"ÜRETİMİN KADERİ YAĞMUR DUASINA BIRAKILAMAZ" - YENİ ADANA

ADANA ŞUBE ( )
07.08.2007 (Son Güncelleme: 07.08.2007 13:40:05)

ZMO Genel Başkanı Gökhan Günaydın, kuraklığın üretim üzerindeki etkilerinin giderilmesi için uzun dönemli önlemler alınması gerektiğini vurguladı

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Gökhan Günaydın, kuraklıkla ilgili uyarılarının dikkate alınmadığını belirterek "Üretimin kaderi yağmur duasına bırakılmaz. Üretim artışı için uzun dönemli tedbirler alınmak zorunda" dedi.

ZMO Başkanı Gökhan Günaydın ANKA Ajansı‘na yaptığı açıklamada, Türkiye‘nin hububat üretiminin 2007 yılında ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmadığını ve bu durumun ithalata hız kazandırdığını dile getirdi. Üretimdeki düşüşü yağış miktarına bağlayan Günaydın, "Türkiye geçen yılın sonundan itibaren yağışsız bir dönem geçirdi. Üretim azaldı, ithalat patladı. ZMO olarak verimin önemli ölçüde düşeceğine dair kamuoyunu Ocak ayında uyardık fakat Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Nisan ayında dahi tarımsal kuraklık yoktur diyordu. Bu durumdan sonra kuraklığın etkileri görüldü ve 1 Temmuz itibariyle 40 il‘e yönelik Kuraklık Kararnamesi yayınlandı" diye konuştu.

"ÜRETİM TÜKETİMİ KARŞILAMIYOR"

Günaydın, Türkiye‘nin 19 milyon ton buğday üretimi yaptığı takdirde hem insan gıdası olarak hem de tohumluk olarak ihtiyacı karşılayabileceğini söyledi. Hububattaki üretimin, tüketimi karşılamadığını vurgulayan Günaydın şunları söyledi:

"İthalatın artmasının birinci nedeni üretimdeki düşüklük oldu. İkincisi neden ise Türkiye‘de girdi fiyatlarının yüksek olması ve üretici para kazanamasa dahi çıktı fiyatlarının çevre ülkelere göre daha pahalı olması. Dolayısıyla ucuz buğday ithalatı her zaman için iyi bir kazanç kaynağı oluyor. Bu yıl yaşanan ithalat patlamasını üretim eksikliğine ve ülkeler arasındaki fiyat farkına bağlamak lazım."

"ÜRETİM ARTIŞI İÇİN UZUN DÖNEMLİ TEDBİRLER ALINMALI"

Kuraklığın üretim üzerindeki etkilerinin giderilmesi için uzun dönemli önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Günaydın, Türkiye‘de sulama yatırımlarının tamamlanması ve tarım alanlarının yağışa bağlı olmaktan çıkarılmasının zorunluluk haline geldiğini dile getirdi. Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yağışa bağlı olunduğu sürece ya yağmur duası yapılır ya da verim alınmaz. Eğer sulama yatırımlarını Türkiye yapabilseydi ve onu da modern sulama sistemleriyle gerçekleştirebilseydi; ihracat, ithalat, üretim ve tüketim dengeli hale gelirdi. Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘nü kapatan, sulama yatırımı yapmayan bir tarımsal yapıda dönüşüm sağlanamaz."

"KURAKLIĞA DAYANIKLI BUĞDAY ÇEŞİTLERİ ISLAH EDİLMELİ"

Türkiye‘de 100‘ün üzerinde buğday tohumu çeşidi bulunduğunu dile getiren Günaydın, araştırma enstitülerinde her yöreye uygun kuraklığa dayanıklı buğday çeşitlerinin ıslah edilerek, buğday tohumlarının üreticiye dağıtılması gerektiğini belirtti. Günaydın, "Her yıl yeniden çoğaltılan tohumlar genetik açılmaya ve kalitede düşmelere neden oluyor. Yönetim ve pazarlamada da ciddi sorunlar var. Sulama alanlarının ve tekniklerinin geliştirilmesi gerekiyor. Türkiye dünyanın serin iklim alanlarındaki rekabet gücü yüksek ülkelerinden biridir. Söz konusu önlemler alınırsa üretim geliştirilebilir" diye konuştu.

Okunma Sayısı: 1369
Bağlantılar

http://www.yeniadana.net/web/HaberDetay.aspx?id=14647

">http://www.yeniadana.net/web/HaberDetay.aspx?id=14647">http://www.yeniadana.net/web/HaberDetay.aspx?id=14647