, yok yılında ise tavan yaptığına değinen Demran, bu farkın üreticiyi aslında olumsuz etkilediğine işaret etti. Demran şöyle devam etti: "Üzümün yok yılında açıklanan uçuk fiyatların sonrasında düşmesi son 5 yıldır yaşadığımız en büyük problem oldu. Böyle dalgalanmaların önüne geçilmesi için hemen TARİŞ üzüm taban fiyatını açıklamalıdır. TARİŞ‘in finansmanı yeterli olmayabilir. Ama bu stratejik bir üründür. 50 bin üreticinin kaderi kurtarılmalıdır. Hükümette TARİŞ‘e kaynak desteği vermelidir. Sofralık üzüme verilen devlet desteği geçtiğimiz yıl 15 kuruştu. Bu destekte yıllardır sadece tüccara verilir. Bu desteğin 20-25 kuruşa çıkarılması ve üreticiye de verilmesi sağlanmalıdır."
Alaşehir‘de 2004 yılında kurulan ve birkaç yıl sonra kapısına kilit vurulan suma fabrikasını da gündeme getiren Demran, "Üretim fazlası olan yıllarda bu stokun sağlanması için üzümün alkol haline getirilip tıbbi, kimya sektöründe kullanılması sağlanmalıdır. Maalesef 10 yıldır fabrika bomboş duruyor. TARİŞ alkol fabrikası acilen hizmete alınmalıdır." dedi.
Üzüm fiyatları konusunda siyasilere çağrı yapan Demran, siyasilerin bir araya gelerek sorunu çözmeleri istedi. Demran, "Siyasiler ülkenin geleceği için, demokrasi için bir araya geldiler. Bugün de Manisalı çiftçi için, bağcı için milletvekilleri bir araya gelip ortak eylem kararı almalı ve girişimlerde bulunmalıdır. İktidar ve muhalefetin görevi üzüm üreticisinin sesine kulak vermeleridir" diye konuştu. 

OLAY G. 

Okunma Sayısı: 46