AJANSURFA -2022 YILI BUĞDAY , ARPA VE MERCİMEK TABAN FİYATLARI- 10 MAYIS 2022

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
12.05.2022 (Son Güncelleme: 12.05.2022 10:23:07)

Melik: Taban fiyatı girdi maliyetlerinin üstünde olmalı Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, tarım kenti Şanlıurfa’da hasat zamanı yaklaşmasına rağmen ürünlerin taban fiyatlarının açıklanmamasına tepki gösterdi. Melik, ürünlerin tahmini fiyatlarını belirledi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, tarım kenti Şanlıurfa’da hasat zamanı az bir zaman kalmasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ürünlerin taban fiyatlarını açıklamamasına tepki göstererek tahmini ürün maliyetini açıkladı.

“ÇİFTÇİ ÜRÜNÜNÜ KAÇ LİRAYA SATACAĞINI BİLMİYOR”

Melik yaptığı yazılı açıklamada, “ Türkiye’de ilk buğday ve arpa hasadı Çukurova’da ve sonrada GAP`ın başkenti konumundaki Şanlıurfa`da kırmızı mercimek, arpa ve buğday hasadına yavaş yavaş başlayacak.

Hasada çok az bir süre kalmasına rağmen ne Tarım ve Orman Bakanlığı nede TMO henüz buğdayı, arpayı ve kırmızı mercimeğin hangi fiyatla alınacağını açıklamadı bu belirsizlik üreticide çiftçide bir endişe ve bir belirsizlik oluşturuyor, çiftçi ürününü kaç liraya satacağını bilmiyor.

Taban fiyatın biran önce açıklanması gerekiyor. Özellikle ilimizde ve bölgemizde geçen yıl kuraklıktan dolayı mahsul alamayan çiftçi bu yılda yine büyük bir bölümü ürün alamayacak ve üretim maliyetlerinin de çok yüksek olmasıyla beraber çiftçiyi üretim yapamayacak bir noktaya getirdi.

Geçen yıl kuraklıktan dolayı verim bayağı düştü TÜİK verilerine göre buğday üretimi yüzde 13,9 azalarak 17,7 milyon tona, arpa üretimi yüzde 30,7 azalarak 5,8 milyon tona, kırmızı mercimek yüzde 30,6 azalarak 228 bin tona düştü. ,

Buğdayda yılda 35 milyon ton, arpada 10 milyon ton, kırmızı mercimekte 500 bin ton üretmek istiyorsak ithalata değil de üretime dayalı politikalar geliştirmeliyiz bir an önce GAP’ı, DAP’ı, KOP’u, DOKAP’ı bu önemli projeleri bitirip, tarımsal sulama enerji maliyetlerini ve diğer tarımsal girdi maliyetlerini düşürüp destekleme politikalarını havza bazlı olarak düzenleyip üretimi artırmak gerekiyor, aksi takdirde hep dışa bağımlı ithalatçı bir ülke olarak yabancı ülkelerin çiftçilerini desteklemiş olacağız.

İlimizde bu yıl yaklaşık 2,2 milyon dönüm sulu buğday 300 bin dönüm kuru koşullarda toplamda 2,5 milyon dönüm buğday, 800 bin dönüm kuru 400 bin dönüm sulu koşullarda toplamda 1,2 milyon dönüm kırmızı mercimek ve 800 bin dönüm de kuru koşullarda arpa ekilmiş.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi olarak yapmış olduğumuz çalışma sonucunda 2022 yılı sulu koşullarda ekilen 1 kilogram durum buğdayın tahmini üretici satış fiyatı 8.37 TL, 1 kilogram ekmeklik ekilen buğdayın üretici tahmini satış fiyatı 7.87 TL, kuru koşullarda ekilen 1 kilogram arpanın üretici tahmini satış fiyatı 6.28 TL, sulu koşullarda ekilen 1 kilogram kırmızı mercimeğin üretici tahmini satış fiyatı 17.78 TL, kuru koşullarda ekilen 1 kilogram kırmızı mercimeğin üretici tahmini satış fiyatı 15.82 TL olmalıdır.

Üreticinin beklentisi açıklanacak taban fiyatın girdi maliyetlerinin üstünde olmasıdır”.

Habere Ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Okunma Sayısı: 23035
Bağlantılar

https://www.ajansurfa.com/haber/10202697/melik-taban-fiyati-girdi-maliyetlerinin-ustunde-olmali#