ACIMIZ BÜYÜK,

ACIMIZ BÜYÜK,
MERKEZ
07.06.2024

ODAMIZ 4551 SİCİLNO`LU ÜYESİ, ÖNCEKİ DÖNEMLER ODA BAŞKANIMIZ ORHAN AKBULUT VEFAT ETMİŞTİR

 
Sivas’ta 1934 yılında dünyaya gelen, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Genel Zirai Bilgiler Bölümü 1960 yılı mezunu olan 4551 sicil numaralı üyemiz, önceki dönemler ODA Başkanımız Orhan AKBULUT 7 Haziran 2024 tarihinde vefat etmiştir.

ODA’mız için çalışmalarına öğrencilik yıllarında başlayan Orhan AKBULUT, 1959 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Talebe Cemiyeti Başkanı olarak görev aldı, ziraat yüksek mühendisi olarak mezun olduktan sonra; TBMM’de Basın Sözcüsü olarak görev yaptı, Mecburi hizmetini tamamlamak üzere Tarım Bakanlığı Ziraat İşleri Genel Müdürlüğü’nde göreve başladı, Daire Başkanlığı yaptı, ODA’mızın 21. Döneminde (1975) ve 22. Döneminde (1976) ODA Yönetim Kurulu Başkanımız olarak görev aldı, Tarımsal, mesleki ve toplumsal sorunlar konusunda ODA’mız görüşlerini açıklaması nedeniyle hakkında Tarım Bakanlığı’nca soruşturma açıldı ve Disiplin Kurulu kararı ile memuriyetten uzaklaştırıldı. Göreve iade konusunda açtığı davayı kazandı ancak, memuriyete bir daha dönmedi. Köy-Koop’ta Danışman olarak çalıştı. 1977 Milletvekili Genel Seçimlerine CHP’den Sivas Milletvekili olarak seçildi. 12 Eylül 1980’de emekli oldu.

Mesleğimizi en güzel şekilde temsil eden, her zaman güler yüzü ile kalplerimizi kazanan, büyük ailemiz ZMO’nun bir ferdi olan, önceki dönemler ODA Başkanımız Orhan AKBULUT’u kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz…
Ailesine, sevenlerine ve tüm meslektaşlarımıza başsağlığı dileriz.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Okunma Sayısı: 27