ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ: KÖMÜR OCAĞI TARIMI BİTİRİR-22 HAZİRAN 2020

ANTALYA ŞUBE ( )
23.06.2020 (Son Güncelleme: 23.06.2020 12:31:17)

Kömür ocağı, tarımı bitirir

Korkuteli Dereköy’de açılmak istenen kömür ocağı alanında inceleme yapan ZMO Şube Başkanı Vural Şahin, “Sulama ve içme sularını kirletecek olan ocak, bölgede tarımı bitme noktasına getirir” diye tepki gösterdi

 

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şubesi, Korkuteli’nin Dereköy yaylasında açılmak istenilen kömür ocağı alanında incelemelerde bulundu. ZMO heyetinde Jeoloji Mühendisleri Odası ve Maden Mühendisleri Odası Antalya Şube yöneticileri de yer aldı. Alanda yapılan incelemenin ardından açıklama yapan ZMO Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, “17 Haziran 2020 tarihinde Toprak Koruma Kurulu’nda 8’e 3 çoğunlukla red edilen bu tarımsal alanın korunması için elimizden gelen her türlü mücadeleyi yapacağız” dedi.

TARIM BİTME NOKTASINDA

Korkuteli havzasının sulama kaynaklarının merkezi olan alanda, kömür ocaklarının  açılması halinde sulama suları ve  içme sularının kirleneceği, hatta yaşam alanlarının kısıtlanacağına işaret eden Şahin, “Zaten kuraklık tehdidi altında olan Korkuteli’de tarım bitme noktasına gelecektir. Bölge halkının azimli direnci, çevre koruma dernekleri ile yaptıkları mücadeleyi takip ederken, bu çabayı da gerek yerel basına gerek ulusal basına gerekse siyasi kanallara taşıdık. ZMO Antalya Şubesi olarak duruşumuz net olup tarım alanlarının ve su kaynaklarının korunmasından ve kıllanmasından yanadır” dedi.

Hasan YAVAŞLAR

 

Okunma Sayısı: 49