24 SAAT GAZETESİ: HUBUBAT ALIM FİYATLARINA TEPKİ- 8 HAZİRAN 2024

24 SAAT GAZETESİ: HUBUBAT ALIM FİYATLARINA TEPKİ- 8 HAZİRAN 2024
MERKEZ
10.06.2024

TMO makarnalık buğday için ton başına 10 bin, ekmeklik buğday için ton başına 9 bin 250 ve arpa için ton başına 7 bin 250 lira ödeme yapacak.

 
Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Suiçmez: Bu fiyatları vermek, gelecek yıl 'buğday ve arpa üretmeyin' demek.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Demirtaş: Buğday alım fiyatının en az 15 lira olması lazımdı. 15 liranın altında olması çiftçiyi bıktırır. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Bayraktar: Fiyatlar acilen revize edilmeli. 

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO), 2024 hububat alım fiyatlarını açıkladı. TMO makarnalık buğday için ton başına 10 bin, ekmeklik buğday için ton başına 9 bin 250 ve arpa için ton başına 7 bin 250 lira ödeme yapacak.

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin açıkladığı 2024 hububat alım fiyatlarına ilişkin "Enflasyonun yüksek olduğu bir ortamda bu fiyatları vermek, gelecek yıl 'buğday ve arpa üretmeyin' demek. Bu da ülkenin kendine yeterliliğinin daha da azalarak yurt dışına bağımlılığın devam edeceğinin bir göstergesidir" değerlendirmesini yaptı. Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş ise, "Buğday alım fiyatının en az tarımsal enflasyonun altında olmaması lazım sürdürülebilir üretim için. En az 15 lira olması lazımdı. 15 liranın altında olması çiftçiyi bıktırır" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da 2024 yılı hububat alım fiyatlarını yeterli görmedi. Bayraktar, açıklanan fiyatın üreticide hayal kırıklığı yaşattığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a buğday fiyatlarının revize edilmesine yönelik taleplerini içeren mektup göndereceklerini bildirdi. Bayraktar, ''Açıklanan düşük alım fiyatı, ülke genelinde hasadın artması ile birlikte şu an piyasada oluşan fiyatların gerilemesine neden olacaktır. Açıklanan fiyat, ne üretim maliyetleri ne de yüzde 75,45’i bulan enflasyon rakamları ile bağdaşıyor'' dedi.

CHP’li Barut: Çiftçinin ölüm fermanını imzalayarak selasını okudular

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sadece sosyal medya hesaplarından açıkladığı hububat alım fiyatlarına tepki gösterdi. Barut, "Mazottan gübreye tüm maliyetler katlanarak artarken bu sene maliyeti 11 lirayı aşan buğdaya utanmadan bu fiyatları verenler çiftçinin ölüm fermanını imzalayarak selasını okudular" dedi.

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Okunma Sayısı: 23
Fotoğraf Galerisi