BALKAN TURU DÜZENLİYORUZ

İSTANBUL
07.02.2017
 

Büyük Balkan Turu düzenliyoruz. Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek ve Hırvatistan‘ı ziyaret ediyoruz. Katılım ön bilgilerinizi 28 Şubat 2017 gününe kadar Hüseyin URAL‘a (05334773868) iletebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu 

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesine Özel
BÜYÜK BALKANLAR TURU / 7 ÜLKE / 6 GECE - 8 GÜN 

ÜSKÜP (1), BELGRAD (1) SARAY BOSNA (1) MOSTAR, POÇİTEL, DUBROVNİK, NEUM (1) BUDVA, ULCİNJ(1), İŞKODRA, TİRAN, OHRİD (1), MANASTIR, SELANİK, KAVALA 

Lüks Otobüslerle Ulaşım
05 Mayıs 2017 Akşam 22.30 Kadıköy Evlendirme Dairesi hareket 

1.GÜN | İSTANBUL / SELANİK
Akşam saat 22.30 da Kadıköy evlendirme dairesi önünden hareket ile yola çıkıyoruz. (Kalkış saatlerinden en geç yarım saat önce belirtilen yerlerde bulunmanız gerekmektedir.) Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Yunanistan`a geçerek, Xanthi (Dedeağaç), Komotini (Gümülcine), Alexandropouli (İskeçe) ve Kavala üzerinden Selanik`e yol alıyoruz. 

2.GÜN | SELANİK / ÜSKÜP
Kavala yakınlarında vereceğimiz molayı takiben Sabah saatlerinde Selanik`e varıyoruz. Selanik`in kafeleri ve mağazaları ile meşhur Aristotales meydanında sabah kahvaltısı ve şehri tanıma için verilecek serbest zaman sonrasında otobüsle yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Beyaz Kule, Büyük İskender heykeli, Döner Kule, Uluslarası Fuar alanı, Osmanlı Hamamı, Osmanlı Cami, Bedesten, Yunanistan Makedonya`sı Başkanlık Sarayı ve Yunanistan`ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu ulu önder Atatürk`ün doğduğu ve yaşadığı evi ziyaret ettikten sonra Üsküp`e hareket. Yunanistan ve Makedonya Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından yaklaşık üç saatlik yolculukla Üsküp`e varış. Üsküp girişinde Bit Pazarı, Sultan Murat Cami, İsa Bey Cami, Üsküp Adliyesi ilk olarak otobüsten göreceğimiz yerler arasındadır. Şehir merkezine varışımıza müteakip yapacağımız Panoramik Üsküp yürüyüş turumuza Yeni Üsküp`ten başlıyoruz. İlk olarak şu an Müze olarak kullanılan Eski Tren İstasyonunu görüyoruz. Yürüyüş turumuza dünyaca tanınmış ünlü yardımsever Rahibe Teresa adına yapılan anı evi ile devam ediyor ve Üsküp 2014 Projesi adı ile Üsküp`ün çehresini değiştiren ve değiştirecek eserleri görüyoruz. Bu eserlerin en başında yapımı Eylül 2011`de tamamlanmış Büyük İskender Heykeli bulunmaktadır. Ardından II.Filip Heykeli, Arkeoloji Müzesi, Zafer Takı, Çar Samuel Heykeli ve 1.Justinyanus Heykeli bu proje dahilinde göreceğimiz diğer eserlerdir. Üsküp`ün Sembolü olan Osmanlı döneminde yapılmış olan Taş Köprü üzerinden Vardar Nehrini geçerek Eski Üsküp bölgesine geçiyoruz. Burada öğlen yemeği ve alışveriş için vereceğimiz serbest zaman sonrasında rehberimizin göstereceği buluşma yerinde toplanıp panoramik yürüyüş turumuza devam ediyoruz. Türk Çarşısı içindeki Osmanlı mimarisindeki sokaklardan yürüyerek, keyifli bir yürüyüşle, Davutpaşa Hamamı, Kapan Han, Çifte Hamam, Sulu Han`ı, Kurşunlu Han, Mustafa Paşa Cami, Üsküp Kalesi (Dışarıdan) Kalenin hemen yanından Vardar Nehrini ve Üsküp`ün mahallelerini tepeden görerek otobüsümüze binip otelimize hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde. 

3.GÜN | ÜSKÜP/ BELGRAD
Sabah kahvaltımızın ardından Avrupa`nın en eski kentlerinden biri olan Belgrad ‘a hareket. Belgrad`a varışımıza müteakip Canlılığın ve hareketliliğin sembolü Avrupa`nın en eski kentlerinden biri olan Belgrad şehir turumuzda Bin yıl anıtı, Sava Nehri‘nin Tuna‘ya katıldığı noktada Fatih Sultan Mehmed‘in uğruna yaralandığı ama fethinin Kanuni sultan Süleyman‘a nasip olduğu Osmanlı donanmasının ikmal merkezlerinden Belgrad Kalesi, Kale Meydanı, Taş Meydan, Askeri Müze, Şehit Ali Paşa‘nın türbesi, Bayraklı Camii görülecek yerler arasındadır. Otelimize transfer ve serbest zaman. Konaklama Belgrad‘daki otelimizde. 

4.GÜN | BELGRAD / SARAY BOSNA
Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra Saray Bosna‘ya hareket. Varışımıza müteakipki asır boyunca Balkanlar‘ın kültür başkentliğini yapmış, 1914‘te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand‘ın Sırplar tarafından bu arada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı‘nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnakların kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna‘da panoramik şehir turumuz. Turumuz esnasında meşhur Başçarşı,tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914‘te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz yerler arasında dileyen misafirlerimiz ile rehberimizin extra olarak organize ettiği Savaş Tüneli turuna katılabilirsiniz ( 15 Euro ) Konaklama Saraybosna`daki otelimizde. 

5.GÜN | SARAY BOSNA / MOSTAR / POÇİTEL / NEUM
Sabah kahvaltımızın ardından Mostar‘a hareket. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek‘i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek‘in en büyük şehri Mostar‘ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557‘de Mimar Sinan‘ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin‘in inşa ettiği, ancak 1992‘de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004‘te Türkiye‘nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar‘ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitel. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından extra olarak rehberimizin düzenlediği 15. yüzyılda bölgeye Osmanlı dervişlerinin ulaşmasıyla inşa edilen ilk yapı olan Blagaj Tekkesi turu ( 10 Euro ). Buna Nehri‘nin kaynağındaki dev kayalık oluğa inşa edilmiş tekkenin civarındaki balık restoranlarında öğle yemeği yeme imkânınız da olacak. Öğleden sonra, Eski Yugoslavya‘yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili‘ne hâkim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan‘a geçiyoruz. Konaklayacağımız otelimize varış. Konaklama Neum`daki otelimizde.

6.GÜN | NEUM / DUBROVNİK / KOTOR / BUDVA / ULCINJ

Sabah kahvaltı sonrası Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik‘in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik‘e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne dâhil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic‘in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Sonrasında 2006 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan, Avrupa‘nın resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ‘a geçiyoruz. Adriyatik Sahili‘ndeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek Kotor Körfezi‘nin içinde yer alan Kotor‘a varış. Kotor‘da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizden sonra özellikle ünlülerin rağbet ettikleri, bakir bir koy üzerinde bulunan Sveti Stefan adasını görüyor ve Budva`ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Budva turumuza başlıyoruz. Buradaki Eski Şehir ve Kaleyi gezdikten sonra Bar ve Petrovac üzerinden Ulcinj`e geçiyoruz. Konaklama Ulcinj otelimizde. 

7.GÜN | ULCINJ / İŞKODRA / TİRAN / DRAÇ / OHRİD
Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra Arnavutluk‘ a giriş yapıyoruz. Yol üzerinde 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca‘nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar‘ın dağlık ülkesi Arnavutluk‘un başkenti Tiran‘a varış. 1614‘te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920‘de Arnavutluk‘un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları. Tiran turumuzun ardından Yol üzerinde Elbasan ve Dıraç şehirlerini panoramik olarak gördükten sonra, dileyen misafirlerimiz ile Sv.Naum turumuza katılacağız ( 15 Euro ) ardından Ohrid‘ e varışımızı takiben Ohrid turumuza başlıyoruz. Ohri Camii, Ohri Çarşısı, Safranbolu evlerini andıran mimarisi ile Eski Osmanlı Evleri, Aya Sofya ve Aziz Kaneo Kiliseleri ve balkanların en büyük ve en popüler göllerinden biri olan Ohri gölü görülecek yerler arasındadır. Dileyen misafirlerimiz Ohrid`i birde göl üzerinden görmek içi tekne turuna katılabilirler ( 10 Euro ) Otelimize yerleşme. Konaklama Ohri`deki otelimizde. Dileyen misafirlerimiz için gece Sınırsız içkili, yemekli ve müzikli Makedon gecesi ( 40 Euro ). 

8.GÜN | OHRİD / BİTOLA (MANASTIR) / KAVALA / İSTANBUL 
 Erken alacağımız kahvaltı sonrası saat 07.00`de otelimiz çıkış işlemlerinin yapılması ardından rehberimizin extra olarak düzenlediği Bitola(Manastır) turu ( 10 Euro ). Varışımıza müteakip yapacağımız panoramik turda, Yeni Cami, Türk Çarşısı, (Elveda Rumeli dizisindeki tarihi sokaklar), Kapalı Çarşı, İshak Paşa Cami ve Saat Kulesini görüyoruz. Ardından Şirok Sokak olarak adlandırılan Bitola çarşısında yürüyüş yapıp, Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu ulu önder Atatürk`ün okuduğu askeri okul İdadiyi görüyoruz. Sonrasında Kavala`ya hareket ediyoruz. Molalarla birlikte yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk ardından Kavala `ya varıyoruz. Yapacağımız Kavala panoramik şehir turunda; İmarethane, Su Kemerleri, Kavalı Mehmet Ali Paşa`nın konağı, Kavala Kalesi (panoramik olarak), Belediye Binası, Kavala çarşısı, Kordon görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği molasında Yunanistan`ın meşhur deniz ürünleri ve mezelerinin tadına bakma fırsatı bulacağız. Şehri tanıma ve yemek için verilecek serbest sonrası İstanbul`a hareket. Gümrük ve pasaport işlemleri sırasında Yunan Freeshop`unda alışveriş imkânı. İpsala sınır kapısından Türkiye`ye giriş ardından güzergâh üzerinde vereceğimiz molayı takiben sabaha karşı İstanbul`a varış ve turumuzun sonu. Bir sonraki turumuzda görüşmek dileği ile...

 

İki Kişilik Odada Kişi Başı: 279 Euro 
Tek Kişilik Oda Farkı: 120 Euro 
2-12 Yaş Çocuk: 279 Euro

Ve benzeri Oteller ( Sizin için otelleri bazı şehirlerde 4* olarak organize etmeye çalışacağım)
3* Hotel Mramor - Uskup http://hotelmramor.com/discover-the-hotel/virtual-tour/
3* Hotel Elegance - Belgrad http://www.hotelelegance.rs/
3* Hotel BM - Sarayevo 
 3* Hotel Acimovic - Trebinje http://www.hotelacimovic.com/
3* Hotel Castello - Bar http://www.hotelcastellobabovic.com/
3* Hotel Prestol - Ohrid http://www.hotelprestol.com/

 

DAHİL OLAN HİZMETLER
• Lüks Otobüslerle ulaşım,
• Aşağıda belirtilen oteller ya da benzerinde 6 gece Oda-Kahvaltı konaklama
• Programda dâhil olduğu belirtilen şehirlerarası transferler
• Programda dâhil olduğu belirtilen tüm turlar
• Türkçe Rehberlik hizmetleri

 DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

• Schengen Vizesi (120 Euro)
• Kişisel ve ekstra harcamalar
• Yemekler sırasında alınacak olan içecekler
• Dâhil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet
• Yurt dışı çıkış pulu (15 TL)
• Seyahat Güvence Paketi (15 Euro)
• Şoför Bahşişleri
• Otel ve Gümrük vergileri 25 € Rehbere ödenir
• Müze ve Ören Yeri Girişleri
• Araç içi ikramlar

 

NOTLAR !
* Tur hareketi minimum 35 kişinin katılımı ile gerçekleşecektir. Hava mualefetinden dolayı tur farklı bir tarihe ertelenebilir.
* Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir.
* Bu tur için çok girişli Schengen vizesi gerekmektedir.
* Tur programı otellerin doluluğuna göre tam tersi veya uygunluğa göre değiştirilebilir.

Okunma Sayısı: 1042