ADANA ŞUBE BAŞKANIMIZ BAŞKENT TV'DE

ADANA ŞUBE BAŞKANIMIZ BAŞKENT TV'DE
ADANA
30.05.2013

Şube Başkanımız Şahin YETER, Başkent TV`nin sorularını yanıtladı.

 

Adana Şube Başkanımız Şahin Yeter, Başkent TV Çukurova Bölge Temsilcisi Gazeteci Sema Erdoğan ile yaptığı röportajda 2013 yılı buğday hasadını değerlendirdi.

Yeter,  bu yıl yağışların dengeli olduğunu, birim alanda verimin yüksek olacağını tahmin ettiklerini belirterek şöyle dedi;

"Çiftçi geçen yıl buğday ile mısır fiyatlarını karşılaştırdığında mısıra yöneldi. Sadece Adana ilinde 200.000 dekarlık bir yıl önceki buğday alanını kaybettik, bu alan 1. ürün mısıra, ayçiçeği ya da soyaya kaydı. Bu durum geçen yıl yaşanan saman krizini akla getiriyor, madem alan daraldı samanda yine sorun yaşar mıyız diye... Ancak ülke genelinde yağışlar istikrarlı olduğu için özellikle İç Anadolu`da buğday verimini daha yüksek bekliyoruz. Üretimin büyük bir kısmı da İç Anadolu Bölgemizde, yağışların düzenli olmasıyla orantılı olarak boylu poslu buğdaylar olacak yani sap samanı da fazla olacak.

Fiyat beklentimiz yaptığımız maliyet hesaplamalarına göre en az 85 kuruş olmalı. Burada çiftçinin mağdur olmaması ve tüccarın insafına bırakılmaması için Toprak Mahsulleri Ofisi`nin (TMO) bir an önce fiyat açıklaması gerekmekte. Tabi bazı yıllar TMO piyasada tüccarın verdiği fiyatın altında bir rakam açıklıyor. Eğer böyle bir durum olacaksa hiç açıklamasınlar daha iyi.

Buğday ve Mısır hasadı sonrası büyük bir soruna dönüşen anız yakmak doğru bir yöntem değil. Anızı yangını sonrası toprak verimliliği azalır, toprakta yaşayan canlılarının beslenme ortamı yok edilir, toprak yorgunluğu artar, doğal denge bozulur ve daha kötüsü ormanlık ve yaşam alanlarına sıçrayabilir bu yangın.

Eğer çiftçi gemilere verildiği gibi ucuz mazot alabilse inanıyorum ki anızı yakmak yerine uygun aletlerle bu anızı parçalayarak toprağa verimli hale getirecektir."

 

 

Okunma Sayısı: 724
Fotoğraf Galerisi