KORKUTELİ MANŞET GAZETESİ: ZMO ANTALYA ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN`DEN DEREKÖY`E ZİYARET- 4 HAZİRAN 2021

ANTALYA ŞUBE ( )
04.06.2021 (Son Güncelleme: 06.06.2021 14:57:04)

ZMO BAŞKANI ŞAHİN’DEN DEREKÖY’E ZİYARET

Korkuteli Dereköy Yaylasında açılması planlanan kömür madeni ocağına ilişkin olarak Antalya Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararının ardından Korkuteli’ne gelen Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin Dereköy Mahallesini ziyaret etti.

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin ile Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Daloğlu Dereköy Mahallesine yapılması planlanan kömür ocağının su kaynakları ve tarım alanlarına zarar vereceği düşüncesiyle geçtiğimiz günlerde verilen “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararına karşılık dava açacağını kamuoyu ile paylaşmıştı. Başkan Şahin kararın ardından dün Dereköy Mahallesine giderek Mahalle Muhtarı Taner Yaşa ile açacakları dava ile ilgili görüşme gerçekleştirdi. Yapılan ziyaret ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Başkan Şahin; “Korkuteli Dereköy’de açılmak istenilen Kömür Ocağının iptaline yönelik ZMO Antalya Şubesi olarak Dereköy de çalışmalarda bulunduk. Dereköy halkını ve muhtarlığını ziyaret ettik. Açacağımız dava ile ilgili gerekli görüşmelerimizi yaptık. Bu konunun takipçisiyiz.” İfadelerini kullandı.

Korkuteli Dereköy Yaylasında açılması planlanan kömür madeni ocağına ilişkin olarak Antalya Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararına tepkiler çığ gibi büyüyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı’nın alınan kararı “Skandal” olarak değerlendirmesinin ardından dün Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin alınan kararın iptali için dava açacaklarını açıkladı.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI DEREKÖY İÇİN VERİLEN ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARINA TEPKİLİ

GÖZLER YENİDEN DEREKÖY’DE

Dereköy Mahallesine yapılması planlanan kömür ocağının su kaynakları ve tarım alanlarına zarar vereceği düşüncesiyle kömür madenine karşı çıkan köylüye birçok kesim destek verdi. Uzunca bir süredir ilçe gündeminde geniş yer bulan Dereköyle ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı üzerine gözler yeniden Dereköye çevrildi. Daha önce Dereköy Mahallesini ziyaret ederek vatandaşlara destek veren Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin dün yeniden Korkuteli’ne gelerek alınan karara tepki gösterdi.

DAVA AŞAMASINA GETİRDİK

Başkan Şahin;Çed raporunun olmayışı sebebiyle öncelikli olarak ta bundan kaynaklı Toprak Koruma Kurulunda alınmış kararların değişmesi ve tekrardan yapılması kamufle edilmesi sebebinden dolayı Genel Merkez aracılığıyla da dava aşamasına getirdik. Hukuki danışmanlarımız avukatlarımız şu anda buna dair davayı açıyorlar. Burada sadece Dereköy Halkı değil Korkuteli halkı hatta Antalya halkı olarak önemsemeliyiz. Çünkü Korkuteli 19 ilçenin en çok kuraklıkla sıkıntı yaşayan ve en çok bu anlamda zarar gören ilçesi. Bizde bu anlamda buradayız.” diye konuştu.

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. 

Okunma Sayısı: 66
Fotoğraf Galerisi