"ÜZÜM TARLADA 80 KURUŞ MARKETTE 3 TL"-YENİ ASIR GAZETESİ-20.08.2016

MANİSA ŞUBE ( )
25.08.2016 (Son Güncelleme: 29.08.2016 10:09:40)

 Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, bu yıl Rusya‘ya direkt ihracat yapılamadığı için çiftçiden alınan yaş üzümün fiyatının 80 kuruşa kadar gerilediğini söyledi. Tarlada 80 kuruş olan üzümün, marketlerde 3 liraya kadar çıktığını dile getiren Demran, bu farkın önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.
Rusya sorunu nedeniyle geçen yıl fiyatların 1 lira 50 kuruştan aşağıya düşmediğini dile getiren Demran, "Bunun ana nedeni Rusya‘ya ihracatın başlamamasıdır. İhracatın 30-40 TIR‘a gerilemesidir. Geçen yıl günde 100 TIR gönderiliyordu. Rusya‘ya direkt ihracat yapılmıyor. Belarus üzerinden Rusya‘ya gönderiliyor" dedi. Üzüm fiyatları konusunda siyasilere çağrı yapan Demran, "Siyasiler ülkenin geleceği için, demokrasi için bir araya geldiler. Bugün de Manisalı çiftçi için, bağcı için milletvekilleri bir araya gelip ortak eylem kararı almalı ve girişimlerde bulunmalıdır. İktidar ve muhalefetin görevi üzüm üreticisinin sesine kulak vermek olmalıdır" diye konuştu.
"Dalgalanmalar önlenmeli" Üzümde kurtuluş reçetesini açıklayan Demran, "Üzümün yok yılında açıklanan uçuk fiyatların sonrasında düşmesi, 5 yıldır yaşadığımız en büyük problem oldu. Böyle dalgalanmaların önüne geçilmesi için hemen TARİŞ üzüm taban fiyatını açıklamalıdır. TARİŞ‘in finansmanı yeterli olmayabilir.
Ama bu stratejik bir üründür. 50 bin üreticinin kaderi kurtarılmalıdır. Hükümet de TARİŞ‘e kaynak desteği vermelidir. Sofralık üzüme verilen devlet desteği geçtiğimiz yıl 15 kuruştu.
Bu destek yıllardır sadece tüccara verilir. Bu desteğin 20-25 kuruşa çıkarılması ve üreticiye de verilmesi sağlanmalıdır" dedi.

Pazar tezgahı bedavadan biraz pahalı: 1 LİRA

Muğla‘nın Menteşe ilçesinde, üreticilerin kendi ürünlerini sattıkları tezgahlardan günlük sadece 1 lira alınıyor. Üreticiler, belediyeye ayda 4 lira ödeyerek, bahçelerinde ürettikleri sebze ve meyveleri satıyor. Kırsal Kalkınma Projesi ile çiftçinin, üreticinin ve köylünün yanında olduklarını belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, "Üreticilerimiz ürünlerini çarşamba günleri açık pazaryeri‘nde kurulan üretici pazarı sayesinde tüketiciye sunuyor. Biz de ürünlerin ilk elden halkla buluşmasını önemsiyoruz.
Üreticilerimizin açık pazaryeri‘nde tezgah açmalarını teşvik ediyoruz ve yönetmelik gereği sembolik olarak bu stantlardan 1 lira ücret alıyoruz" dedi.

Okunma Sayısı: 45