ŞUBE BAŞKANIMIZ H. HÜSEYİN MOTUK, TRT 2 TELEVİYONUNA AÇIKLAMADA BULUNDU

KONYA ŞUBE ( )
10.10.2008 (Son Güncelleme: 10.10.2008 17:08:41)

Şube Başkanımız Hasan Hüseyin MOTUK TRT 2 Televizyonunda Anadoludan programına katılarak, Türkiye’nin hububat ihtiyacının % 30’u karşılanan Konya Ovasında son yağışlarla yüzü gülen hububat üreticilerine bilgi verdi.

Şube Başkanımız Hasan Hüseyin MOTUK, TRT 2 Televizyonunda Anadoludan programına katılarak, Türkiye‘nin hububat ihtiyacının % 30‘unu karşılanan Konya Ovasında son yağışlarla yüzü gülen hububat üreticilerine bilgi verdi.

Başkan MOTUK "Uzun süreli kuraklık yaşayan Konya Ovasında yağışlarla toprağın nem ihtiyacı karşılanmış ve böylece hububat ekmek isteyen çiftçiler tarlayı sulamadan sadece gerekirse tarlaya bir diskover çekerek ekimini yapabilir" dedi.

Tarım sigortası konusunda da çiftçileri uyaran MOTUK, "Tarım sigortasında bilindiği üzere Tarım Sigortası bedelinin yarısını çiftçi, yarısını da devlet karşılamaktadır. Çiftçi çok cüzi olan bu yarı bedeli bir sonraki yılda harmanını kaldırdıktan sonra ödemektedir. Her şey yolunda giderken tam meyve zamanı beklenmedik bir dolu yağışı üreticinin bütün emeklerini alıp götürebilir" dedi.

Başkan MOTUK, çiftçileri sertifikalı tohum kullanmaları konusunda da uyardı.  

Okunma Sayısı: 1955
Fotoğraf Galerisi