10 OCAK TARIM HAFTASI KUTLAMASI

AYDIN ŞUBE ( )
13.01.2022 (Son Güncelleme: 22.02.2022 10:17:32)

Türkiye’de Tarım Öğreniminin Başlamasının 176. Yıl Dönümü” Aydın`da coşkuyla kutlandı.

Aydın Şubemiz ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen, “Türkiye’de Tarım Öğreniminin Başlamasının 176. Yıl Dönümü” programı 10 Ocak 2022 Pazartesi günü, Kent Meydanındaki Atatürk Anıtına Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İbrahim GENÇSOYLU ve ZMO Şube Başkanımız Dr. Zeki OYMAK ve Meslektaşlarımızın katılımı ile Çelenk koyma ve saygı duruşu ile başladı. Şükran Güngör Tiyatro salonunda “Genç Meslektaşlarımızın İçin Alternatif İş Olanakları” konulu panel gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmaları; Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet KILIÇKAN, ODA Başkanımız Dr. Zeki OYMAK tarafından yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından, “Genç Meslektaşlarımızın İçin Alternatif İş Olanakları” konulu panel Ziraat Fakültesinden Prof.Dr. Renan TUNAOĞLU’ nun Modoretörlüğünde, TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı- Ege Bölge Temsilcisi Ziraat Mühendisi Esen TÜRKER, KOSGEB Aydın İl Müdürü Sadullah DÜLGER, Aydın İl Tarım ve Orman müdürlüğünden KKÖ Şube Müdürü Ziraat Mühendisi Yakup tarafından verildi.

Programa ZMO Aydın Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz; Başta Ziraat fakültesi Dekanı olmak üzere Meslektaşlarımız ve Yakın gelecekte Meslektaşımız olacak olan Fakülte Öğrencilerinden oluşan yaklaşık 300 kişi katılım sağladı.

Aydın Şube Başkanımız Dr. Zeki OYMAK konuşmalarında: “Tarımsal eğitimin başlangıcını elbette tarım devrimine, MÖ 12000’li yıllara, Göbekli Tepe’ye götürmek mümkündür. Ancak sanayi devrimi sonrası, tarımın makineleşmesi, kimyasal gübrelerin, bitki besin elementlerinin keşfi, nüfusun giderek artması gibi nedenler bilimsel anlamda bir tarım eğitimine geçişi gerektirmiştir….. Odamız; “Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşudur. Yukarıda sözünü ettiğimiz 140 bin ziraat mühendisinin mesleki dayanışması, disiplini ve denetimi adına kurulmuş ve varlığını sürdüren tek emek örgütüdür….. İşsiz Ziraat Mühendislerini konu aldığımız bu toplantı Oda amaçları ile de örtüşmektedir. TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre ülkemizde 8 milyona yakın işsiz vardır. Yine TÜİK tarafından, 2021 yılında ülkemizdeki genç işsizliği yüzde 23,2 olarak açıklanmıştır. Yani çalışabilecek her dört gençten biri işsizdir! 2021 yılı resmi verilerine göre toplam 9 milyona yakın yüksekokul mezunu işgücü mevcuttur. Bu iş gücünün 1 milyon 162 bini mühendis, mimar ve şehir plancısıdır. Bu rakamın 230 bini, yani %22,7’si işsizdir. TMMOB’a bağlı Odalarımız tarafından yapılan çalışmalara bakıldığında her 5 inşaat mühendisinden 2’sinin, her 4 makine mühendisinden 1’inin işsiz olduğu görülmektedir. Ziraat Mühendisleri açısından durum daha parlak değildir. TMMOB’a bağlı odaların toplam üye sayısına göre hesaplandığında, 2021 yılı mühendis, mimar ve şehir plancısı işsizlik oranı %38,3’tür. Yani; her 3 mühendis, mimar ve şehir plancısından 1’i ne yazık ki işsizdir.…… Tüm çabalarına rağmen işsizlikten kaynaklı sorunlarına çözüm bulamayan her yaştan meslektaşımız, ülkede yaşama umudunu da yitirmektedir. Yeni mezun genç meslektaşlarımız ülkemizdeki istihdam sorunu yüzünden çözümü yurt dışına gitmekte bulmaktadır. Oysa ülkemizin bir tek mühendisini kaybedecek lüksü yoktur. Çünkü meslektaşlarımız, kalkınmanın, üretimin, sanayileşmenin, büyümenin, gelişme ve ilerlemenin öncüleridir. Ülkemizin nitelikli işgücünün, yurtdışına göçü çok acıdır ve kabul edilmesi mümkün değildir! …… Unutulmamalıdır ki; mühendisler, özel sektörde de çalışsa, kamu sektöründe de çalışsa kamusal hizmet üretmek üzere mesleklerini icra ederler. Bu yüzden istihdam politikaları özel sektörün değil kamunun ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Meslek alanları geliştirilerek, istihdam üretime dayalı olarak artırılmalı ve işsizlik sorunu çözülmelidir.….” dedi.

Program sonunda Panelistlere ve Emekli Olan Prof Dr. Timur DÖKEN, Prof.Dr. Kemal BENLİOĞLU, Prof.Dr. M.Süreyya BAŞ, Prof.Dr. Tülin BAŞ, Mehmet GÜLCE,, Yunus YAMAN, Hüseyin SIPÇIKOĞLU, Zekeriya ALŞAN, Niyazi KAZIMOĞLU, Nedim ÖZBEK, M.Niyazi KIVILCIM’ a , Aydın ADÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İbrahim GENÇSOYLU ve ZMO Aydın Şube Başkanı Dr. Zeki OYMAK Tarafından plaketleri taktim edildi.

 

Okunma Sayısı: 123
Fotoğraf Galerisi