KAKTÜS HABER: ÇİFTÇİLERİMİZİN YANLARINDA OLMAMIZ GEREKMEKTEDİR-15 ARALIK 2020

ANTALYA ŞUBE ( )
16.12.2020 (Son Güncelleme: 16.12.2020 13:07:09)

Antalya ZMO Başkanı Şahin: Çiftçilerimizin Yanlarında Olmamız Gerekmektedir

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin Antalya’da üç gündür sürmekte olan yağmurun çiftçiler açısından yarattığı olumsuz durumlar nedeniyle çiftçiler için zarar tesbitinin doğru yapılması üzerine önerilerde bulundu.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin soysal medya hesabından yaptığı öneri ve açıklamalarda şunlara değindi: “Kötü hava şartlarında üretim yapan çiftçilerimizi anlayabilmek için yanlarında olmamız gerekmektedir. Öncelikli olarak çiftçi örgütü olan Ziraat Odaları, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri, Tarsim, Valilik ve Yerel Yönetimlere çok iş düşmektedir. Zarar tespitinin yanı sıra karamsar ve moralleri bozuk olan emektar çiftçilerimizi yaşam alanlarında, evlerinde ziyaret etmek ve onlara her şeyden önce moral vermek zorundayız. Allahtan gelen doğal afetlere karşın maddi kayıplarını düşünmemelerini sağlamak ve mahsulünden kazanacağı parayı muhakkak kendilerine vermemiz gerekmektedir. Tarsim sigortasını yaptıramamış olan mağdur çiftçilerimize ise, sigortalı gibi işlem yapmamız şart olmuştur.

Pandemi koşullarını göz önünde bulundurarak yerel yönetimlerin ise,19 ilçe belediyesi ve tarımsal kalkınma daire başkanlıklarının çiftçilerimizi ziyaret ederek onlara, yakıt, gıda, kıyafet yardımlarını gerçekleştirmesini öneririz. Ayrıca seralarında, bahçelerinde yaşadıkları sıkıntıları da çözmek, eski haline getirmek adına da gerekenlerin yapılması gerektiği düşüncesindeyiz. Yaşanılan kötü hava şartlarında sıcak bir çorba içmeye ihtiyacı olan çiftçilerimiz için belki de aş evlerinden yada kurulacak yardım çadırlarından yemek dağıtımı da düşünülmelidir. Sadece yolları açmak, taşkınları önlemek ve alt yapı ile uğraşmak değil bana kalırsa İNSAN odaklı hizmetleri yapmak daha doğru olacaktır. Çiftçi ailelerinin ve çocuklarının eksiklerini tespit ederek yerine getirmek çok daha anlam ifade edecektir. Yurt dışında bile meydana gelen doğal afetlerde nasıl tırlarla yardım gönderiyorsak şimdi de emektar çiftçilerimize aynısını yapmalıyız. Kısacası üreticilerimizin her anlamda yanlarında olurken, Allahtan gelen doğal afete karşın milletçe yanlarında olduğumuzu hissettirerek acılarına ortak olmalıyız. Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak ta üzerimize düşen ne varsa, elimizden geleni yapmaya hazırız. Karamsar, mutsuz, borçlu ve aç olan üretici yerine güçlü, yalnız olmadığını hisseden, moralli ve karnı tok üreticilerimiz olması adına elimizi taşın altına sokmalıyız.

İleri ki aşamada ise tekrar üretime devam edecek olan üreticilerimize fide, ilaç ve gübre desteği vermeliyiz. Üreten bütün emektar çiftçilerimizi saygı ile anıyor, her zaman yanlarında olacağımızı bilmelerini isterim. Allah yardımcıları olsun”

Okunma Sayısı: 37
Fotoğraf Galerisi