ANTALYA AKSU GAZETESİ: KAPILAR AÇILMAZSA VAY HALİMİZE- 20 OCAK 2021

ANTALYA ŞUBE ( )
22.01.2021 (Son Güncelleme: 22.01.2021 15:27:48)

Kapılar açılmazsa vay halimize!

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, Rusya’nın ihracatı durdurmasının ciddi sıkıntıya yol açtığını söyledi. Kararın siyasi nedenlerle alındığına dikkat çeken Şahin, sorunun çözülmesi ve Rusya kapılarının açılması gerektiğini, aksi takdirde üreticiyi çok zor günlerin beklediğini ifade etti.

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, Rusya’nın Antalya ve İzmir’den domates ile biber ihracatını durdurmasının üreticiye yaşattığı sorunlara dikkat çekti. İlgili makamların hızlı bir şekilde Rusya’daki yetkililerle masaya oturmasını istediklerini belirten Vural Şahin, üreticinin yüzünü güldürecek bir karar alınmasını beklediklerini söyledi. Şahin, Rusya dışında da yeni ihracat kapılarının bulunması gerektiğini ifade etti.

KARAR TAMAMEN SİYASİ

Kararın siyasi olduğunu belirten Vural Şahin, “Rusya’nın domates ve biberde Antalya ve İzmir’den ihracatı durdurması, bütün üreticilerimizin ve tarım paydaşlarımızın moralini bozmuştur. Sürecin çözüme ulaşmamasının, ticari sıkıntılara ve geçim sıkıntılarına sebep olacağı görülmektedir. Rusya’nın ihracatı durdurma kararı, tamamen siyasi bir konudur. Bahsetmiş oldukları domates ve biberdeki virüs ve tuta gibi konular, ne bir kalıntı ne de insan sağlığını tedirgin edecek konulardır. Bu konuda ivedilikle Rusya Tarım Bakanlığı’ndan yetkilileri getirip, seraları gezdirerek sorun olduğunu düşündükleri konuları çözüme ulaştırmamız gerekmektedir. Gelen heyete üreticilerimizin mahsullerini nasıl yetiştirdiklerini, kullandıkları ilaç ve gübreleri bizzat göstererek sorun teşkil edecek bir durumun söz konusu olmadığını göstermeliyiz” dedi.

HAREKETE GEÇİLMESİ GEREKİYOR

Rusya’nın kapıları açmazsa ciddi sıkıntı yaşanacağını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Bu süreçte çok hızlı hareket ederek, bir an önce ihracat kapılarının açılmasını sağlamalıyız. Aksi takdirde hepimiz çok ciddi sıkıntılara gireceğiz. Dışişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Rusya’daki yetkililerle, hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile acil görüşmesi gereken bir konudur. Buradan çıkarılacak en büyük ders ise, dış pazar araştırmamız ve ihracat kapıları bulmamız gerekmektedir. El birliği ile gerekli kamuoyunu oluşturmamız, siyasi kanallara doğruları iletmemiz ve harekete geçirmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde şu an hal piyasası 1.5-2.5 TL arasında olan tekli domates ne üreticinin maliyetlerini kurtaracak ne de yüzlerini güldürecektir. Umarım, bu hafta içerisinde konu sonuca bağlanır ve Rusya ihracat kapılarını açar. Yoksa vay halimize”.

 

 

Okunma Sayısı: 44
Fotoğraf Galerisi