GENEL MERKEZ ( )
18.12.2023 (Son Güncelleme: 18.12.2023 09:46:26)

AKIN ÖZDEMİR YÜREĞİMİZDE YAŞIYOR

İnsanlığa özgür geleceğin tohumunu eken ölümsüz insan...
Akın Özdemir yüreğimizde yaşıyor.
Akın Özdemir’i ölümünün 45. yılında özlem ve saygıyla anıyoruz.

Akın Özdemir, 1945 yılında doğdu. 1964 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne girdi. 1967’de Talebe Cemiyeti Başkanı seçildi. Dönemin öğrenci hareketinin liderlerindendi. Bu ülkenin hapishaneleri ile o yıllarda tanıştı. Sonra Ziraat Yüksek Mühendisi oldu.

Ankara’da kamuda çalışmaya başladı. Örgütlülüğü savunuyordu, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’na üye oldu. 1970 yılında Ziraat Mühendisleri Odası Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma ona sürgün günleri getirdi. 12 Mart faşizmi mahpusluğu ve kaçak günleri yaşattı.

Ziraat Yüksek Mühendisi Odamız üyesi Mine Özdemir ile evlendi, Deniz ve Ulaş adında iki kız çocuğu doğdu, baba oldu.

1975 yılında Adana’da Kooperatifler Bölge Müdürlüğü’nde göreve başladı. Kırsal alanda ve kooperatiflerde örgütlenme çalışmalarında bulundu. Yine sürgün günleri gelmişti, kamudan ayrıldı, Köy-Koop Adana Birliği’ne Adako-Birlik’e Genel Müdür oldu.

1976 yılından öldürüldüğü 1978 yılına kadar ZMO Adana Bölge Şube Başkanlığı yaptı. Akın Özdemir, üst örgütümüz TMMOB ortamının da aktif yöneticilerindendi.

18 Aralık 1978’de eşi ile arabalarına binmek üzereyken silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü. Henüz 33 yaşındaydı. Cezasız kalan faili belli hainler onu çalışmalarından, aramızdan, ailesinden aldılar.

Sonradan bombalı bir saldırı ile katledilen Uğur Mumcu, Akın Özdemir’in ardından şunları yazmıştı: “Akın Özdemir de faşist kurşunlar altında can verdi. Akın Özdemir’i öğrencilik yıllarından tanırım. Bütün yaşamını emekçi sınıfların kavgasına vermiş, yiğit bir arkadaşımızdı. Yöntemleri hep aynı... Bir örgüt, bir kanlı çete her yerde cinayet işliyor!”

Akın Özdemir Ziraat Mühendisi idi, şair idi, sanatçı idi, örgütçü idi. Akın Özdemir bu ülkenin yiğit bir insanıydı. İlerici, devrimci, demokrat, mücadeleci, önder bir insandı. Topraksız köylüleri, yoksul üreticileri, tarım işçilerini örgütlüyor, sömürü düzenine karşı demokratik kooperatifler yoluyla bir araya gelerek emeklerinin ve topraklarının sahibi yapmaya çalışıyordu. Eğitim sistemini eleştiriyor, “İnsanı aç, toprağı aç, hayvanı aç olan bir ülkede kutlama yapılmaz, olsa olsa hesaplaşılır” diyordu. Bizler meslektaşları olarak özlemlerine, hedeflerine, mücadelesine sahip çıkmayı görev biliyoruz.

İnsanlığa özgür geleceğin tohumunu eken ölümsüz insanlara selam olsun.

Akın Özdemir yüreğimizde yaşıyor.

O şimdi ZMO çalışmalarında yaşıyor.

O şimdi TMMOB çalışmalarında yaşıyor.

Akın Özdemir’i ölümünün 45. yılında özlem ve saygıyla anıyoruz.


TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

 

Okunma Sayısı: 396
Fotoğraf Galerisi