ANTALYA EKSPRES GAZETESİ: TARIMDA ÜRETİM MALİYETİ ARTTI- 25 HAZİRAN 2021

ANTALYA ŞUBE ( )
25.06.2021 (Son Güncelleme: 25.06.2021 12:11:45)

TARIMDA ÜRETİM MALİYETİ ARTTI

Tarım sektöründe üretim maliyetlerinin arttığını ifade eden ZMO Antalya Şubesi Başkanı Vural Şahin, borçlu çiftçilerin hat safhada oluşu, döviz artışı gibi nedenlerle birlikte hammadde kaynaklarının daralmasının sıkıntıları çoğalttığını belirtti.

ÖRTÜ altı üretim ve meyve yetiştiriciliğinin Türkiye’deki merkezi olan Antalya’da tarım sektöründe sezon öncesi birçok sıkıntı yaşanıyor. Tarım sektöründe yaşanan sıkıntılara dair açıklamada bulunan Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO)Antalya Şubesi Başkanı Vural Şahin, tarım sektöründe yaşanan zorlukların gün geçtikçe arttığına değindi.

Tarım sektörünün yaşadığı sıkıntılardan söz eden Şahin, Ekonomik olarak güçsüz olmamız, borçlu çiftçilerin hat safhada olması, döviz artışlarının yerinde durmaması, banka kredi faizlerinin yüksek oluşu derken bir de şimdi bunlara ek olarak hammadde kaynaklarında daralmaların olması, uluslararası taşımacılık fiyatlarının aşırı artması gibi sebeplerden dolayı sezon öncesi sıkıntılar çoğalmakta dedi.

ÜRETİM MALİYETLERİ ARTTI

Şahin, bidon, şişe, naylon fiyatlarının da neredeyse iki katı olması, mazotun, elektriğin, SSK ve BAĞ-KUR ödemelerinin artmasının üretim maliyetlerinin de artmasına neden olduğunu ifade etti. Şahin, “ Bakıldığı zaman bütün girdilerin peşin olduğu bu süreçte sektör vadelerinin neredeyse 12-15 ayları bulması da işi gittikçe çıkmaza sokmaktadır. Bankaların kredi uygulamalarında ki vadeleri ise 180 günü geçmemektedir. Bu durumda sektör paydaşlarının tamamı sezon öncesi ciddi sıkıntı yaşamakta aynı şekilde üreticilerimizde bundan nasibini almaktadır” açıklamasında bulundu.

‘CİDDİ SIKINTILAR YAŞANABİLİR’

İlerleyen zamanda üretimde kullanılacak olan ilaç, gübre vb. ihtiyaçların tedarikinde ciddi sıkıntılar yaşanma ihtimali olduğunu ifade eden Şahin şöyle konuştu: İstenilen kalitede, istenilen fiyata ürün bulunamayacaktır. Bunu her fırsatta, her ortamda söylüyorum. Bu kadar olumsuzlukların olduğu ve geleceği kaygılandıran sektörümüzde ayakta durabilmemiz ve günü kurtarabilmemiz için mutlak suretle çiftçilerimizin kazanması şart, ya da şöyle ifade edeyim yetiştirdikleri mahsullerini maliyetlerinin üzerinde satmaları gerekirken bir taraftan da mutlak suretle ihracatın olması şart olmuştur.”

‘GIDA STOKU ÖNEM ARZ EDİYOR’

İklim değişikliğinin etkilerinin en fazla görüldüğü Akdeniz havzasında bulunan Türkiye’de kuraklık ve su sıkıntısının giderek artması bekleniyor. Ülke ve Dünya genelinde küresel ısınma, kuraklık ve su sıkıntısının yaşandığı günlerin ülkeyi de beklediğini söyleyen Şahin, “Gıda stoku önem arz etmektedir. Pandemi de birçok sektörün iş yerlerini açamayarak sıkıntı yaşadığı bu günlerde tarım sektörünün şükretmesi gerektiğini ifade ederken, bahsetmiş olduğum sebeplerden dolayı ilerisi için çözüm zora girecektir” dedi.

‘GÜNÜ DEĞİL, DÜNÜ KURTARAMAYIZ’

Sözünü ettiği sorunlara dair çözüm önerisi sunabilmeyi istediğini belirten Şahin, son olarak şunları ifade etti: Çözüm önerisi yazmayı çok isterdim ama bende işin aslı çözümü üretemiyorum, fikir söyleyemiyorum. Hammadde kaynaklarını çoğaltamayacağıma, Türkiye ekonomisini düzeltemeyeceğime, borçlu olan sektörün borçlarını ödeyemeyeceğime göre tek diyebileceğim şu, ‘Gemisini kurtaran kaptan, zenginin daha da zenginleştiği, fakirin daha da yoksullaştığı bu süreçte dengeyi bulmak ve toplumun refahını sağlamaksa çok zor. Son olarak şunu söylemek istiyorum, gelişmiş ülkelere bakılırsa, güçlü bir devlet yapısı ve halkına destek olan bir devlet ve teknolojinin, bilimin yenilenerek işlediği bir yapı var. Bizlerin de artık işi, siyasetten ve güçlüden yana kullanan sistemden uzak tutarak küçük ölçekli işletmeleri ve çiftçileri koruyarak bahsetmiş olduğumuz dengenin oluşmasını sağlamalıyız. Yoksa gerçekten günü değil, dünü kurtaramayız. Vaziyet bu arkadaşlar.” 

ÖZEL/Esra YAĞCI

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. 

Okunma Sayısı: 25
Fotoğraf Galerisi