BURSA HAKİMİYET: KARAR ZEYTİNLİKLERİN ÖLÜM FERMANI- 4 MART 2022

BURSA ŞUBE ( )
04.03.2022 (Son Güncelleme: 06.03.2022 15:47:54)

ÇAKMAK: KARAR ZEYTİNLİKLERİN ÖLÜM FERMANI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 1 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile maden sahalarına denk gelen zeytinlik alanlarının taşınması kararı kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.

Dünkü yazımda, kendi izlenimlerimi yazmıştım. Bugün ise bir uzmanın görüşüne yer vermek istiyorum TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Dr. Fevzi Çakmak’a göre bu değişiklik tüm ülke çapındaki zeytinliklerin ölüm fermanı.

Çıkarılan yönetmeliğin yasalara aykırı olduğunu savunan Dr. Çakmak, kullanılan alanın rehabilite edilmesi taahhüdü konusuna dikkat çekti ve ‘ Taahhütlere uyulması konusunda bugüne kadar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın somut bir yaptırımı olmamıştır. Bunun sadece tepkilerin önünü almaya yönelik, göstermelik bir hüküm olarak kalacağı, geçmiş dönem uygulamalarından anlaşılabilecektir’

Türkiye de zeytinin yetişebildiği şanslı ülkelerden biri olduğunu ve zeytinciliğin Türkiye‘de yaklaşık 500 bin ailenin geçim kaynağını, işlenen tarım alanlarının yüzde üç buçuğunu oluşturan bir sektör olduğunu hatırlatan Dr. Çakmak,  Bursa’daki ekilebilir alanların yüzde 12’sinin zeytinlik olduğunu söyledi.  Zeytinliklerin tüm Türkiye‘de olduğu gibi yüzde 75‘i engebeli arazilerde yetiştirilmekte, yüzde 90’ını da sulanama imkanı olmayan araziler olduğunu hatırlatan Çakmak, şöyle devam etti:

‘Engebeli ve sulanamayan alanlarda zeytin yerine ikame edilebilecek başka bir ürün yoktur. Ayrıca da zeytinliklerin 4 mevsim yeşil kalması nedeni ile de önemli bir oksijen kaynağı ve karbon yutak alanlarıdır, Bugün ülkemizde egemen olan madencilik anlayışı, madenin bulunduğu tüm arazinin harap edildiği, geride ise tümüyle verimsizleştirilmiş ve kirletilmiş bir toprağın bırakıldığı bir anlayışla sürdürülmektedir’

Dr. Çakmak,  Ziraat Mühendisleri Bursa Şubesi olarak bu yönetmelik değişikliğinin geri alınması için her türlü yasaların verdiği yetki ve sorumluluk çevresinde mücadele edeceklerini ve yasaya aykırı düzenlemenin kaldırılması için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

NAMIK GÖZ / BURSA HAKİMİYET

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. 

Okunma Sayısı: 21