AKDENİZ GERÇEK GAZETESİ: ÜRETİCİYE DESTEK ÇAĞRISI- 7 AĞUSTOS 2021

ANTALYA ŞUBE ( )
16.08.2021 (Son Güncelleme: 16.08.2021 15:12:19)

Üreticiye destek çağrısı!

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, Antalya’da meydana gelen orman yangınlarının tarım alanlarına ve hayvancılık faaliyetlerine etkisini gazetemize anlattı. Başkan Şahin, "Gerek devlet, gerek yerel yönetim, gerek yurttaş hep birlikte çiftçiye destek vermeli" dedi

Üreticiye destek çağrısı!

Gündoğmuş Koordinasyon Merkezi’ne yardım götüren ve yangın yerinden, tarım alanları ve hayvancılık faaliyetleri üzerine bilgi veren Başkan Şahin, “Tarım alanlarını çiftçiler hemen kullanabilirler. Gezip gördüğümüzde seraların naylonlarının yandığını tespit ettik. Hemen sera naylonlarının yenilenmesi, sulama damlama borularının çekilmesi, ilaç, gübre desteği sağlanması gerek. Çiftçiyi en azından şu anda ekonomik kaygıyı yaşarken, bir de borçlandırıp da kazanç sağlayamayacağı yükün altına sokmamalıyız. Gerek devlet, gerek yerel yönetim, gerek yurttaş hep birlikte destek vermeli. Her şeyden önce bu bir vatan sevgisi. Bunun bir siyaseti yok” dedi.

“EKONOMİK GÜÇLERİ YOK”

Gündoğmuş Koordinasyon merkezinde oda olarak kampanya başlatan ve yardımları ulaştırmak için bölgeye intikal eden TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin yanan ormanlık alanlar, tarım arazileri ve hayvancılık faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Vural Şahin, Orman yangınlarının ivedilikle söndürülmesi gerekiyor. Orman yangınları söndürüldükten sonra yurttaşlarımızın hem yaşam alanlarını hem de geçimlerini sağladıkları hayvanlarının alınması, yem tedariki sağlanması, seraların yerine getirilmesi, gerekirse fide desteği, gerekirse ilaç gübre desteği, alet ekipman desteği, sulama borusu, sulama pompası desteği yapılmalı. Hatta ve hatta traktörlerine kadar destek olunması gerekiyor. Yani bu insanların yaşam koşullarının tekrar aynı hale getirilmesi gerekiyor. Çünkü yangından etkilenen vatandaşların ekonomik anlamda güçleri yok ve yaşamlarını devam ettirmeleri gerekiyor” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK YANGINI”

Antalya yangınlarından ziyade alanının önemini vurgulamamız lazım diyen Başkan Şahin yaptığı açıklamada şu bilgileri aktardı: 55 bin hektarı buldu neredeyse. Çok büyük bir alan. Nereden baksanız 60 km uzunlukta bir alan etkilendi. Cumhuriyet tarihinde 37 bin yangın olduysa, bu en büyüğü diyebilirim.” 

“PENCEREYE DIŞARIDAN BAKMAK LAZIM”

Yangın daha çok dağın eteklerinde, şehre inmemiş, seraların yoğun olduğu bölgelere intikal etmemiş, ama 500 dekarlık muz serası zarar görmüştür. Seradan ziyade hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz daha çok mağdur olmuştur. Çünkü ahırları, ağılları, çiftlikleri yandığı gibi hayvanlarını da kaybettiler. Burada şunu söylemek gerekiyor hayvancılık ve bitkisel üretim anlamında bir kayıp var. Ama bir taraftan bu insanların yaşam alanları da yandı. Bir taraftan, arazileri yandı, hayvanları yandı, ahırları yandı, seraları yandı ama evleri de yandı. Pencereye biraz dışarıdan bakmak lazım.”

DEVLETİN BÖLEREK HAREKET ETMEMESİ GEREKİYOR”

Burada bir kaygı var. Burada devlet kademesi özellikle TARSİM’de TKS kayıtlarına göre kontrol ederken bir taraftan da yerel yönetimler, belediyeler nezdinde herkese objektif, şeffaf bir şekilde yardım etmeye çalışılmalı. Aslında burada devletin bölerek hareket etmemesi gerekiyor. Oradaki yurttaşların arazilerinin sigortalı ya da değil diye bakmak, herkese eşit mesafede yaklaşmak, evi yanmışsa, ocağı tütmüyorsa bunların her birine aynı şekilde destek olunması gerekiyor. Bu ayrımcılığı da mutlaka vurgulamamız lazım.”


“SUYUN TAŞINMASI GEREKİYOR”

“Ormana sınır, ormana yakın olan yerleşim yerlerinde, köylerde hatta şehirlerde, tehdit altında olan her yerde mutlak suretle suyun taşınması gerekiyor. Kuraklıkla alakalı sıkıntı yaşadığımız bu süreçte Türkiye’nin her tarafında sadece Antalya, Manavgat için değil, su depoları yapılmalıdır. Eğer oralarda sondaj kurulursa ya da kuyular açılırsa, havuzlar yapılıp da su deposu şeklinde depolar yapılırsa ilk müdahale yapılabilir. Veyahut da yangınları yaşadığımız bu üç aylık yaz döneminde itfaiye araçları orada nöbet tutabilir. Bu süreçte bu önlemlerin alınması gerekiyor. Bunların hepsinin başına suyu yazmamız gerekiyor. Oralarda belli bir su olsaydı, ilk yangın çıktığında söndürülür ve belki bugün ki kayıpları yaşamazdık. Bu da bize ders olmalı.”

“MALZEME TEDARİK ETTİK”

Başkan Şahin “Bizler de Ziraat Mühendisleri Antalya Şubesi olarak, şu anda Gündoğmuş Koordinasyon Merkezi’ne 100’lerce tırmık, kazma, kürek, sulama boruları ve çiftçinin kullanabileceği malzemeleri tedarik ettik ve teslim ettik. Biz de bir nebze de olsa yardım etmeye fayda sağlamaya çalıştık” şeklinde konuştu.

 

Haber: Fadime YİĞİT

 

Okunma Sayısı: 40
Fotoğraf Galerisi